Kolem rybníků Vidlák a Věžák

Středně náročný výlet (červený stupeň obtížnosti) vás zavede do krásné a klidné přírody v okolí českorajských rybníků, do Podtroseckých údolí.

Délka výletu: 6 km anebo 16 km
Obtížnost trasy pro mechanický vozík:
náročná, vyžaduje doprovod
Obtížnost trasy pro elektrický vozík:
náročná, vyžaduje doprovod
Vhodnost trasy pro kočárek:
ANO
Vhodnost trasy pro seniory: ANO

Trasu doporučujeme za sucha!

DSCF7248

Rybník Věžák v Českém ráji je známý výletní cíl turistů i cyklistlů.

Rybník Věžák v Českém ráji je známý výletní cíl turistů i cyklistlů.

Itinerář:

Parkoviště Vidlák – silnice (1 km)  – Věžický rybník (3,5 km) – U Přibyla  (4,5 km)– rybník Nebák (6,5 km) – Roveň (8 km)– Podhůra (9 km)  Dolský mlýn (10,5 km) – Troskovice (13,5 km) – parkoviště Vidlák (16 km).

Kratší varianta:
Věžický rybník – směr Kost (0,5 km) –  U Přibyla – trasa Nebákov (3 km) a zpět.

Popis trasy:

Výlet začíná na parkovišti Vidlák, odkud se vydejte směrem na Troskovice, kolem rybníků Vidlák a Krčák. Od Krčáku vystoupejte do mírného kopce až na rozcestí Želejov, kde se dáte vpravo a pokračujete po modré cykloznačce. Po 150 m přicházíprudké klesání (kritické místo – foto č. 1), následuje rovinka a prudké stoupání(kritické místo – foto č. 2). Po sjezdu lesem a delší rovince se dostáváte se na rozcestí, odkud se dejte vlevo směr Věžický rybník.

Kolem Věžického rybníka (po dešti kaluže – kritické místo č. 3), se dostáváte na parkoviště, kde odbočíte vlevo. Po 0,5 km na rozcestí u Přibyla odbočte vlevo a po červené pěší pokračujte na Podsemínský mlýn, u kterého vás čeká prudké stoupání(kritické místo – foto č. 4). Dále pokračujte po rovné cestě kolem Semínského rybníka až na rozcestí (v blízkosti rybníku Nebák). V případě kratšího výletu se vracíte stejnou cestou zpět.

Delší trasa pokračuje po modré pěší značce doprava na Roveň, kde vás čeká delší stoupání. U farmy se dejte vlevo a po hlavní silnici pokračujte na rozcestí Podhůra. Zde odbočte vlevo na polní (kritické místo, foto č. 5 a 6) bílou cyklotrasu Svitačka – Trosky.

Z rozcestí Dolní mlýn pokračujte po bílé cyklotrase až na rozcestí Svitačka, kde odbočte vlevo. V Troskovicích odbočíte vlevo a po červené cyklotrase dojedete zpět na Vidlák.

Zajímavosti na trase a v jejím okolí:

Podtrosecká údolí 
Soustava osmi rybníků, nacházejících se v kaňonovitých údolích pod zříceninou hradu Trosky. Břehy těchto rybníků lemují většinou pískovcové skály.

Věžický rybník 
Je oblíbeným filmovým místem. Věžický rybník a rybník Vidlák je divákům především znám z rodinného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Věžák dále můžete vidět v pohádkách Princ Bajaja, Zlatá princezna a filmu Máj.

Rašeliniště Vidlák
Rašeliniště je součástí nejrozsáhlejšího komplexu mokřadních biotopů na území CHKO Český ráj.

Zřícenina hradu Trosky 
Bizarní zřícenina gotického hradu, založeného koncem 14. století pány z Vartenberka, se stala hlavním symbolem celého Českého ráje.

Příloha

Zdroj: Cesky-raj.info, Ceskyrajbezbarier.cz – RSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Cesky-raj.info.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...