Resch ničí skály, horolezci to odsuzují

Vedení Českého horolezeckého svazu se ukázalo na veřejnosti znovu ve špatném světle. Místopředseda Petr Resch ničí skály, seká umělé stupy a chyty, vypaluje žulu plynovým hořákem. Teď na to poukázala oblastní vrcholová komise Západní Čechy (čili nejvyšší orgán místních horolezeckých správců) v boulderingové oblasti Žihle.

Resch ničí skály, horolezci to odsuzují

Petr Resch.

Připomeňme lednovou aférku, kdy předseda Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek členy svého spolku označil za psychicky nemocné jedince.

Jeho místopředseda Petr Resch teď zostudil nejen svaz, svoji funkci, svoje dlouholeté závody v boulderingu na přírodních kamenech Padání, ale také znevěrohodnil těžké úsilí o soulad ochrany přírody s horolezeckým sportem.

 

Navíc půjde před svazovou disciplinární komisi pro porušení závazných Pravidel lezení na nepískovcových skalách a ještě k tomu navrhuje oblastní vrcholová komise odebrání jakékoliv podpory závodům Padání.

Stanovisko OVK Západní Čechy

Plzeň, 2.3.2016
Podnět: Manipulace chytů v oblasti Jesenicka (Žihle)

Podněty k OVK podali: David Chudoba, Marek Rottenborn
Členové OVK : Marek Rottenborn, Jiří Žižka, Lukáš Jeřábek, Petr Novák, Karel Syka, Petr Janata, David Moravec, Oldřich Hain, Zdeněk Vaník, Josef Skuhrovec, Jiří Košař, Jiří Los
OVK se zabývala výhradně skalními oblastmi Jesenicka v působnosti OVK Západní Čechy.

Konstatování stavu
Zástupci OVK provedli prohlídku částí inkriminované oblasti s cílem zjištění aktuálního a skutečného stavu skalních útvarů. V boulderové oblasti Žihle, podoblasti Dědek a Bába, Viklany a Sklárna dochází dle názoru OVK k porušování Pravidel provozování horolezectví v nepískovcových oblastech ČR. Jedná se především o úmyslnou a cílevědomou manipulaci chytů spočívající v mechanickém a chemickém poškození přírodního povrchu skály v rozsahu mnoha desítek případů. Dále dochází k vysoušení chytů pomocí hořáků.

Komentář OVK
Všichni členové OVK se jednomyslně shodli na tom, že činnost některých prvovýstupců v oblasti je značně necitlivá a je povinností OVK zamezit tomuto konání. Nesmí dojít k tomu, že současný stav skalních útvarů v oblasti se stane akceptovaným standardem, či přímo návodem k obdobnému konání všech následovníků.

OVK je přesvědčena, že mnoho prvovýstupů v oblasti postrádá základní smysl a vhodnost pro lezení.

OVK je přesvědčena, že drtivá většina problematických prvovýstupů (manipulované chyty) pochází od osob spojených s organizováním akce Petrohradské padání.

OVK vyzývá k dodržování Pravidel provozování horolezectví v nepískovcových oblastech ČR, dále zákonů o Ochraně přírody a Lesního zákona.

OVK vyzývá k respektování stávajících prvovýstupů.

Závěr
OVK dává současně podnět k zahájení disciplinárního řízení s osobou, skupinou osob či právním subjektem organizující akci Petrohradské padání.

OVK doporučuje Výkonnému výboru ČHS, aby zvážil jakoukoliv finanční či jinou podporu konání akce Petrohradské padání ze strany ČHS. Nelze podporovat zde, zejména mladé generaci lezců, předkládaný trend modelace přírodního povrchu skal. To odporuje nejen Pravidlům, ale i základnímu duchu lezení a horolezectví.

Zdroj: Horydoly.cz – RSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Horydoly.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...