Jak vybrat jízdní kolo

V tomto článku se Vám budeme snažit poradit s výběrem vhodného typu kolo podle toho jaký typ jízdy/terénu preferujete. Ukážeme Vám jaké kategorie kol jsou na trhu a z čeho můžete vybírat.

Kategorie kol podle předpokládaného použití

Horská kola
Určení: jakýkoliv
Velikost/Průměr kol: 26, 27,5 a 29″
horske-kolo1

Horská kola, nebo-li MTB, jsou určena pro pohybu v terénu. Jezdit s nimi můžete po nerovnostech, kamenech i přes kořeny. Díky teréním plášťům můžete jezdit nejen po suchu, ale i v mokru a blátě. Pohodlnost zaručuje odporužená vidlice, případně zadní tlumič u celoodpruženého kola. Horská kola lze použít i na silnici, ale je potřeba počítat s nižší rychlosti než u krosových kol z důvodu vyššího valivého odporu teréního pláště. Tato kategorie patří k nejoblíběnějším.

Krosová kola
Určení: silnice nebo lehký terén
Velikost/Průměr kol: 28″

krosove-kolo

Krosová kola jsou určena pro lehčí terén, jízdu po silnici a zpevněných stezkách. Jedná se o ideální typ kola pro cykloturistiku. Jedná se o ideální kombinaci mezi horským kolem a kolem silničním. Z horských kol si berou odpruženou přední vidlici, ze silničního kola pak větší průmer kola a rychlejší převody. pláště mají hladší vzorek zaručující menší valivý odpor kola. V případě že většinu času z Vaší jízdy strávíte na silnicích a cyklostezkách a jen občas zajedete na lesní cestu, je pro Vás krosové kolo tou pravou volbou.

Trekingová kola
Určení: silnice nebo lehký terén
Velikost/Průměr kol: 28″
treking-kolo

Trekingová kola jsou shodná krosovými koly. Hodí se i do stejných terénů. Narozdíl od krosových kol bývají trekingová kola už z výroby vybavena větším množstvím příslušenství. Jde zejména o blatníky, nosiče, či světla. Opět jde o ideální kola na cykloturistiku. Cyklista na nich může vyrazit v každém počasí i na delší výlety.

Silniční kola
Určení: silnice / hladký povrch
Velikost/Průměr kol: 28″
silnicni-kolo

Klasická kategorie jízdních kol určených na silnici. Do terénu nelze tyto kola použít z důvodu úzkých pláštů a silničních převodů. Silniční kola jsou nejrychlejší kola a je možné na nich ve stejném čase ujet mnohem delší vzdálenosti. Hmotnost silničního kola oproti MTB je nižší. Na těchto kolech závodníci jezdí v tradičních silničních tour.

Elektrokola
Určení: jakýkoliv
Velikost/Průměr kol: 26 až 29″
elektro-kolo

Elektrokolo je jízdní kolo doplněné o motor, baterii a ovládání, které vypomáhájí při jízdě. Funkce motoru je aktivována rotačním pohybem pedálů (šlapáním) nebo sepnutím ovládacího tlačítka nebo akcelerátoru (přímý pohon motoru z klidového stavu). Funkci přídavného pohonu lze kdykoliv vyřadit vypínačem. Potom se elektrokolo chová stejně jako klasické jízdní kolo.

Kola na elektriku neboli elektrokola jsou dnes možná nejvíce rozvíjejícím se odvětvím v cyklistickém prumyslu. V nabídce většiny výrobců jízdních kol najdete ucelené řady elektrokol, jejich problematikou se zabývají odborná cyklistická média, píše se o nich v novinách a hlavně je čím dál časteji potkáváme na ulicích i v přírodě.

Městská kola
Určení: silnice / město
Velikost/Průměr kol: 28″
city-kolo

Potřebujete se nějak dopravit do práce nebo na nákup? Potom se vám bude hodit městské kolo. Městská kola jsou uzpůsobena pohybu po městských silnicích a chodnících. Počítají s tím, že na nich pojede člověk v civilním necyklistickém oblečení. Posed bývá velmi vzpřímený a pohodlný. Kola jsou často osazena nosiči, či blatníky, nebo se dá toto příslušenství lehce doplnit. Oblíbené jsou v této kategorii (nejenom u žen) tzv. sukňové rámy, které vám umožní snadné nasednutí a sesednutí z kola díky absenci horní rámové trubky.

BMX kola
Určení: bmx trať / street / překážky
Velikost/Průměr kol: 16-24″
bmx-kolo

Speciální kategorie jízdních kol určená pro jízdu na překážkách či bikrosových tratích. Slouží pro zábavu, ale i pro závodění v moderních disciplínách jako je dirt, flat, rampa, nebo bikros. Používají se u nich kola o průměru 16″ až 24″. Tato kategorie není určena k absolvování nějakých dlouhých vzdáleností, ale dá se s nimi užít spousta zábavy.

Dětská a juniorská kola
Určení: zpevněné stezky / lehký terén / silnice
Velikost/Průměr kol: 12-24″
detske-kolo

Dětská kola určená jsou pro nejmenší cyklisty. Rozdělují se podle průměru kol do několika velikostí. V nejmenší 12″ velikosti se dají už používat před třetím rokem věku dítěte. Dvě nejmenší velikosti 12″ a 16″ jsou vybaveny pravidelně pomocnými balančními kolečky a jednou rychlostí. U velikostí 20″ a 24″ už se setkáte i s měničem převodů (přehazovačkou / přesmykačem) a odpruženými vidlicemi pro více pohodlí dítěte. Na někeré modely ve velikostech 24″ již vyrobci osazují i kotoučové brzdy.

Dámská kola
Určení: podle modelu kola
Velikost/Průměr kol: 26-29″
damske-kolo

Tato jízdní kola jsou určena pro všechny cyklistky. Neliší se jen barvou rámu, ale především konstrukčními rozdíly. Počítají s menší výškou postavy a jinou délkou končetin. Pravidelně jsou u dámských kol k dispozici menší velikosti rámů. Na kolech se používá kratší geoometrie rámu, užší řídítka, dámská sedla, kratší kliky, brzdové páky a najdou se i další rozdíly. Pro většinu žen jsou lepší volbou než pánská/unisex kola.

Pánská/unisex
Určení: podle modelu kola
Velikost/Průměr kol: 26-29″
img_26141_original

Kola určené nejenom pro muže. Jde o základní kategorii rozdělení kol pro všechny dospělé cyklisty. Vybrat by si mezi nimi měl každý. Velikostně pokrývají spektrum od juniorů až po vysoké cyklisty.

You may also like...