Sněžník cyklistům neodpustí dlouhé stoupání

Odkud kam? Z Děčína na Děčínský Sněžník a přes Dolní Žleb nazpátek do města. Proč tam jet? Daleké výhledy na pískovcové stolové hory v Česku i Německu stojí za prudké stoupání.

Sněžník cyklistům neodpustí dlouhé stoupání

Hraniční mezník poblíž Děčínského Sněžníku.

Autor snímku Hana Suchá

Sněžník cyklistům neodpustí dlouhé stoupání

Děčínský Sněžník. Na vrcholku rozhledny – detailně vyvedené popisky okolních kopců.

Autor snímku René Kujan

Dojem: Na okruhu se pořádně zapotíte. Vystřídáte na něm hladké asfaltové silnice, lesní cestičky i kamenité stezky. Odměnou za výběr této trasy jsou dva dlouhé sjezdy a trestem jedno nekonečně dlouhé stoupání.

Délka: 37 km
Obtížnost: těžká
Typ kola: horské MTB

 

Ulicemi Děčína se na kole proplétáme od Tyršova mostu pod Pastýřskou stěnou. Ve čtvrti Červený vrch odbočujeme na červenou turistickou značku. Chvíli jedeme po rozbité asfaltce, která se časem změní na lesní pěšinu. Po ní stále stoupáme až do vesnice Sněžník.

Projíždíme obcí a na rozcestí u Hřebenové boudy odbočujeme doprava znovu do kopce. Necelé dva kilometry silničky nás dělí od vrcholu Děčínského Sněžníku.

Rozhledna Schneeberg

Na náhorní plošině stojí stará kamenná rozhledna a turistická chaty s hospodou. Výhled je odtud daleký a kouzelný. Dominantní jsou především skalní věže, stěny a města na české i německé straně Labských pískovců a Českosaského Švýcarska.

Nekonečně dlouhý sjezd

Po návratu do obce Sněžník pokračujeme v původním směru. Užíváme si nekonečně dlouhého sjezdu do Maxiček. Tady jsme už velmi blízko Děčína, stačilo by pokračovat po silnici stále dolů už jen pár kilometrů. My ovšem raději uhneme doleva na žlutou turistickou značku a po pár stech metrech se ocitneme na příjemné lesní cestě. Houpe se nahoru a dolů a kroutí se v zajímavých zatáčkách.

 

Jen co se ovšem pěšina začne sklápět podél Dolnožlebského potoka, připravte si prsty na brzdové páky. Kamenitá stezka po vlhkých kamenech místy doslova padá do údolí.

Úzkým lesnatým údolím vjíždíme do širokého skalnatého údolí Labe. V Dolním Žlebu se nezapomeňte zastavit v horolezecké hospodě U Kosti. Neříká se jí tak podle skeletu, ale podle provozovatele Kosti, který kromě jiného shromažďuje popisy všech nových horolezeckých výstupů v Labském údolí.

Po labském břehu jedeme v úžasné skalní kulise nazpátek do Děčína. Vede nás asfaltová cyklostezka.

Zdroj: Horydoly.cz – RSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Horydoly.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...