S dětmi do zámeckého parku ve Veltrusech

Hledáte poklidné a převážně rovinaté terény pro krátký výlet se začínajícími cyklisty? Zkrátka trasu, která nabídne i něco navíc, než jen šlapání do pedálů? Kupříkladu romantický zámek, půvabný a místy tajemný zámecký park, kde „potkáte“ sochu sfingy, tajemnou jeskyni nebo daňčí oboru? Pak vzhůru do Veltrus!

S dětmi do zámeckého parku ve Veltrusech

Město Veltrusy leží zhruba 17 km severně od Prahy. Z Prahy do Veltrus lze jet takřka celou cestu po dálnici D8, přestože samotné městečko není nijak atraktivní, bývá vděčným cílem cyklistů, turistů i příležitostných víkendových výletníků. Nepřehlédnutelným veltruským „magnetem“ je romantický zámeček s přilehlou oborou a rozlehlým zámeckým parkem v anglickém stylu, který svým charakterem připomíná mnohem rozlehlejší Lednicko-Valtický areál.

Na toulkách veltruským panstvím zavítáte dokonce i do lužního lesa, na toulkách vás též příjemně překvapí několik zajímavých staveb; například Egyptský pavilon s tajemnou jeskyní či velká socha sfingy zdobící kamenný most přes přítok Mlýnského potoka.

Zdatní cyklisté pozor! Parkem prochází mezinárodní cyklotrasa Praha-Drážďany (2. Vltavská), pokud vše dobře naplánujete, drobotinu s dobrovolníkem vyšlete na krátký okruh, můžete po cyklotrase vyrazit např. severním směrem do Mělníka, nebo jižním směrem převážně podél Vltavy do Nelahozevsi, Kralup a Libčic.

Nemáte v rodině dostatek kol, nebo máte kolo rozbité? Vezměte s sebou klidně jen kolo pro malého cyklistu a ostatní kola si půjčte (nutná je rezervace předem!). Zapůjčit si však na veltruském zámku můžete nejen kolo, ale i průvodce, který vás provede po rozlehlém parku čítajícím takřka 300 ha (údajně dvě pražské Stromovky!). Projetí trasy s výkladem trvá zhruba 90 minut, s dětmi samozřejmě o trochu déle.

A o čem bude výklad? No přece o již zmíněných zajímavých zákoutích a stavbách: pískovcové soše sfingy, Egyptském pavilónu, chrámu Přátel venkova, Laudonově pavilónu a dalších zajímavých místech a stavbách.

Jedem bez průvodce: Lehký okruh pro malé cyklisty

V případě, že jste se rozhodli vyrazit bez průvodce, doporučuji nechat auto na parkovišti u hřbitova (ulice F. Šafaříka). Po zaparkování přejděte silnici a zamiřte k letnímu kinu, projeďte areálem kina a pokračujte po vyšlapané travnaté cestě až k chrámu Přátel venkova. Zde vás čeká jediný sjezd, který pravděpodobně zdoláte pěšky, neboť je pro děti velmi prudký. Pod kopečkem přejedete pěkný mostek a za Mlýnským potokem se vydáte po příjemné cestě doprava. Až ke zřícenině Egyptského pavilonu s tajemnou jeskyní a soše pískovcové sfingy jedete stále podél toku nedalekého potoka. V okolním lužním lese je zhruba v polovině cesty ke sfinze ukrytá socha boha Marta.

Zhruba po 2,5 km od parkoviště můžete konečně prozkoumat fotogenickou zříceninu Egyptského pavilonu, tajemnou jeskyni a vyfotit se na hřbetě sfingy. Necelých 100 m za chátrající stavbou se ocitnete na křižovatce, kde zabočujete doleva na cyklotrasu Praha-Drážďany a míříte k zámku. Silnice mezi poli je rovinatá a klidná, auta zde nepotkáte. Pokud je malý cyklista již unavený, lze samozřejmě před branami zámku zamířit rovnou na prohlídku (kola zde musíte tlačit). Chcete-li pokračovat dál, těsně před branami parku odbočte po cyklotrase vpravo, abyste zhruba po 300 m zabočili po modré turistické trase zase vlevo.

Modrá vás dovede až k zámku, který si můžete konečně náležitě prohlédnout (v areálu parku v blízkosti zámku, prosím, respektujte informační cedule ohledně pohybu cyklistů). Od zámku vás po prohlídce vyvede pokračující modrá značka; míjíte jezírko, později oboru s daňky. Poblíž obory se modrá značka od vaší cesty k cíli oddělí a vy budeme pokračovat po cestě až k branám zámeckého parku, za nimiž se ocitnete na ulici F. Šafaříka. Odbočujete vlevo a zhruba po 500 m jste zpět u auta.

Start i cíl: zámek Veltrusy

Délka trasy: základní trasa 6,5 km

Obtížnost: lehká

Povrch: zpevněné cesty (bez automobilového provozu), silnička

Vhodné kolo: trekingové

Doprava: auto

Mapa: Cykloturistická mapa KČT PRAHA – SEVER Podřipsko

Zajímavosti a související odkazy:

Zdroj: Kolo.cz – RSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Kolo.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...