Jak vybrat dětskou sedačku na kolo

Dětské sedačky můžeme rozdělit podle několika kritérií. Prvním kritériem je umístnění sedačky vepředu nebo vzadu s různým způsobem uchycení, druhým následně možnost polohování.

Bezpečnost

Bezpečnost dítěte je na prvním místě. Když se rozhodnete pro nákup cyklosedačky je potřeba si zjistit jestli vybraná sedačka splňuje evropské bezpečnostní normy a to především evropskou normu EN 14344. Je lepší za cyklosedačku trochu připlatit než kupovat čínského zajíce v pytli. Mezi nejlepší značky cyklosedaček splňující nejpřísnější normy patří Hamax neboRomer. Na cyklosadačku byste dítě měli umítňovat vždy s dětskou cyklistickou helmou.

pruvodce-sedacky

Věk dítěte

Použití cyklosedačky se doporučuje až od momentu kdy dítě samo sedí a drží zpříma hlavu, což je dost individální, ale většinou můžeme počítat s 9-12 měsíci věku dítěte. V opačném případě může dojít k poškození páteře.

Dětská cyklosedačka HAMAX Sleepy černá červený polstr

img_36140_original

 Dětská sedačka HAMAX Sleepy černo červená – umožňuje jednoduchou a bezpečnou montáž díky Hamax Safety systému, k montáži s nosičem nebo bez nosiče, s nastavením do pozice pro spaní.

Cyklosedačky podle umístnění

Přední sedačky

Již podle názvu se daný typ sedačky umístňuje před cyklistu. Tento typ sedačky se používá na kratší prejezdy z důvodu menšího komfortu pro dítě. Nevýhodou předních cyklosedaček je také nižší bezpečnost dítěte, horší ovladatelnost a viditelnost před sebe a špatné chránění dítěte před povětrnostními vlivy. Výhodou je pak přímá komunikace a dohled na dítě a  také lepší viditelnost pro Vaši ratolest. Nosnost sedaček bývá do 15 kg.

Zadní sedačky

Zadní cyklosedačky umožňují přepravovat děti do 22kg, jsou pohodlnější a lépe chrání tělo dítěte. Jsou vhodnější na i na dlouhé výlety, kdy si dítě může na chvíli i zdřímnout. Zadní sedačka dítě lépe chrání proti povětrnostním vlivům a létajícímu hmyzu. Nevýhodou je pak že na dítě vůbec nevidíte a dítě má samo také omezený výhled.

pruvodce-sedacky1

Polohovatelné sedačky

Nekteré typy zadních sedaček mají možnost polohování. Výhodné je to pak při delších výletech, kdy sklopíte sedačku do polohy kdy dítě více leží a může si lépe odpočinout.

 

Uchycení cyklosedačky na kole

Při výbírání je potřeba se rozhodnout jestli vyberete sedačku samonosnou nebo sedačku s montáží na nosič.

Samonosná sedačka

Samonosná cyklosedačka se nejčastěji uchycuje na sedlovou trubku. Na sedlovou trubku umístníte upínací mechanismus a sedačku na kolo umístníte pouze v případě že jedete s dítětem na výlet. Pří výběru je potřeba se přesvědčit, že Vám upínací mechanismus půjdě namontovat a nebudou Vám překážet lanka při montáži, důležitý je i průměr sedlové trubky.

Přilba GIRO ME2 Light Blue Animals

img_64873_original

 

Dětská přilba GIRO ME2 je pro rodiče, kteří si uvědomují nebezpečí, které na nejmenší děti při jízdě na kole čeká tou nejlepší volbou.

 Cyklosedačky na nosič

Jedná se o speciální sedačku, která se umístňuje na nosič, který musí být se sedačkou kompatibilní. Nosič musí mít příslušnou nosnost. Jedná se buď o univerzální nosiče nebo specializované nosiče na sedačky. Některé systémy jako např. HAMAX PLUS umožňují kombinaci nosiče, sedačky a bočních brašen.

Příslušenství

K sedačkám je možné dokoupit speciální tyče umožňující montáž na atypické rámy, jako jsou malé dámské rámy nebo napopak velké rámy. Umožňují regulaci polohy sedačky vůči těžišti atypických kol. Dalším příslušensvím je blikačka na sedačku nebo pláštěnka na dítě a sedačku. K sedačce je možné také dokoupit další zámek, který umožňuje jednoduché přendavání mezi více koly.

Na co dát pozor

Při výběru je potřeba se dívat na počet bezpečnostních pásů(3 bodový, 5 bodový), sílu polstrování, možnosti nastavení rozsahu opěrek na nohy a opěrek na ruce.

You may also like...