Jak vybrat batoh

Rozdělení batohů

Outdoorové batohy

„Krosna“ je velký batoh (až do 80 litrů) s výztuhou zad, slouží především k přenášení většího objemu. Pohodlí tohoto zajišťuje kvalitní zádová výztuha.

Sportovní batohy

Většinou  se jedná o menší batoh, do kterého se vejdou nejnutnější věci na sport, především pití, jídlo, oblečení atd. Měl by držet tvar a být správně připevněn k tělu.

Batohy pro fyzicky náročnější aktivity

Má tvar válce, zabírá co nejmenší prostor. Zde by měl být kladen důraz hlavně na kvalitní materiál.

Turistický batoh

V podstatě menší krosna, poměrně pohodlně se do něj vejde spací pytel, jídlo a pití na dva dny a základní hygienické potřeby. Hlavní při jeho výběru by měly být podmínky, ve kterých se budeme nacházet a jak dlouho ho budeme nést.

Cyklistický batoh

Jedná se o batoh primárně určený na kolo. Batoh by měl mít dobře vyztužená záda a odvětraná zádaa a měl by dobře sedět na zádech. V případě, že nechcete vozit láhev doporučujeme batoh s pitným vakem. U batohu je potřeba brát v potaz také délku trasy. V případě krátké intenzivní vyjížďky Vám bude stačit malý batoh s vodou, při celodenním výletu je potřeba počítat s větším batohem kam se vejde kromě pití také svačina, bunda, návleky a náhradní duše.

batohy-souhrn

Kam ho potřebuji?

Nad touto otázkou je potřeba se zamyslet v prvé řadě. V případě městského batohu jde spíše o to jak se Vám daný batoh líbí a jakou preferujete značku. U batohu na tůry a výlety do přírody je potřeba zvolit kvalitní materiály a vhodný zádový systém batohu. V případě, že batoh používáte na fyzicky náročné aktivity je potřeba dbát na kvalitu batohu po všech stránkách a nebát se za batoh připlatit, tato investice se Vám bohatě vyplatí. U batohu pro dítě do školy je potřeba vzít v potaz nekolik faktorů. Za prvé objem batohu, tak aby se dítěti do batohu vešly všechny potřebné věci. Za druhé počet kapes a přihrádek, aby šlo věci v batohu vhodně roztřídit a za třetí výztuha zad aby batoh dítěti na zádech dobře seděl a neničil záda dítěte.

K čemu batoh potřebuji a na co má sloužit?

Doba po kterou budu batoh nosit? 
Důležité je vybírat také podle tohoto kritéria, protože špatně zvolený batoh nám může způsobit bolest zad a při špatném odvětrávání pocení.

Obsah batohu? 
Je potřeba si ujasnit co budu v batohu nosit, především kvůli vhodné velikosti a vnitřnímu uspořádání kapes.

 

Hmotnost obsahu? 
Hmotnost obsahu batohu může zapříčinit např. utržení popruhu či jiné části. Je třeba dodržovat také doporučenou nosnost předepsanou výrobcem.

Kam s batohem půjdu? 
Zde je nejdůležitější vhodný materiál. Existují voděodolné materiály, oděruodolné materiály, případně odlehčené materiály. Ve spoustě případech se jedná i o kombinaci těchto vlastností.

Nadstandardní funkce

Většinou bývají zahrnuty v ceně a obecně platí, že čím déle a intenzivněji jej budete nosit, tím větší důraz byste měli dát na kvalitu s kterou nadstandartní funkce přímo souvisejí.

Pláštěnka 
Bývá umístněna v některé z kapes batohu pro to určených. Pláštěnka by měla dostatečně zakrýt celý jeho povrch a bezpečně uchránit obsah před vodou a vlhkostí.

Tvarování zad, výztuha
U kvalitnějších batohů se dnes jedná o samozřejmost. U levnějších modelů se stává, že kvalitní výztuha chybí. Při naplnění batohu se z něj pak stává spíše neforemný pytel.

Odvětrávání zad
Je důležité především u fyzicky náročnějších aktivit, správné odvětrání zad pak zlepšuje cirkulaci vzduchu a omezuje pocení. Nošení je pak pohodlnější.

Hrudní a bederní popruh
Obsahují je především větší batohy, nebo batohy vyžadujeme aby batoh dobře seděl na zádech a při fyzické aktivitě se na zádech nepohyboval. Popruhy zajišťují větší stabilitu a zvyšují pohodlnost při nošení. Musí být správně nastavená jejich velikost, neměly by být volné ani příliš utažené (ideálně by se pod ně měl pohodlně vejít jeden prst).

Záleží na kvalitě?

Za kvalitu počítejte s vyšší cenou, za kvalitní značku se vyplatí připlatit. Výrobci používají kvalitní voděodolné materiály např. u zipů. Nemusíte se pak obávat, že se batoh roztrhne ve švech nebo se zip po týdnu používání rozjede atd..

Cenová hladina

Nejlevněji můžete batoh koupit asi od 200,- Kč, ale většinou odpovídá cena i kvalitě. Horní hranice se může dostat až k 15 000,- Kč.

Obrázek8

You may also like...