Quinoa, mnohým stále ještě utajená pochoutka

Jedná se o prastarou kulturní plodinou, považovanou za odkaz Inků a pro svou výživovou hodnotu označovanou dokonce za superpotravinu – řeč je o quinoe.

Odborníky je quinoa ceněna za vysoký obsah bílkovin, který je vyšší než u jiných obilovin, a dále za zastoupení všech esenciálních aminokyselin. Je také bohatým zdrojem hořčíku, vápníku, železa a zinku, vitamínu B2, kvalitních mastných kyselin a vlákniny. Jelikož má vysoký obsah všech těchto zmíněných minerálů a vitamínu, působí velmi příznivě na nervovou soustavu, takže klidní bolesti hlavy a dopomáhá ke klidnému spánku. Obsah vápníků naopak přispívá ke správné funkci svalů a kostí.

Quinoa má lahodnou chuť, je snadno stravitelná a taky bezlepková. Tato potravina je samozřejmě oblíbená mezi sportovci, krom blahodárných účinků i díky tomu, že je velmi jednoduchá na přípravu.

Ať už ji chcete servírovat jakkoliv, vždy ji musíte nejprve 10 – 15 minut povařit, jakmile lehce nabude na objemu a zesklovatí, je připravená. Chutné jsou pokrmy připravené na slano i na sladko. Můžete ji proto využít jako součást salátu, jako přílohu nebo si z ní připravit kaši na sladko.

Někteří výrobci už ji sami přimíchávají do svých výrobků, například lahodná cereální kaše Nomina (300g/do 60 Kč) obsahuje hned několik obilovin: lněnou vlákninu, celozrnou rýži, čirok a zmíněnou quinou.

Zdroj: Kolo.czRSS channel  – článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Kolo.cz. Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...