Jak vybrat pitný vak na kolo?

Při výběru camelbaku je důležité si říci, na jak dlouhé a náročné aktivity jej budu používat a podle toho zvolit objem samotného vaku i batohu, v němž bude vak uložen. Chci vak na krátké intenzivní tréninky, nebo na celodenní cyklovýlety? Důležitá kriteria, podle kterých se rozhodovat jsou: objem vaku, objem batohu, kvalita provedení batohu a možnost snadné údržby vaku, případně jeho antibakteriální úprava.

Jak velký potřebuji vak a batoh?
Objem pitného vaku závisí na předpokládané době trvání fyzické aktivity, objem batohu pak na tom, kolik věcí si budeme chtít vzít s sebou.
Potřebný objem vaku pro optimální doplňování tekutin samozřejmě závisí na počasí a intenzitě fyzické aktivity. Obecně se dá říci, že pro sportovní aktivity s dobou trvání do 2 hodin postačí pitný vak o objemu 1,5 l, pokud sportujeme 2-3 hodiny, optimální bude vak dvoulitrový a na delší aktivity raději volme vak o objemu 3 l. Objem batohu přizpůsobme tomu, kolik věcí s sebou budeme potřebovat.
U některých modelů batohů s pitným vakem zabere vak prakticky celý objem batohu, jiné nabízejí kromě prostor na vak také velký prostor pro další věci. Záleží jen na nás, co všechno s sebou chceme vozit.

59450 acerbis_aqua_drink_pitny_vak

Jaké vlastnosti by měl mít batoh na pitný vak
Batoh na pitný vak vybírejte podle typu aktivity, kterou s ním budete nejčastěji provozovat. Batoh by měl mít nastavitelné ramenní popruhy, bederní a hrudní popruh a dobře řešené odvětrání zad.
Batohy na pitné vaky se dnes vyrábějí pro lyžaře, outdoorové nadšence i cyklisty. Dle svého určení se konstrukčně liší. Konstrukce cyklistického batohu například respektuje typickou pozici cyklisty s ohnutými zády. Proto vždy vybírejte batoh určený na sportovní aktivitu, které se budete věnovat nejčastěji.
Kvalitní batoh na pitný vak by měl mít nastavitelné ramenní popruhy a měl by disponovat také bederním a hrudním popruhem, aby jej šlo co nejlépe přizpůsobit postavě, dobře seděl na zádech a nadměrně se nehýbal.
Ramenní popruh by měl rovněž mít úchyt pro hadičku a náústek.
Kvalitní batohy mají také řešené větrání zad, kdy zadní část batohu nedoléhá na záda celou plochou, ale vždy umožňuje volnými průduchy proudění vzduchu a odvod tepla a vlhkosti.

Jak poznám, že se pitný vak bude dobře udržovat?
Údržba pitného vaku je velmi důležitá, proto je dobré vybrat takový vak, který lze dobře vymývat a sušit. Proto volte vak s velkým otvorem, do nějž můžete při čištění bez problémů vsunout ruku.
Pitný vak je třeba pravidelně a dobře vymývat a čistit, aby se v něm nekazily zbytky nápojů, což může vést ke vzniku plísní a množení bakterií. Snadnému čištění přispívá velký otvor pitného vaku, jímž lze v případě potřeby prostrčit ruku s houbičkou či kartáčkem a celý vnitřek vaku důkladně zbavit nečistot. Vak je po vyčištění vhodné dobře vysušit, k čemuž slouží speciální sušící věšáčky s ramínky, na něž se vak rozprostře a důkladně vysuší. Toto ramínko lze k vaku dokoupit, stejně jako čistící tablety nebo speciální kartáče.
Velmi praktické jsou vaky, které již mají z výroby antibakteriální úpravu, která zabraňuje výše zmíněným nežádoucím jevům a také zamezuje uvolňování nepříjemných chuťových substancí do nápoje.

You may also like...