Gorolským chodníčkem

Těšínské Beskydy lze bez nadsázky nazvat rájem turistů. Krásná příroda, pohostinství a srdeční goralé. Mosty u Jablunkova jsou poslední železniční stanicí na území ČR ve směru na Slovensko. Obec se táhne údolím od Jablunkovského průsmyku k Jablunkovu. První zmínky o obci jsou datovány r. 1573 v souvislosti s výstavbou šancí – opevnění proti vpádům Uhrů a Turků. Obec má 4 000 obyvatel a nabízí opravdu pestré sportovní vyžití po celý rok.

123

Popis výletu
Putování můžeme začít na železniční stanici Mosty u Jablunkova, od nádraží to máme k Dřevěnce na Fojtství, která je typickou ukázkou „gorolských“ tradic, asi 250 metrů. V Dřevěnce sídlí informační centrum, kde nám také poradí, kterou cestou se můžeme vydat a co všechno můžeme vidět a zažít. Po celý rok se koná pestrý program, ať jsou to výstavy, ukázky řemesel nebo setkání se zajímavými lidmi. Dřevěnka má dva vchody, z nichž jeden je bezbariérový, stejně jako celé přízemí.

Od Dřevěnky projdeme středem obce a po asfaltové silnici vystoupáme červeně značenou turistickou cestou k bobové dráze, lanovému centru a k dalším možným sportovním aktivitám.

V zimě si zde můžeme užít lyžování na třech uměle zasněžovaných svazích, případně se vydat upravenou lyžařskou stopou k Jablunkovu nebo na Studeničné, Gírovou a dále až na Hrčavu.

Podél lyžařského vleku vystoupáme – stále po červené – k rozcestí, kde odbočíme na modrou.

Tou se vydáme k Jablunkovskému průsmyku, který má kótu 553. Cestou se nám otevřou výhledy na malebnou krajinu Moravskoslezských a Slovenských Beskyd. Kdo si chce užít „gorolských chodníčků“, pokračuje Jablunkovským průsmykem po modré směrem Štecovka a Půlgrúň (cyklotrasa č. 561) a odtud až k chatě pod Studeničný vrch (cyklotrasa č. 6080).

Ten, koho naopak láká typická a velmi chutná regionální „gorolská“ krmě, opustí v průsmyku modrou značku, která by nás dovedla na horský hřeben před Velkým Polomem /rozcestí Kostelky/ a vydá se po silnici, kterou vystoupá nad železniční tunel. Pak již pohodlně pokračuje z kopce dolů pod viadukt a do středu obce, kde si může vybrat z několika restaurací s nabídkou místní kuchyně.

 Cílové skupiny
– senioři – po celé trase
– rodiče s dětmi – po celé trase
– osoby na vozíku – Dřevěnka na Fojtství – přízemí

Doporučená forma turistiky: autoturistika, cykloturistika, pěší

Možné spojení: vlak, bus

Trasa: Mosty u Jablunkova – Dřevěnka na Fojtství – bobová dráha a lanové centrum – Studeničné rozcestí – Jablunkovský průsmyk – Studeničný vrch – Mosty u Jablunkova
nebo
Mosty u Jablunkova – Dřevěnka na Fojtství – bobová dráha a lanové centrum – Studeničné rozcestí – Jablunkovský průsmyk – Mosty u Jablunkova

Délka trasy: 20 km/12 km

Cíle u tipu na výlet

  • Gorolské turistické informační centrum, GPS: 49.5265461, 18.7532233

Trasy u tipu na výlet

  • Jablunkovský průsmyk, GPS: 49.5265450, 18.7532231

Zdroj: Jedemetaky.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...