Jak vybrat spacák?

Při výběru spacáku si nejprve ujasněte, v jakých podmínkách ho budete používat. Jedete na léto pod stan nebo na zimní expedici do hor? Hledáte něco více univerzálního? Existují tzv. „třísezónní“ spacáky. Základní dělení spacích pytlů je dle teplotního určení, materiálu, rozměrů, objemu a hmotnosti.

1. Jaké teplotní určení spacáku je pro mě vhodné?

Na spacácích bývá uvedeno hned několik teplot. Komfortní, limitní a extrémní teplota. Muž o průměrné váze a výšce by se měl řídit zejména údajem těsně pod hranicí Komfortní teploty a ženy pak spíše nad touto hranicí Komfortní teploty. Při těchto teplotách se ve spacáku na vhodné izolující podložce a pod přiměřeným přístřeškem pohodlně vyspíte, aniž byste se budili zimou.

Komfortní teplota je údaj, který zaručí bezpečné a pohodlné přenocování ve volné přírodě.  V oblasti této hranice se optimálně projeví tepelně-izolační vlastnosti daného spacího pytle. Ženy by se měly orientovat spíše nad touto hranicí, muži pod ní. Vždy se předpokládá, že si spacák kupuje muž či žena průměrného vzrůstu a váhy. Pokud jste ale silnější nebo vyšší postavy, může dojít ke snížení komfortu užívání tím, jak se stlačuje izolační výplň uvnitř spacáku a nechrání vás tak dobře proti okolnímu chladu. V takovém případě si podle potřeby pořiďte spacák objemově větší či teplejší. Dámské varianty spacáků obsahují v oblasti nohou jednu izolační vrstvu navíc.

Limitní teplota je údaj, při kterém bezpečně přečkáte noc. Zkušení uživatelé, kteří se řídí tímto ukazatelem, se umí vybavit pro zvýšení tepelného komfortu tak, aby během noci nepocítili chlad, popřípadě spát ve skrčené poloze. Běžný uživatel může během noci ztratit celkovou tepelnou rovnováhu.

Extrémní teplota je údaj při kterém během nocování budete trpět silným pocite chladu a existuje zde riziko poškození zdraví prochladnutím. Tímto údajem se při výběru spacího pytle neřiďte a berte ho v potaz jako hranici při které byste již neměli nocovat ve volné přírodě.

2. Jak dlouhý by měl spací pytel být?

Ve spacáku byste se neměli cítit stísněně. Měl by být o 15 – 20 cm delší než vy. Pokud bude příliš těsný nebo naopak nepřiměřeně velký, bude vám v něm zima. Výrobci často nabízí spací pytle v různých velikostech označených S, M, L apod. Menší varianty nebo dokonce speciálně pro ně navržené modely si pořizují hlavně ženy a děti.

Spacák si zevnitř musíte vytopit vlastním teplem, samotný má pouze izolační funkci a vámi produkované teplo nepustí ven. Jakmile máte spacák zbytečně velký vůči své postavě, vzniká tak místo navíc, které potřebujete zahřát. Tohoto principu využívají hlavně mumiové spacáky, které svým střihem kopírují siluetu lidské postavy a minimalizují tak vnitřní prostor.

Ženy mají možnost pořídit si speciální dámský spacák, který mívá menší rozměry, a navíc bývá lépe zateplený v oblasti nohou a beder. Kratší spacáky se vyrábí i pro děti. Výrobci většinou udávají výšku dítěte, pro které je daný model určený.

Příliš krátký nebo dokonce těsný spací pytel také snižuje váš teplotní komfort. Vlastním tělem totiž stlačujete izolační vrstvu spacáku, který vás nemůže dostatečně chránit před okolním chladem. Pořiďte si spacák delší o 15 až 20 centimetrů se speciálním oblým střihem, tzv. mumie.

 3. Jaký spacák se hodí na kolo?

Pro cykloturistiku vybírejte spacák s co nejnižší hmotností a objemem ve složeném stavu. Každé deko navíc je na kole znát. U většiny ultralehkých cyklo spacáků nemůžete počítat s jejich využitím po celý rok. Pokud ale vyrážíte na kolo v létě, nemělo by vám vyšší teplotní určení spacáku vadit.

Cyklo spacáky mívají kolem 1 kg hmotnosti. Ty nejlehčí se pohybují už od 500 g. Malého objemu u tohoto typu spacáku se dosahuje vhodným typem izolační výplně a účinnými kompresními popruhy na obalu. Krátkodobé stlačení spacímu pytli neublíží, dlouhodobě ale dochází ke znehodnocení výplňového materiálu. Proto ho doma uložte bez obalu volně rozložený nebo pověšený ve skříni za k tomu určená poutka.

