Chcete vyjet na Mount Everest?

Mount Everest je s nadmořskou výškou 8848 metrů nad mořem nejvyšší horou na Zemi. Na kole se na jeho vrchol samozřejmě vyjet nedá, ale převýšení 8848 metrů se na kole zvládnout dá…

Mount Everest se tyčí v Mahálangurském Himálaji v nepálském regionu Khumbu na hranici s Čínou (s Tibetskou autonomní oblastí; západní a jihovýchodní vrchol tvoří hranici). Na nepálské straně je součástí národního parku Sagarmatha, který je součástí světového dědictví UNESCO. Na severní straně se nachází Národní přírodní rezervace Qomolangma. Džomolangma nebo též nepálsky Sagarmátha dostala své jméno Mount Everest podle geodetovi Georgi Everestovi, britském zeměměři, geografovi a průzkumníkovi Indie.

Prvovýstup na horu učinili 29. května 1953 Edmund Hillary a Tenzing Norgay, od té doby přitahuje Mount Everest mnoho profesionálních horolezců, ale i fyzicky zdatných lezců a klientů. Leč pro cyklisty vrchol Džomolangmy bohužel není…

I s tím se však dá něco dělat a pokud máte rádi výzvy, můžete si jako jednu z nich dát úkol nastoupat převýšení Mount Everestu za jediný den. A nebo za týden, za měsíc…to už je přece na vás! I tak to totiž nebude jednoduchý úkol, ať už pojedete třikrát, čtyřikrát na nějaký kopec v Alpách nebo si zvolíte 300metrový kopec za humny, na který vyjedete devětadvacetkrát.

Věřte tomu, že zdolat převýšení Everestu v jediný den není legrace. I proto pokud tuto výzvu přijmete, měli byste začít tím, že si dobře rozmyslíte na který kopec budete jezdit a okruh, na kterém budete cílené převýšení překonávat. Připravte se také na to, že vám to zabere nějaký čas, takže je dobré vyrazit brzy a možná – pokud pokus neuskutečníte za dlouhých letních dní – budete potřebovat i světlo. A vhodné oblečení samozřejmě.

Pokud se vám tato výzva zalíbila a rozhodnete se ji uskutečnit, dejte nám vědět! Ať už níže do komentáře k článku či na naší facebookové stránce Kolo.cz. Držíme palce!

Zdroj: Kolo.czRSS channel  – článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Kolo.cz. Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...