Jak vrstvit oblečení

Základ funkčního a pohodlného oblékání při sportovních aktivitách všeho druhu je vrstvení oblečení. Je to způsob jak rychle reagovat na změnu teploty – zima, horko případně déšť. První vrstva přímo na těla je funkční prádlo neboli termoprádlo. Počet a typ jednotlivých vrstev záleží na sportovní aktivitě a podmínkách. Nejčastěji se používají tři vrstvy oblečení.

pruvodce-funkcni-pradlo

První základní vrstva – termoprádlo
Přímo na tělo se obléká termoprádlo neboli funkční prádlo. Nejčastějším materiálem jsou syntetická vlákna z polyesteru (PES) nebo polypropylenu (PP). Stále časteji se dnes prosazuje přírodní vlna. Všechny tyto materiály kombinují funkci izolace a minimální nasákavosti (nedrží vlhkost). Funkčnost materiálu spočívá ve schopnosti odvést pot rychle od těla a zabránit tak prochladnutí. Odvodem vlhkosti od těla je zajištěn pocit sucha a tepla. První vrstva je nejdůležitější k zachování funkčnosti celého systému vrstvení oblečení. Pokud nahradíte funkční prádlo například bavlněným trikem pak zabráníte rychlému odvodu potu. Hlavně při zvýšené námaze se tak pocit komfortu nedostaví a může dojít i k podchlazení nebo přehřátí. Základním předpokladem funkčnosti je správná velikost. Kvalitní termoprádlo má sofistikovaný střih e pak způsob střihu a například ploché švy, které zabrání vzniku odřenin.

pruvodce-mikiny

Druhá izolační vrstva – mikina
Pokud je chladněji přichází na řadu druhá vrstva. Základní funkce je zde tepelná izolace. Nejčastěji se používá nějaký druh fleecové mikiny. Materiál musí kombinovat schopnost izolace a co nejlepší prodyšnosti. Prodyšnost zajistí další transport vzniklé vlhkosti dále od těla.

pruvodce-bundy

Třetí ochranná vrstva – bunda
Jestliže se zhorší počasí pak se přes první a druhou vrstvu obléká ochranná vrstva – bunda. Ta by měla být větruodolná případně i nepromokavá a zároveň prodyšná. Pokud budete používat čistě nepromokavou bundu pak zabráníte odvodu potu a ten se bude hromadit uvnitř. Výsledek bude mokrá mikina i triko a pocit chladu. Třetí vrstva chrání proti dešti a větru, a odvádí vlhkost z vnitřních vrstev. Bunda by měla být co nejvíce přizpůsobena specifikám daného sportu. Bunda určená na běh, cyklistiku nebo horskou turistiku se bude lišit v míře odolnosti, nároků na prodyšnost a také střihem.

pruvodce-softshell

Softshell – kombinace druhé a třetí vrstvy
Oblíbenou kombinací izolační a ochranné vrstvy jsou softshellové bundy. Ochranná funkce je většinou omezena na větruodolnost a pouze částečnou ochranu proti dešti. Většina používaných laminátů s ochranou proti větru vás ochrání i před lehkou přeháňkou. Softshellový materiál je svou poddajnosti příjemnější na nošení, ale je určen pro méně náročné klimatické podmínky.

 

You may also like...