4. Jaký spací pytel vybrat do hor?

Na horách bývají i v létě nižší teploty. Do takových podmínek se hodí teplejší nebo tzv. třísezónní spacáky, které využijete od jara do podzimu. Na zimní túry a spaní na sněhu se určitě vybavte expedičním spacákem. Do náročných horských podmínek se vyplatí sáhnout po lépe izolujícím péřovém spacáku.

Třísezónní spacáky, někdy také označované jako univerzální, se ideálně hodí do hor během teplejší části roku. Nenechte se ale zmást, univerzální spacák není celoroční. Dolní hranice teplotního komfortu by ale měla i přesto sahat do záporných hodnot. Na horách vás může i během léta překvapit chladné počasí se sněhovou nadílkou a váš spací pytel musí obstát i v takových podmínkách.

Během zimy na horách využijete zimní nebo expediční spacák podle toho, do jak náročných podmínek se vypravíte. Po expedičním sáhněte při několikadenních přechodech vysokých hor, výstupech na ledovce a při spaní na sněhu bez přístřešku. Tyto spacáky bývají doplněny o nepromokavou vrchní vrstvu, která vás ochrání před vlhkem. Skvělé vlastnosti těchto spacáků jsou pochopitelně vyvážené větším objemem i hmotností.

Izolační výplň spacáků bývá buď z umělých vláken, nebo přírodního peří, které má výrazně lepší termoizolační vlastnosti. Další výhodou peří je jeho schopnost vyšší komprese a nižší hmotnosti oproti dutému vláknu. Všechny jmenované výhody se pochopitelně odráží na ceně péřových spacáků.

5. slovníček pojmů

Spacák deka

Dekové spacáky jsou vhodné do nenáročných podmínek, jako je příležitostné přespání v létě u táboráku nebo v chatě. Dostatek vnitřního prostoru zajišťuje vysoký komfort spánku. Rozepnutím zipu po celé délce dostaneme místo spacáku deku.

Spacák mumie

Tvar spacáku lépe kopíruje siluetu ležící postavy, eliminuje přebytečný vnitřní prostor a umožňuje tak jeho lepší zahřátí. K tomu pomáhá i stahovací límec a kapuce kolem hlavy, které zabraňují unikání tepla. Tyto spacáky jsou oproti dekovým skladnější a lehčí.

Maximální teplota (max)

Horní hranice komfortního rozsahu je teplota při níž se částečně odkrytý uživatel spacáku (standardní muž) ještě příliš nepotí. Tato teplota je vypočtena pro standardního muže (stáří 25 roků, hmotnost 70 kg, výška 1,73 m, tělesný povrch 1,83 m2) v poloze s pažemi mimo spací pytel.

Komfortní teplota (comf)

Spodní hranice komfortního rozsahu pro běžné uživatele spacáků spící v „relaxační poloze“ na zádech, kdy se nacházejí v tzv. teplotní rovnováze a nepociťují chlad. Týká se standardních podmínek použití.

Limitní teplota (limit)

Spodní hranice, při které se zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacím pytli okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, ve skrčené poloze globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad.

Extrémní teplota (extréme)

Spodní teplotní hranice, při které zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, musí očekávat silný pocit chladu. Může nastat riziko poškození zdraví prochladnutím, které může vést ke smrti.

Syntetické izolace

Syntetická izolační výplň lépe schne, je nenáročná na údržbu, vhodná pro alergiky a v současné době je nejpoužívanější výplní. Ve srovnání s péřovými izolačními výplněmi jsou levnější. Na trhu existují různé druhy umělých vláken. Ta nejlepší umělá vlákna již konkurují péřovým izolacím. Obecnou vlastností umělých vláken je jejich vyšší hmotnost a obtížnější komprese ve srovnání s peřím.

Péřové izolace

Tento přírodní výplňový materiál do spacáků má v porovnání s jinými materiály nejlepší termoizolační vlastnosti. Jejich nevýhodou je složitější údržba, vyšší absorpce vlhkosti a vyšší cena. Při výběru spacáku hraje roli množství použitého peří (udáváno v gramech), jeho plnivost (cca 600 – 800 cuin) a podíl prachového peří (např. hodnota 85/15 udává 85% podíl prachového peří). Čím kvalitnější spací pytel, tím větší podíl prachového peří s vyšší plnivostí.

Zdroj: Heureka.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody. 

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...