Sněžnice x skialpy

Ptát se, jestli jsou lepší sněžnice nebo skialpy, se podobá otázce, zda byla první slepice nebo vejce. Přesto se nám tato otázka s železnou pravidelností vrací začátkem každé zimy. Věčný spor mezi uživateli sněžnic a skialpů nevyřešíme, ale pokusíme se do této otázky vnést zkušenost těch, kteří vyzkoušeli oboje. Zastánci obou táborů jsou početní, ale otázku kdo má vlastně pravdu, necháme otevřenou.

Zkusme se proto podívat na oba prostředky k zimnímu pobytu v horách blíže. Podle prvního pohledu na věc se zdá skoro nemožné odpovědět. Hlavní potíž tvoří samotný typ pohybu. Na sněžnicích lze pouze chodit a na skialpech můžete stejně jako na lyžích i sjíždět svahy. To je pro někoho výhoda, pro jiného nevýhoda. Problém je, že ne každý umí lyžovat, nebo lyžuje tak dobře, aby dokázal a toužil kličkovat mezi stromy v dolních partiích hor. Pak tady pochopitelně existuje skupina lidí, co prostě lyžovat nechce. V takovém případě asi není důvod, proč skialpy a sněžnice vůbec srovnávat. Ale kdo se chce pohybovat v zasněžených horách (u nás obvykle v zimě, v jiných zemích a podmínkách i jindy) a nehodlá se jen brodit sněhem nebo používat vyšlapané a vyhrabané pěšiny, bude o možnosti lyže – sněžnice dříve či později uvažovat.

Úvahy můžeme rozdělit např. na cenu, váhu, ovládání, pohyb a údržbu. Pro každého mají kritéria různý význam. Bohatému bankéři asi moc nepůjde o náklady, ale zase se při vydělávání peněz od rána do noci moc na hory nedostane. Při své inteligenci ale zase zvládne v mrazu a mlze zopakovat manipulaci podle dvacetistránkového návodu. Někomu nevadí nést na každé noze malého mamuta, ale doma nestíhá ani otřít zoubek.

Pořizujeme si tedy vybavení (zpočátku na zkoušku je určitě dobré si je pouze půjčit). Nekvalitní výrobky mají tu vlastnost, že vás jejich používání brzy přestane bavit. Ale asi není dobré koupit si to nejlepší na trhu, aniž by ho člověk plně využil. Kvalitní sněžnice umožňují volný nebo zafixovaný pohyb paty, různou výši nášlapu a v přední i spodní části se nachází hroty. Samozřejmostí je rychloupínací vázání obdobné snowboardovému. Další prvky umožňují odhoz sněhu aj. Při nákupu nelze zapomenout na nesenou váhu (celkové zatížení sněžnice). Dospělé velikosti jsou obvykle do 120 kg a bývají větší. Kdo se spokojí pouze s menší zátěží, využije i menší rozměry. Do sněžnice lze upnout jakékoliv boty na hory. Celkem tedy náklady činí od tří do pěti tisíc.

Náklady na pořízení skialpového setu (boty, lyže s vázáním a pásy) začínají zhruba na patnácti tisících. Jedná se o běžně dostupný set, přičemž speciální požadavky na nízkou hmotnost, konkrétní typ vázání atp. mohou nákup i výrazně prodražit. Na rozdíl od sněžnic je použití holí nezbytností a proto musíme počítat i s cenou holí. Celý set i s holemi může stát od šestnácti tisíc výše. Vázání je asi pouze věcí chuti, tvar a velikost (resp. i materiál) lyží závisí na převažujícím způsobu pohybu. Liší se lyže pro náročnější sjezdy, „běžkaře“ atp. Stoupací „tulení“ pásy se běžně používají lepící, existují i dražší bezlepidlové. Hole jsou samozřejmě zkracovací. Kdo chce ušetřit, může zpočátku používat sjezdové lyžařské boty. U nich však musí počítat s mnohem horšími chodeckými vlastnostmi.

Zajímavé je porovnání hmotnosti. Váha sněžnic se pohybuje kolem 2 kg pár (max. 1 kg 1 ks). Hmotnost kožených membránových pohorek s Vibramovou podešví činí průměrně 1500 g. Výsledná hmotnost sněžnic i s botou je zhruba 3,5 kg (počítáme pár sněžnic pro osobu do 120 kg a pár bot o velikosti 8).

Hmotnost skialpového setu je daná vahou jednotlivých komponentů a je silně proměnlivá. Pár skialpových lyží o délce 170cm váží zhruba 2500 g (ale mohou mít až 3500 g), boty váží cca 2300 g, běžné vázání od 700 g do 1700 g, pásy zhruba 250 g a hole 500 g. Pokud vezmeme v úvahu průměrné hodnoty je hmotnost jednoho skialpového setu s holemi 6 kg.

