Celoodpružená kola nejsou zbytečný luxus

Nejen odpružení přední vidlice, ale už i pérování zadního kola mívají některé modely horských kol. Čeští cyklisté jsou ale konzervativní, velkých inovací a novinek se bojí a i to je jedno z vysvětlení, proč celoodpružená horská kola zatím nejsou tak rozšířená. Přinášejí ale i výhody…

Jak již název „horská kola“ napovídá, jsou tyto bicykly určeny k jízdě v horách, po rozbitých cestách, lesních pěšinkách, zkrátka mimo asfalt. I když jízdu po asfaltu nebo zpevněné cestě samozřejmě také zvládají. A právě svou univerzálností to horská kola u českých zákazníků vyhrávají.

Horská kola totiž tvoří ze všech prodaných kol na českém trhu největší podíl. Zatímco odpružení přední vidlice je již u těchto bicyklů prakticky standard, celoodpružená kola se zatím ještě drží mimo výsluní. Pomalu ale jistě k nim utíká spousta cyklistů, ale přesto se takzvané „fully“ pořád ještě neprodávají tak, jak by odpovídalo jejich potenciálu. Cyklisté mají pocit, že takové stroje jsou jen pro profesionály, což ale není pravda.

Jaké benefity a naopak zápory celoodpružená horská kola přinášejí?

Pohodlí

Kdo z vás jezdil na kole bez jakéhokoliv odpružení a následně přešel na kolo s přední odpruženou vidlicí, jistě pocítil ten rozdíl. A stejný, ne-li větší skok, přináší i odpružení zadní stavby. Při jízdě to tolik nedrncá, správně nastavené zadní odpružení výrazně zvyšuje míru komfortu. Krom toho, že zadní odpružení pobírá nerovnosti rozbitého terénu, pomáhá při strmých výjezdech a dává majiteli kola jistotu i ve sjezdech. Můžete si totiž mimo jiné dovolit mírně podhustit pneumatiky, neboť zadní stavba svou funkcí „uhýbá“ překážkám a nehrozí tak v takové míře procvaknutí duše a defekt. Komfort spojený s použitím celoodpružených kol tak pozná a ocení kdokoliv, kdo se rád sveze na kole. Hobík, amatérský závodník i profesionál.

Hmotnost

Jedním z argumentů těch, kdo celoodpružená kola odmítá, je vysoká hmotnost těchto kol. Je pravdou, že celoodpružené kolo je těžší než stejně vybavený adekvátní model s pevným rámem, ale těch pár stovek gramů navíc se vám mnohonásobně vrátí ve výše popsaných jízdních vlastnostech „fullů“. Nejdražší modely se špičkovou výbavou a lehkými rámy již ale i hmotnostní rozdíly stírají a můžete se se svým kolem dostat klidně i pod deset kilogramů hmotnosti. Za to však také patřičně zaplatíte…

Mýtus: full je složitý a proto nespolehlivý

 Odpružení zadní stavby s sebou přináší nutnost konstrukční změny rámu. Přibylo na něm materiálu, čepů, ložisek a navc oproti pevnému rámu je zde i tlumič. To vše pro dokonalou funkci vyžaduje jistou péči, ale při pravidelném servisu, udržování kola v čistotě a dobrém nastavení je pružící zadní stavbou lepším sluhem než pánem. Nevplácí se péči o pružení zanedbávat a pokud tuto chybu neuděláte, zpravidla kolo dobře slouží dlouhé roky.

Cena

Celoodpružená kola budou vždy dražší než modely jen s přední odpruženou vidlicí. Je to nejen tím, že mají složitější rám, ale také proto, že jsou doplněny o další pružící jednotku – tlumič. Právě tlumič je společně s konstrukčním řešením zadní stavby zodpovědný za jízdní vlastnosti kola, výkon odpružení a pocit z jízdy. Tlumič je srdcem celoodpruženého kola a protože jde často o fundované komponenty, musí se to nutně promítnout i na navýšení ceny celku.

Pohodlí celoodpružených kol si můžete dopřát již od 25 tisíc korun. S úrovní výbavy se však může vyšplhat i na více než 150 tisíc korun – to už ale je řeč o špičkovém závodním náčiní. Takové kolo disponuje rámem z kompozicového materiálu, lehkými komponenty a různými technickými vymoženostmi.

Není full jako full

Je potřeba rozlišovat typy horských celoodpružených kol. Nejčastějším kritériem je zdvih, tedy kolik milimetrů pružení vám zadní stavba a přední vidlice dodávají. Pro běžné „cross-country“ tedy jízdu krajinou, kdy se kromě terénu občas svezete i po tvrzené cestě nebo asfaltu, jsou určena kola se zdvihem okolo 100 milimetrů.

 

Tvrdší typy bikerů, kteří se věnují ryze terénním disciplínám jako je all-mountain nebo freeride či dokonce sjezd, ale sahají po vyšších zdvizích. Jejich kola jsou bytelnější, ale také těžší – zpravidla jde o to si jízdu užít, a to především z kopce. Do stoupání nebo po rovině se nikam nežene a ani kola určená pro tento styl jízdy proto nejsou kdovíjakými závodními chrty. Na to vše je třeba při výběru kola myslet a rozmyslet si, jakému typu jízdy se chcete věnovat nejvíce a nejčastěji. V každém správném obchodě s koly by vám při výběru měli být schopni dobře poradit.

Foto: Vít Gromeš & archiv MTBS

Zdroj: Kolo.cz – RSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Kolo.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...