Sníh a led o víkendu: Lyžování nejen v Jeseníkách

Premiéru na lyžích si lyžaři v letošní zimní sezoně mohli odbýt tradičně nejdříve v Branné. Skiareál v Jeseníkách zahájil společně s krkonošskou Černou horou provoz jako vůbec první v Česku. Snaha majitele rozjet vleky ještě s listopadovým datem se podařila. Aktuální teplé počasí zimním radovánkám však příliš nakloněné není.

Sníh a led o víkendu: Lyžování nejen v Jeseníkách

Ani letos neminula majitele lyžařského areálu Proskil Rostislava Procházku sázka s partou kamarádů o tradiční bednu sektu, zda se mu podaří uskutečnit sen lyžařských nedočkavců a spustit lyžařskou sezonu ještě v listopadu.

BANNER_kilpi popis

Tipování na vývoj počasí je nelehké, ovšem v posledních listopadových dnech mu bohové byli nakloněni, takže se zejména díky intenzivnímu zasněžování dílo podařilo a již minulý pátek 27. listopadu se lanovka i s prvními lyžaři rozjela. Ty přivítala ve výšce těsně nad šesti sty metry nad mořem zimní idylka se sluncem, teplotou kolem bodu mrazu a zejména skvěle upravenou přibližně 600 metrů dlouhou sjezdovkou se sněhovou pokrývkou mezi 20 a 30 centimetry.

Annaberg v Jeseníkách.

Naděje žije v Peci

Nepříjemnosti však nastaly hned po víkendu, kdy se rtuť v teploměrech vyšplhala pro milovníky sněhu až příliš vysoko. Opačným směrem následně mířila vrstva sněhu nejen na sjezdovce, ale i v jejím okolí. Vzhledem k nemožnosti podpořit sjezdovku technickým sněhem to tento víkend příliš na lyžování v Jeseníkách nevypadá.

Zároveň s areálem v bráně Jeseníků spustil svůj provoz také o poznání výše položený SkiResort Černá hora v Krkonoších, který má díky svým více než dvanácti stům metrům nad mořem naději na spuštění i tento víkend. Vzhledem k poklesům teploty pod bod mrazu alespoň v nočních hodinách, drží se pracně vytvořený technický sníh a provozovatel pro nadcházející víkend slibuje navíc rozšíření služeb, jak co do počtu sjezdovek tak i vleků.

BANNER_outdoor popis

Alternativou bude turistika

Celorepublikově se tak nabízí jako skromnější varianta horského pobývání turistika, které nízká či žádná sněhová pokrývka a příjemné teploty spíše nahrávají. Nedávné ukončení akce Movember, neboli holení knírů nabídla spoustu fotek ukazujících na vyvýšená místa Česka, kde byla alespoň symbolická sněhová pokrývka. Příkladem za všechny budiž beskydská Lysá hora či jesenický Kralický Sněžník. Pozadu však nezůstávají ani horské masivy v Čechách. Krkonoše, Jizerské hory či šumavské velikány tak při vyjasnění a opadnutí oparu nabídnou příjemnou možnost vyžití a načerpání sil v přírodě.

Stoupání na Jizeru.

Pokud však chcete rozjet vyloženě zimní sportování, lze využít například přechodných bruslařských ploch, která spousta měst vzhledem k blížícím se svátkům instalovala. Výjimkou není ani hlavní město, kde je možnost vydovádění se na bruslích tradičně největší. Pozadu však nezůstávají ani jiné metropole na Moravě jako Brno, Olomouc, Prostějov či Ostrava. V Čechách pak nezklamou České Budějovice, Plzeň, Mladá Boleslav nebo Kladno. Navíc se o své zákazníky ve sportovním duchu stará také spousta obchodních center, kde lze také najít ledové plochy, u nichž se za symbolický poplatek či zcela zdarma můžete také pobavit.

Bruslení Na Františku Praha.

Věřme však, že se zima umoudří a nabídne všem sjezdovým lyžařům, snowboardistům i běžkařům co nejdříve vhodné podmínky pro aktivní trávení volného času na zasněžených pláních našich hor. Zejména víkendové radovánky si o zpestření ve formě přítomného sněhu vyloženě říkají.

logo popis

Autor: Jiří Toman

Zdroj: Horydoly.cz – RSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky RSS kanálu – s laskavým svolením redakce Horydoly.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

 

You may also like...