Skály Lysé hory – Horní Mazák

Skály na Horním Mazáku (někteří místní nemají rádi variantu Horní „Mazácké“ skály, jakkoliv překlady starších německy psaných map tomu více odpovídají) jsou jedny z největších pískovcových skal na úpatí Lysé hory (dalšími jsou skály na Dolním Mazáku, Liščí skály, Medvědí skála, Ondrášova skála apod.). Pro mnoho horolezců z Beskyd a okolí patří k těm oblíbenějším, především pro kombinaci s výhledy na horu Smrk a možností výšlapu na Lysou horu.

foto: Markéta Kovářová mazák celkový pohled

Nacházejí se v blízkosti červené značky na Lysou horu z Ostravice, pod osadou Butořanka. Narazíme na ně vpravo při cestě na Lysou horu, asi 350 m vzhůru od rozcestníku Butořanka (křížení modré a červené). Jsou patrné z červené turistické značky mezi stromy.

Lze k nim dojet autem s povolením od Lesů ČR, nebo dojít pěšky. Nejběžnější přístup je od vlakového nádraží v Ostravici, případně z parkoviště „u transformátoru“ (lanové centrum). Odtud je to zhruba 2 km nejprve po asfaltové silnici, později od studánky krátce po lesní cestě. Přímo vedle skal se nachází horolezecká chata Tatranka, kterou spravuje horolezecký oddíl ve Starém Městě. Chatu si lze objednat. Součástí je teráska s lavičkami, obvykle volně přístupnými. Vedle chaty se nachází pod skálou ohniště a na protější straně v lese latrína.

foto: Markéta Kovářová

Skála samotná je v nejvyšším místě asi osm metrů vysoká. V některých cestách (zejména na Velkém bachoru a kolem něj) se nachází osazené jištění. Na vrchním plató jsou dva železné kruhy (původně tři), takže se s trochou fantazie dá lézt i s horním jištěním, což začátečníci možná ocení. Celkem je ve skále vyznačených podle ČHS patnáct cest s obtížností od 2 do 7+ UIAA. Ve vedlejší skalce s názvem „Skalka při chodníku“ jsou další dvě cesty s obtížností 1 a 2. Podle stavu mechu se nezdá, že by byly často lezené. U žádné ze všech cest bohužel není dohledatelné, kdo je první přelezl.

foto: Markéta Kovářová

Z mého pohledu je nejlehčí cestou „Hrana u chaty“, kde se dá využít více nástupů (některé jsou dost vysoko, často nepořádek v podobě dřeva apod.). Kromě toho ji lze kombinovat s těžší Spárkou blíže u komína zvaného „Komín“ nebo pro úplné začátečníky sestupovými trasami u chaty. V Koutu na opačné straně skal se hůře jistí zhora (na dlouhou smyčku) a kolem této cesty za 3 UIAA se nachází Jančíkova cesta a Včelův převis s mnohem vyšší obtížností, pro případnou podporu v lehčím lezení málo vhodné. Některá místa jsou navíc dost úzká se spoustou mechu, ve spáře některé kameny nedrží. Více vlevo (dolů k rozcestníku) pak u cest chybí horní jištění, nad plató je jen několik tenkých bříz. Za ideální pro těžší výstupy pak považuji prostor mezi Komínem a Koutem uprostřed Mazáku.

Skály na Horním Mazáku jsou terénem pro široké spektrum lezců, ale jen v letním období se sejdou více než dvě skupiny. Většinou bývají volné, navštěvované více výletníky využívajícími laviček kolem chaty k svačině a skal jako romantického pozadí pro fotografie z Beskyd (proto je lepší mít výbavu sebou u úpatí). Základní výbavou je lano (stačí i pod 30 m), dva sedáky, osma, smyčka (lepší delší, 120 cm), 2 karabiny.

 

 

foto: Markéta Kovářová

Cesty při čelním pohledu na skálu zleva doprava:

1. Za hranou, 3+, stěnkou vlevo od hrany.

2. Hrana, 5, přímo po hraně.

3. Včelův převis, 7, mezi hranou a koutem, osazené jištění (2 skoby).

4. Kout, 3, jištění ve vedlejší cestě, nebo ve spáře.

5. Jančíkova, 6, jištění ve vedlejší cestě.

6. Evženka, 7, osazení jištění (3 skoby).

7. Sokolík, 5, osazení jištění (2 skoby).

8. Velký bachor, 7+, nástup buď stěnkou a doprava pod převis, nebo přímo pod převis, potom přes převis přímo. Osazené postupové jištění (3 skoby).

9. Pňovka, 5+, nástup možný komínem (2-), stěnkou vlevo od komína (5), přímo přes převis (5-), převisem zleva a středem stěnky přes římsy (5+) v horní části lze lézt přes převisek na poličku (5+). V horní části osazení jištění (1 skoba).

foto: Markéta Kovářová

10. Komín, 2, přímo komínem, možno odbočit na vedlejší Pňovku.

11. Mičkova, 5+, možnost nástupu hrankou nebo mírně vlevo, v horní části osazené jištění (1 skoba).

12. Spárka, 4, přímo výraznější hranou, začátek mírně převislý.

13. Hrana u chaty, 3, nejzazšími skalkami u chaty.

14. Sestupová, 2, přes stupně na polici cestou „Spárka“, „Hrana u chaty“ a pak žlábkem.

15. Traversová, 4, napříč celým Mazákem pomocí osazených skob.

Kresba skal a popis cest

Popis skal podle ČHS

Informace a rezervace ubytování na chatě Tatranka

Autor: Markéta Kovářová

Zdroj: Autorská korespondence – s laskavým svolením autorky M. Kovářové.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...