Moravské rovinky: 5 tipů na nenáročné výlety

Ne všichni cyklisté milují kopce, mnozí, zvláště rodiče s dětmi a senioři upřednostňují rovinatý a méně náročný terén. A tak pro vás máme několik tipů, tentokráte z Moravy a Slezska, kam vyrazit, abyste se velkým převýšením vyhnuli.

V minulém článku jsme vám představili 4 tipy na nenáročné výlety do rovinatých oblastí Čech, dnes se vydáme na Moravu, která má v tomto ohledu samozřejmě také co nabídnout.

 

Tip 1: Cyklostezka podél Baťova kanálu

13 zdymadel a jezů, 50 mostů a také 80 km rovinatých kilometrů přilehlé cyklostezky č. 47 – i to je jedna z podob Baťova kanálu, kterou můžete obdivovat z lehkého nadhledu cyklistického sedla. Populární cyklotrasa vede podél vodního toku z Kroměříže přes Uherské Hradiště a Veselí nad Moravou až do Hodonína. Na stezku navazuje celá řada dalších cyklotras včetně Moravských vinařských stezek. V případě, že by zdatnější členové výpravy zatoužili po větší dávce adrealinu, je možné trasu naplánovat tak, aby cyklističtí náruživci zamířili od vodního toku do kopců, třeba do nedalekých Chřibů, Bukolských hor či Bílých Karpat. Na domluveném místě na trase se zase můžete setkat.

WWW: www.vychodni-morava.cz, www.batacanal.cz (o kanále)

Tip 2: Okolí Uherského Hradiště aneb vlídná Uherskohradišťská vinařská cyklostezka

I druhý tip na výlet nás zavede na jih Moravy, tentokrát na Uherskohradišťskou vinařskou cyklostezku (mapu 1:50 000 si lze objednat ZDE), síť převážně rovinatých stezek jižně od Uherského Hradiště vás postupně seznámí s jihomoravskými vinicemi, vinnými sklípky, malebnými, ale i úplně obyčejnými vesničkami. Celá stezka je značena žlutými tabulkami s fialovým logem a názvem stezky. Nejméně náročná je centrální část cyklotras, naopak větší náročnost lze očekávat v oblasti Hlucké pahorkatiny na východě.

WWW: www.stezky.cz

Tip 3: Toulky v okolí Lednicko-valtického areálu

Lednicko-valtický areál je pravděpodobně nejrozsáhlejší přírodní park v Evropě, lidskou rukou modelovanou krajinu tvoří zámecké zahrady rozprostírající se v okolí k zámku Lednice i Valtice, nádherné květinové záhony, zelené háje a blízké lesy, četné rybníky i nemálo zajímavých staveb (skleník u zámku Lednice, lovecké zámečky, chrámy, lesní kaple, minaret, akvadukt, zřícenina, vodárna i orientální kavárna a mnoho dalších). Celý areál i jeho okolí křižuje řada cyklistických i turistických tras, vyjet si zde můžete dokonce i na lodi. Cyklisty budou asi nejvíce zajímat tzv. Lichtenštejnské stezky, mezi nimiž si lze vybrat jak náročnější zvlněné trasy vedoucí kupříkladu na Pálavu, tak samozřejmě i trasy z velké časti rovinaté. Lednicko-valtický areál najdete na Břeclavsku na pomezí Moravy a Dolního Rakouska.

WWW: www.lichtenstejnske-stezky.cz, www.lednicko-valticky-areal.cz/vylety.php

 

Tip 4: Toulky PoodřímMoravská brána

Z jihu se přesuneme poněkud severněji do okolí měst Lipník nad Bečvou, Odra, Studénka a Bílovec, konkrétně do oblasti Moravské brány, která odděluje Český masiv od Karpat.

Už v pravěku zde vedla významná obchodní tepna, slavná Jantarová stezka, nyní tudy prochází i stejnojmenná páteřní cyklotrasa. Kýžený rovinatý profil zaručuje zejména zhruba 40 km úsek mezi Starým Jičínem a Polankou nad Odrou, značená stezka vede přes obce a městečka Hůrka, Bernartice nad Odrou, Kunín, Bartošovice, Albrechtičky, Petřvaldík, Jistebník .

Víkend uprostřed Moravské brány

WWW: www.regionpoodri.cz, kolo.cz/clanek/vikend-uprostred-moravske-brany, info.mesto-lipnik.cz/cz/infocentrum/tipy-na-vylety/na-kole/

Tip 5.: To nejrovinatější ze Slezské magistrály

Tzv. Slezskou magistrálu č. 55 samozřejmě nenajdeme nikde jinde než ve Slezsku. Úsek, který by mohl zajímat všechny vyznavače nenáročných rovinatějších terénů, měří okolo 35 km a tvoří pomyslnou spojnici mezi třemi severomoravskými městy Krnovem, Opavou a Kravařemi. Na stezce se střídá asfalt méně frekventovaných vedlejších silnic i klidných stezek ukrytých v zelených stromořadích s úseky štěrkovými. Na trase je mnoho možností k občerstvení i několik zajímavých míst, např. zámek ve Velkých Hošticích či v Kravařích.

WWW: slezskamagistrala.blogspot.cz

Foto: Martina Machová, Martin Bali-Jenčík a archiv redakce

Zdroj: Kolo.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Kolo.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...