Doktore, předepište mi pohyb!

Jiným způsobem odpověď na otázku: „Proč to děláš“? No, proč? Protože mi to předepsal ten bláznivej doktor. Mě osobně by to ani ve snu nenapadlo, ale doktor řek´, tak musím. Ale jo, kdyby tohle začalo fungovat, tak jsem pro všemi deseti a ani bych se nerozčiloval, kdyby doktoři dostávali drahé zahraniční dovolené od lidí a firem, které učí lidi zdravému životnímu stylu, zdravým a účelným způsobům pohybu.

Je to něco podobného, jako když vás posílá doktor do lázní. Většinu lidí, kteří tak rádi jezdili do lázní a pobyt v lázních si užívali a pak o tom celý rok vyprávěli, jaké to tam bylo, dnes, když už jim je doktor nemůže napsat, ani nenapadne tam jet. A přitom jim ty lázně udělaly tak dobře, že z toho pak celý rok žili! A to se v těch lázních taky hýbali – protože jim to předepsali lázeňští doktoři.

Nehýbu se, protože na to nemám

Hodně lidí se nehýbe proto, že na to nemá. Fitka jsou drahá a jít se projít, či dokonce proběhnout ven, tak to ani náhodou: „Ještě by mě při tom někdo viděl, a já bych musel vysvětlovat, proč to dělám!“

Nejbanálnější a nejblbější výmluva, co znám! Ale kolik lidí ji má v hlavě?

Proč se ke zdravé výživě nepředepisuje i zdravý pohyb?

Nepředepisuje se proto, že to dietology a výživové poradce ani nenapadne. Prostě to berou jako přirozenou věc, že by se měl člověk hýbat, když chce být zdravý a také proto, že jim to při studiu nikdo neřekl.

Nepředepisují jej ani proto, že dnešní člověk má pohyb jako největšího nepřítele, jako největší hrozbu a ohrožení jeho života. „Já že bych se měl hýbat? No to by mě zabilo!“ Přitom jediné, co je udrží při životě, je pohyb, protože pro pohyb byl člověk zrozen.

To, co člověka zabíjí, jsou stroje

Člověk, aby si ušetřil práci, aby se nemusel moc hýbat, vymyslel stroje, které mu tuto práci ulehčí, nebo ještě lépe, udělají ji za něj. Tím si pěkně zadělal na problémy.

Stroje jej dnes všude nahrazují, takže přichází o práci a tím o zdroj obživy – nepřímo jej tak připravují o život, protože bez práce nejsou koláče a koláče představují energii pro naše tělo, aby mohlo fungovat. Tak si člověk vymyslel nezdravé koláče, neplnohodnotné koláče, které ho ucpou, ale energii tělu neposkytnou.

Stroje mu pomáhají, aby nemusel udělat ani krok a tím ho zabíjejí doslova, protože i ten zbytek energie, který přijme z těch nehodnotných koláčů, se mu v těle usazuje jako jed a on kypí a kypí a kypí. Výsledkem je obezita a cukrovka – největší zabijáci současného člověka. A pokud se člověk nezačne hýbat na předpis, tak bude ještě hůř. Podle amerických studií už v roce 2020, tedy za pouhých 8 let!, bude mít až 83% mužů a 72% žen nadváhu nebo bude obézních a 77% mužů a 53% žen, bude trpět cukrovkou nebo bude v takzvané prediabetické fázi.

To už je docela velká šance se mezi tyhle „šťastlivce“ dostat! Co říkáte? Chcete to?

Jestli ne, tak se přestaňte tvářit, že se vás to netýká, nebo že to je ještě daleko: „Tak mámo, nandej mi ještě 4 knedlíky a otevři další lahváč!“. Pokud uvažujete tímhle způsobem, tak už mezi těmi procenty jste a můžete si jít objednávat hrobku.

Výtah používejte jen na cestu dolů

O něco výše jsem napsal, že mnoho lidí se nehýbe, protože si myslí, že na to nemá. Ale to je naprostá hloupost. Za pohyb nemusíte vydat ani kačku, ba ani halíř.

