Jak vybrat cyklistickou přilbu

Cyklistická helma by měla být součástí výbavy každého cyklisty

Pří jízdě na kole dosahujete vysokých rychlostí a při pádu dochází snadno ke zraněním s vážnými i smrtelnými následky. Proto nepodceňujte vhodný výběr přilby na kolo.

Povinnost nosit přilbu je do 18 let

Podle platných zákonů České republiky je od roku 2006 dána povinnost nosit helmu na kolo osobám mladším 18 let. Dospělí sice povinnost nemají, ale podle statistik policie 9 z 10 smrtelných nehod na kole měli lidé, kteří přilbu na hlavě neměli. Přilba sice pádu nezabrání, ale může zmírnit následky pádu.

 

Kategorie cyklistických helem

prilby-rozdeleni

Dělení helem podle použití

 • Silniční přilby – u konstrukce je kladen důraz na hmotnost a dobré odvětrání. Použití na horská nebo krosová kola. Je bez štítku.
 • MTB přilby – helmy jsou určeny na horská a krosová kola, helma více chrání zátylek hlavy, může být robusnější než silniční typ. Helma má štítek proti slunci.
 • BMX přilby – jedná se o přilbu pro BMX disciplíny, kde je kladen důraz na velkou odolnost, přilby mívají málo vetracích otvorů.
 • Freeride/Downhill přilby – integrální přilba je určena pro jízdu v parku nebo na downhillové tratě, je zde kladen důraz na velkou pevnost a ochranu celé hlavy.
 • Městské přilby – designové přilby pro cesty po městě s menším množstvím větracích otvorů.
 • Ostatní přilby – jedná seo speciální typy přileb např. časovkářské přilby.

prilby-rozdeleni-typy

Jak vybrat helmu

 • Správná velikost – helma by Vám měla sedět, neměla by nikde tlačit ani být volná.
 • Bezpečnost – přilby by měla mít přislušné certifikáty bezpečnosti.
 • Odvětrání – dobře umístněné větrací otvory zajišťují ideální cirkulaci vzduchu
 • Hmotnost – při dlouhém výletu poznáte rozdíl v hmotnosti přilby nejvíce
 • Kontrukce – dobrou konstrukcí dochází k snížení hnotnosti a zvýšení pevnosti přilby
 • Design – v neposlední řadě by se Vám přilba měla líbit :)

Konstrukce přilby

Většina dnes dodávaných přileb je vyráběna tzv. in-mold technologií, kdy je pěna vstřikována do skořepiny přilby a tím dochází k pevnému spojení polystyrenové pěny s tuhou skořepinou. Pro ještě větší pevnost je u přileb používána také double in-mold technologie kdy je skořepina použita i z vnitřní nebo týlové strany. Pro ještě vyšší pevnost bývá kostra přilby vyžtužena prvky hliníku, tuhého plastu nebo karbonu.

Velikost přilby

Nastavení přilby probíhá na dvou místech. Upínacím páskem kolem brady a regulačním mechanismem na zadní části, který může mít formu kolečka nebo posouvacích pásků. Velikost přilby je udávána obvodem hlavy v centimetrech. Rozsah je obvykle od 50cm do 64 cm. Značení je pak většinou  S,M,L,XL.

Přilbu je potřeba vybírat opravdu pečlivě. V případě špatného tvaru přilba na hlavě může po stranách tlačit. Každý má jiný tvar hlavy proto je potřeba vybírat pečlivě. Při nasazení a dotažení zadního kolečka by při pohybu hlavou měla přilba zůstat na svěm místě a neměla by padat ani nikde tlačit. Přilba by měla končit přibližně v půlce čela. V připadě že toto nesplňuje zkuste jiný model nebo jinou značku. Při zapínání pod bradou, by mělo být mezi páskem a bradou na dva prsty místo.

Velikost přilby

Hmotnost přilby

Při celodenní výletě nejvíce oceníte nízkou hmotnost cyklo přilby. Hmostnost by naopak neměla být na úkor vaší bezpečnosti. Top modely výrobců se mohou dostat na hmotnost tesně pod 200 gramů.

Systém odvětrání přilby

Systém větracích otvorů je výrobci navrhován tak aby ideálně odváděl teplo. Kvalitně odvětranou přilbu oceníte zejména v parných letních dnech, kdy může docházet i k přehřívání hlavy. Systém odvětrání je na principu nasávání studeného vzduchu z přední části přilby a odvádění horkého vzduchu zadní částí.

Systém odvětrání přilby

Bezpečnost na prvním místě – certifikáty

Všechny cyklistické přilby musí splňovat normu ČSN EN 1078. Informace o plnění této normy by měla přilba obsahovat. O certifikace se přesvědčte zejména u neznačkových přileb.

Hygiena

Kvalitní cyklistické přilby bývají vybaveny antibakteriální úpravou vystýlek helmy, které je pak možno vyjmout z důvodu možnosti vyprání nebo výměny.

Co dokoupit k přilbě?

K přilbu je možné dokoupit např.světlo na helmu. Pro chladější dny pak šátek neo čepici pod helmu. V létě je pak možné použít čelenku.

You may also like...