Maloskalsko – krajina jako stvořená pro filmaře!

Ačkoliv je Maloskalsko vnímané především jako centrum aktivní turistiky v Českém ráji, jeho malebná krajina, nezapomenutelné kulisy Vranovského hřebene, řeka Jizera i tajuplný hrad Frýdštejn jsou jako stvořené pro filmaře! Pojďme si připomenout a představit jeho známé filmové a pohádkové role při výletech v této krásné části Českého ráje!

Hrad Frýdštejn

Zavítejte k hradu Frýdštejn, kde nezapomenutelná čarodějnice (Helena Růžičková) a její dcera Čerňava (Yveta Blanarovičová) vládnou v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci na hradě Frýdštejn, kují zde pikle proti princezně Jasněnce (Michaela Kuklová), chytrému ševci Jírovi (Jan Potměšil) i krásné Sluneční paní (Venuše Humhey).

Frýdštejn IMG_6961

Artuš, Merlin a Prchlíci – filmová komedie plná psů, dětí, svérázné rodiny Prchlíků i popletené babičky. A vzhledem k tomu, že režisérka Věra Plívová – Šimková pochází z  regionu, není se čemu divit, že i ve filmu se tato místa objeví. Vzpomínáte na slavnou neckyádu u obce Klokočí? Ta se konala na řece Jizeře na Malé Skále.

Do boje s nadváhou se pustí pivovarník Sládek, osamělý pojišťovák Jaroslav, paní Růženka, operní pěvkyně Maruška, zvukař Čudla, ředitel velkého podniku Havránek a zamilovaná Lucinka ve filmu Sedm hladových. Podaří se jim to v ústavu (zámek Malá Skála) pod vedením primáře, štíhlé sestřičky Kristýnky a hlavně správce Ducháčka, který si v ústavu zavedl výnosnou živnost, když za přemrštěné ceny tajně prodává pacientům jídlo?

A vydáte-li se z Malé Skály směrem k Turnovu, určitě se navštivte Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, který rovněž sehrál svou roli v několika filmech a pohádkách.

Dlaskův statek

Pamatujete na pohádku, jejíž jméno nejde pomalu ani vyslovit? Ano, Rumplcimprcampr! Pohádkové království – Velký Titěrákov je sice na zámku Frýdlant, ale krásná, avšak chudá kozopaska Božidara (Andrea Elsnerová), kterou má rád princ Hubert (Ivan Hora), bydlí na statku. A to není statek ledajaký! Scény filmu se natáčely naDlaskově statku u Dolánek, který je ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Dlaskův statek si zahrál i v dalších filmech jako je Muzikantská Liduška, Zvon jménem Lukáš a Jára Cimrman, ležící, spící.

Příloha

Zdroj: cesky-raj.infoRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce cesky-raj.info.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...