Patřičně vybavení koupeným či půjčeným zařízením se tedy vydáváme na sníh, což znamená upravit vázání. U sněžnic se i v terénu na nezamrzlém setu stáhne podle velikosti boty a zapne snowboardovým způsobem. Netrvá to přes půl minuty (u začátečníků). Pokud jde o vázání na skialpových lyžích, to upravíme stejně jako u sjezdových lyží (např. v servisu). V terénu by to bylo obtížnější, ale tohle je více vlastnost než vada. Horší je manipulace s pásy (nejméně minuta, spíše déle, u začátečníků). Nelze se jí vyhnout. Před každým stoupáním se musí nasadit, při klesání sundat a smotat tak, aby se daly opět použít. Při ideálních podmínkách (bezvětří, slunečno, vysoký sníh) pokus na hřebenu (Malá Fatra) se střídavými stoupavými a sjezdovými úseky (Kriváň – Stoh) ukázal, že skialpinista a chodec na sněžnicích (pohybující se spolu různými způsoby v horách s minimálními rozdíly mnoho let) jdou v konečném důsledku stejně rychle. Skialpy ušetřily energii, ale neušetřily čas. Jejich výhoda se projevila až v závěrečném sjezdu. Ve špatném počasí (vítr, sníh) by hřebenový úsek na skialpech vyžádal více času než sněžnice.

lZzxESPK49j20X1AcYqGt00XO1MJlkju6CFQgoNXlE2hd00T0FD_xZKB1IueDeAXm5nso4U

hřeben Malé Fatry

Z8yOdt701sdeMaWgTr7DmMhM5rSbuf9WHNUmFiwZetaYUWkB3Ts62heqmeyjtiX4HsKxBIg

Chleb, Kriváň

Pokud jde o chůzi na skialpech, vyžaduje kvůli stabilitě postoj zhruba na šířku pánve. V podstatě je to chůze přirozená. Hodně se podobá chůzi v mačkách. Podobný postoj, nepatrně širší vyžaduje i chůze na sněžnicích. Obojí s trochou cviku jde bez problémů. Udávaným limitem je pro skialpy i sněžnice výstup na svah o sklonu 30 až 35 stupňů.
Ve skutečnosti sněžnice zvládnou i prudší sklon při cestě přímo vzhůru, ale z důvodu bezpečnosti (vč. např. nutnosti používat při vyšším úhlu cepín) se to běžně neuvádí. Svahy přes 45 – 50 stupňů jsou ale za hranicí bezpečnosti zcela jistě, protože sněžnice mohou nahradit mačky jen při nižším sklonu. Na sněžnicích se hůře traverzuje, hrana u svahu se musí zatlačit a přesouvaná sněžnice vyžaduje větší stabilitu. Skialpy při současném traverzu a postupu vzhůru musíme držet pokud možno na plochách, tak aby zabírala hrana s pásem současně. Jinak ujedou vzad.

Když se sklon terénu stane nebezpečným, což může být při náledí i méně než 20 stupňů, je v zájmu každého zvážit své schopnosti. Kdo by chtěl pokračovat dál, měl by mít sebou mačky. Sněžnice a skialpy v takovém případě putují na batoh (některé sněžnice se i celé vejdou do batohu, ale pozor na hroty). Vzhledem k menší velikosti sněžnic horolezci více ocení sněžnice ve všech žlabech, pod převisy apod., kde více než metr a půl dlouhé lyže překáží. Naopak na cestě dolů mají jasnou výhodu lyže, sněžnice „kloužou“ pouze minimálně.

mAMwU9hVE-2kz6nNSdGA9c_RJZEVsgIH8swbZov7Gf7-C6x3Uh75LRBH2skc0-ZVGV_y4Qc

výhled na sedlo Mezdiholie

ndWQh7N3C4zhvCxOTLY8KXsd8aWNP2Uh1zV7ORdYpLOxZ-Hl7kq1YcR7jv3QB5qJ7ZOmFds

Stoh

Dalším měřítkem porovnání je údržba, ať používané vybavení vydrží alespoň záruku. Samozřejmě lze za určitých podmínek v terénu zničit lyži stejně jako sněžnice. Rizikem je především vázání. Nechat ho očistit od sněhu a případně i vyschnout musíte u obou. S lyžemi vás do některých restaurací nebo pokojů nepustí, sněžnice propašujete snáze. U skialpů hrozí ještě závada na tuleních pásech. Nanesená vrstva lepidla (s výjimkou bezlepových) se používáním devalvuje a je potřeba jednou za čas ji obnovit. Rovněž v terénu mohou příliš nasáknout vodou (sněhem) a přestanou plnit svou funkcí. Je potřeba je pak nechat několik minut vymrznout a ledové krystalky z nich „vykartáčovat“.

V konečném důsledku asi záleží, co návštěvník od zasněžených hor očekává. Kdo se chce dostat na vrcholky hor, přes skály a složitý terén i za nepříznivých podmínek, zvolí zřejmě sněžnice. Milovníci volných sjezdů a toulání na méně exponovaných místech spíše dají přednost skialpům. Ale zastánci z jedné či druhé skupiny by neměli zapomenout ještě na několik náležitostí. V řadě míst (především ve vhodných skialpových areálech na Slovensku) se můžete pohybovat pouze coby členové horolezeckých spolků, samotné vybavení a znalost jeho používání nestačí. Nestačí ani obyčejné pojištění, což odkazuje na vyšší riziko při tomto sportu. Mimo jiné sledujte na předpověď počasí, přiberte si léky a svačinu. Pokud se nevyhnete pohybu v nebezpečném terénu, ověřte si lavinovou situaci. Přibalte si vyhledávač, sondu, funkční mobil, lopatu a vše ostatní podle náročnosti krajiny. A pak jen hodně štěstí a krásné zážitky!

 

 PohybNákladyHmotnostManipulaceChůzeÚdržba
Skialpychůze + sjezd16000 Kč6000g min.Snadná, ale zdlouhavějšíPřirozená na šířku pánvePásy a vázání
Sněžnicejen chůze5000 Kč3500g max.Snadná a velmi rychláMírně širšíVázání
Autor: Markéta Kovářová

Zdroj: Autorská korespondence – s laskavým svolením autorky M. Kovářové.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...