I Brno má svou cyklomapu on-line

Občanské sdružení Brno na kole nedávno po roce příprav spustilo projekt cyklistické mapy města Brna. Cyklisté díky ní budou vědět, které trasy jsou pro jejich pohyb městem na kole nejvhodnější.

Takřka ve stejnou dobu přišla dvě největší česká města s internetovými mapami pro bezpečný a příjemný pohyb v ulicích města. V Praze internetová podoba Zelené mapy navázala na úspěch své papírové obdoby (více v článku Zelená mapa Prahy je už i na internetu), v Brně internet konvenční papír dokonce předběhnul. „Podobnou mapu nechalo vytisknout město Brno z dotací EU a bude distribuována spolu návodem na použití města zdarma zřejmě na jaře,“ uvádí na svých stránkách občanské sdružení Brno na kole.

I Brno má svou cyklomapu on-line

Přípravy internetové cyklomapy Brna zabraly jejím tvůrcům více než rok. Na jejím začátku byl průzkum nazvaný „Kudy jezdíš?“, kdy do speciální internetové aplikace na stránkách sdružení Brno na kole lidé mohli zakreslit trasy svých cyklistických cest Brnem.

Do průzkumu, jehož cílem bylo popsat dopravní chování cyklistů ve městě a získat data využitelná pro vytvoření neoficiální mapy tras, se zapojilo 66 cyklistů. Ti do aplikace zadali celkem 175 městských tras.

Cyklomapa Brna

Cyklistická mapa Brna obsahuje doporučené trasy, které svou každodenní jízdou po městě prověřili jiní cyklisté. Může to být výrazná pomoc nejen pro ty, kdo na kole již jezdí a chtějí si počínat lépe a bezpečněji, ale také pro ty, kdo s cyklistikou ve městě začínají a neví, jak se hlavním ulicích se silným provozem vyhnout. Mapa navíc obsahuje značené trasy v terénu, cyklostezky, cyklopruhy a informace o tom, kde jsou stojany a obchody s vybavením, restaurace a nebo které ulice jsou vedené jako jednosměrky.

 

Mapa z 95 % spoléhá na zpevněné komunikace a vedou mimo hlavní silniční tahy. Respektuje opatření jako jsou jednosměrky nebo zákazy vjezdu, vyhýbá se většinou i chodníkům, takže cyklisté mohou jezdit i bez potenciálních přestupků. Právě s přihlédnutím k jednosměrným ulicím jsou trasy vedeny jednosměrně, což může být jejich slabinou. Trasy se občas na první pohled mohou zdát komplikované a někdy vedou z důvodů nezbytnosti i přes přechod, podchod, po pěšině nebo chodníku. Jak ale trefně připomínkují tvůrci mapy, optimum neexistuje a je zapotřebí kompromisu. Proto vyzývají cyklisty v Brně k laskavé a ohleduplné jízdě.

Jaká je cyklistická mapa Brna?

  • pro cyklisty (a příbuzné stroje)
  • neoficiální (trasa nemá schválení města)
  • neznačená (žádné značení v terénu)
  • doporučená (ale na vlastní nebezpečí)
  • pro jízdu ve městě (převažuje dopravní význam nad rekreací a použitelnost komunikací po většinu roku)
  • na území města s vazbami na okrajové městské části
  • zdarma digitálně přístupná jak v produktech tak ve zdrojových datech

Cyklistickou mapu Brna naleznete na adrese http://www.brnonakole.cz/v-brne-na-kole/cyklomapy/

Zdroj: Kolo.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Kolo.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...