Připadáte si hloupě, když vás někdo venku potká, že se jen tak a zbůhdarma procházíte? Klidně na něj v ústrety houkněte: „Ahoj, doktor mi řekl, že bych měl trošku chodit, jinak tady dlouho nebudu a je to to jediné, co pro mě ještě může udělat, že už mi žádné jeho prášky nepomohou!“, zanadávejte si pak na doktora, on to unese, stejně mu už nadává kdekdo a běžte spokojeně dál.

Bydlíte v domě, pracujete v budově, kde je výtah? Skvělý! Zapomeňte na něj při cestě nahoru a pěkně si ta svoje patra vždy vyšlapte až do místa určení. Dolů se s pánembohem vozte. Oboje bude prospěšné vašemu zdraví.

Na cestě nahoru, i když se budete po každém třetím schodě zastavovat, se pěkně zadýcháte, budete se potit, budete na mě nadávat, co jsem to za pošuka, že jsem vám tohle poradil. Budete nadávat sobě, co jste to za pošuka, že jste na to vůbec slyšel. Ale to nevadí, všechno tohle je velmi zdravé. Hlubokým dýcháním konečně nasytíte své tělo kyslíkem, pocením se vám bude dostávat z těla všechno to svinstvo, co do těla ládujete pod tlakem svou stravou, a adrenalin vám pomůže to vyjít až nahoru.

Když to po prvním pokusu nevzdáte, tak za týden už začnete pozorovat pozitivní změny. Už se nebudete zastavovat po každém třetím, ale až po čtvrtém schodu. Zjistíte, že i tenhle nepatrný pohyb vám umožnil se cítit lépe, ručička váhy začne ukazovat na menší čísla. Začne se vám množit krevní řečiště. Krev a s ní kyslík, veškeré živiny a stavební látky doputují na „periférii“ (šlachy a vazy, klouby, kosti, kůže).

Proč ta cesta výtahem dolů?

Předpokládám, že tuhle předepsanou anabázi jste začali podnikat proto, abyste unikli zvyšující se váze, obezitě – cukrovce. Tedy že už nějaké nadbytečné kilčo zdobí vaše tělo. Takže cesta po schodech dolů by měla negativní vliv na vaše klouby. Takže proto.

Proč člověk chodí vyhazovat peníze do fitek, když je může vynaložit účelněji

Do fitek se chodí skrývat spousta lidí proto, že tam se předpokládá, že se tam člověk chodí hýbat. Mnohokrát jsem napsal, že proti hýbání ve fitku nic nemám, že aspoň něco. Ale podívejte se na to takhle: v současné době ekonomické krize počítáte každou korunu a jít si zacvičit na stepper, když nahrazuje chůzi do schodů, jít si tam zaběhat nebo zachodit na pásu, když to samé máte zadarmo venku, není to zbytečné rozhazování? A za ty ušetřené peníze si kupte skutečně dobré jídlo, žádnou náhražku, vždyť stejně žijeme proto, abychom se dobře najedli. Dobře se najíst ale neznamená guláš s osmi, ale třeba ledový salát, jablíčko, mrkvičku nebo taky pravou svíčkovou!

Nápad nakonec – lékárny coby centra pohybu

Tak mě ještě napadlo. Lidé jsou zvyklí si vybírat léky, které jim předepíše lékař, v lékárně. Kam si ale budou lidé chodit vybírat pohyb, který jim lékař předepíše? Pokud se tím skutečně lidé začnou řídit a začnou se hýbat, budou zdravější, přestanou mít potřebu se cpát léky a lékárny tím pádem zajdou na úbytě. Takže by nebylo od věci, kdyby se už nyní začali lékárníci přeškolovat na odborníky zdravého životního stylu a nabízet kromě léků i možnost, že naučí své zákazníky zdravému pohybu. Osobně pár lékárníků, kteří už se začali hýbat, ba dokonce běhat, znám! Teď je jen přesvědčit o tom, že je vždy dobré být první!

Miloš Škorpil

Zdroj: Bezeckaskola.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Bezeckaskola.cz

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...