Jak se vybavit na vícedenní cykloakci

Také se již nemůžete dočkat, až vyrazíte v létě na kolo na vícedenní výlet ? Pokud se chystáte vyrazit „na těžko“ a veškeré nezbytné věci na spaní a vaření si povezete s sebou, máme pro vás pár tipů, jak se vybavit.

Samozřejmostí před takovou cestou je určitě řádně prohlédnuté, ošetřené kolo a nezbytný servisní materiál pro případ defektu a dalších možných komplikací. Nejdůležitější součástí pro tento typ akcí jsou však spolehlivé cyklobrašny. Nejoblíbenějšími jsou v současné době modely české firmy Sport Arsenal. Před koupí cyklobrašen se ujistěte, zda máte k dispozici pro své kolo vhodný nosič, na který je budete instalovat. Zmiňovaný Sport Arsenal dodává různé typy nosičů. Od těch pro rekreační turistiku až po nejnáročnější expedice s velkou nosností a odolností. Součástí všech modelů jsou praktické „gumicuky“ pro další zajištění nákladu, nebo třeba pro uchycení karimatky.

 

velkoobjemová brašna art. 312

Co se týče brašen na nosič, tam je výběr velmi široký. Můžete nosič osadit jednoduchou brašnou na horní část nosiče, do které se vám vejde maximálně spacák a pár kousků oblečení. Stejně tak si ale můžete vybrat trojdílný model, do kterého dáte spacák, oblečení, jídlo a navrch ještě připevníte stan, nebo karimatku. Součástí většiny brašen je integrovaná pláštěnka a například velkoobjemová brašna art. 312 je již vyrobená celá z vodotěsného materiálu. Najdete na nich i takové vychytávky, jako je popruh pro přenášení na rameni či kapsu na mapu či cyklistickou lahev. Samozřejmostí jsou reflexní bezpečnostní prvky a pogumované části, chránící proti oděru.

Coleman Biker

Spacák

Pokud cestujete v teplých oblastech nebo u nás v létě, budete se určitě poohlížet po těch z kategorie „ultralight” a hmotností kolem 1 kg. Mezi spacáky v tomto ohledu vynikají zejména modely od českého Prima Outdoor. Například Prima Mini 500, 700 nebo 900. Velmi oblíbeným nejenom mezi cykloturisty je také Coleman Biker. Ten kromě dobrých izolačních parametrů vyniká také tím, že je dodáván v nepromokavém lodním obalu.

 

Stan

Co se týče stanu, tak zde je volba neméně důležitá a opět vychází z toho, v jaké oblasti se budete pohybovat. Každopádně doporučujeme některý dvouplášťový model s co nejvyššími hodnotami voděodolnosti. Například Coleman Aravis 2 je typickým zástupcem této kategorie. Jde o lehký stan vhodný pro cyklisty. Do dvou bočních apsid bezpečně uložíte batohy a dostatečně odvětrají stan.

Coleman Aravis 2

Pinguin Peak 38

Karimatka

Pokud používáte klasickou pěnovou, nemůžete se sbalitelností nijak „kouzlit”. Pokud si však plánujete pořídit nějakou kompaktní a lehkou samonafukovací karimatku, máme pro vás také několik tipů. Například náchodský Pinguin nebo královehradecká firma Yate nabízí několik typů, které můžete při balení přehnout napolovic a srolovat do malého balíčku. Třeba model Pinguin Peak 38 váží 0,9 kg a nabízí pohodlný spánek na 3,8cm vysoké matraci.

S chutí do balení, ať můžete brzy vyrazit!

Autor: Petr Jakubes

Zdroj: Cykloserver.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Cykloserver.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...