Může cyklistika zpomalit proces stárnutí?

Stárnout podle vědců začínáme již ve třetí dekádě života. Dobrou zprávou pro milovníky cyklistiky je, že podle jedné vědecké studie provedené na skupině více než stovky cyklistů ve věku od 55 do 79 let může jízda na kole vést k udržení mládí a zpomalení stárnutí.

Problematice stárnutí a jízdy na kole jsme se věnovali již v článku Kolo a stárnutí. Jde to dohromady?, kde výživový poradce Vlastimil Chadim nejenže přinesl přehled pozitivních účinků aerobních aktivit na funkční stav lidského těla a oddálení rozvoje poruch látkové výměny souvisejících se stárnutím organismu, ale také naznačil, že pravidelná fyzická činnost znatelně přispívá k udržení dobrého stavu mnoha orgánů a tělesných funkcí. Už tehdy tedy zaznělo, že jízda na kole patří mezi činnosti s nejvyšším potenciálem ochrany proti stárnutí.

Foto: Ian Britton/freefoto.com

Vědecká práce zveřejněná nedávno v Journal of Physiology tyto informace potvrdila. Skupina autorů vedená Stevem Harridgem z King’s College London studovala fyziologické procesy v tělech 120 lidí, kteří se pravidelně věnují jízdě na kole. A výsledky jsou úžasné. „Obecně řečeno jsme na vzorku cyklistů ve věku od 55 do 79 let nenašli známky stárnutí v takové míře, jako bychom v tomto věkovém rozmezí normálně očekávali. Našli jsme pár faktorů korelujících se stárnutím, ale nebyla to silná korelace. U některých faktorů dokonce nebyla korelace žádná,“ uvedl Harridge. Podle něj nelze mluvit o tom, že by jízda na kole stárnutí odvrátila. Ale přinejmenším jej ovlivňuje.

Jak autoři práce upozorňují, lidské tělo je stavěno na poměrně vysokou úroveň fyzické zátěže. V kontrastu s tím ale dnešní lidé v práci i ve volném čase převážně sedí a inaktivita respektive hypoaktivita pak jak známo vede ke vzniku různých „civilizačních“ chorob. „S přihlédnutím k našemu genetickému dědictví se zdá být jasné, že aktivní život a pravidelný pohyb hraje významnou roli v udržování zdraví v životech lidí,“ doplnil Steve Harridge.

Největším problémem moderní populace je podle autorů studie právě inaktivita a sedavý způsob života, který přináší fyziologické problémy v jakémkoliv věku. Je potom ale složité říci, co je dáno inaktivitou a které změny už jsou skutečným projevem stárnutí. Proto z obavy, že inaktivní životní styl maskuje proces stárnutí, vybrali autoři studie do vzorku jen zdravé starší cyklisty. Byli to nekuřáci, kteří neholdovali ve velkém alkoholu a neměli problémy s vysokým krevním tlakem. Kritériem pro vybraných 84 mužů a 41 žen bylo, aby v rámci vyšetření zvládli ujet na kole za méně než 5,5 hodiny 100 km (muži) a 60 km (ženy). V laboratorních podmínkách se pak vyhodnocovalo dýchání, krevní oběh, nervosvalové, metabolické, endokrinní a kognitivní funkce. Součástí byla i analýza pevnosti kostí a také některé specifické testy, například vstát ze židle, ujít tři metry, otočit se a vrátit se do sedu na židli v průběhu 15 vteřin.

Že věk je jen číslo dokázal v lednu 2014 Francouz Robert Marchand. Ve věku, kterého se většina populace zdaleka nedožije, ujel na velodromu ve francouzském Saint-Quentin-en-Yvelines 26,9 kilometrů a překonal tak vlastní rekord. Pokud se vám to zdá málo, vězte, že mu v té době bylo celých 102 let!

autor: Tomáš Gladiš

Zdroj: Kolo.czRSS channel  – článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Kolo.cz. Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...