Softshell – funkční materiál

Co je to softshell a z čeho se vyrábí? Vše o softshellu.

Softshell – souhrné označení moderních vícevrstvých druhů materiálů používaných k výrobě sportovního oblečení a oblečení pro outdoorové aktivity. Snaží se skombinovat v co nejlepším poměru nepromokavost, tepelnou odolnost, větruvzdornost a prodyšnost.

Nepromokavost – udává výšku vodního sloupce, při kterém tkanina propustí kapky vody. Podle evropských norem je materiál nepromokavý, odolá-li tlaku 1 300 mm vodního sloupce.

 

Tepelná odolnost – Rct se měří v jednotkách K.m2/W a vyjadřuje rozdíl teplot mezi dvěma povrchy. To znamená, že čím je tato hodnota nižší, tím materiál lépe izoluje a teplo vytvořené vlastním tělem neproudí ven.

Větruvzdornost – dociluje se převážně použitím membrány (GORE-TEX, Sympatex atd.) mezi jednotlivé vrstvy materiálu. Obecně platí, že čím je větší odolnost vůči větru, snižuje se částečně prodyšnost.

Prodyšnost – Ret se měří v jednotkách Pa.m2/W a vyjadřuje prodyšnost látky, čili energii, která je nutná k odpaření určitého množství vody. Čím je hodnota Ret nižší (tedy nižší energie potřebná pro odvod vody), tím je látka prodyšnější.

CM0172KILGN_JOSHUA_1

Klasifikace látek v jednotkách Ret:

Ret < 6 – velmi dobrá (> 20 000 g/m2.24 h)
Ret = 6 až 13 – dobrá (9 000 – 20 000 g/m2.24 h)
Ret = 13 až 20 – uspokojivá (5 000 – 9 000 g/m2.24 h)
Ret > 20 – neuspokojivá (< 5 000 g/m2.24 h) Z čeho to je? SoftShell materiálů je nepřeberné množství variant. Základní rozdíl oproti známému, klasickému fleecovému materiálu je v povrchové úpravě. Jedná se o vícevrstvý materiál, který má nahradit tzv. cibulový způsob oblékání (systém několika vrstev, zpravidla tří) v jednom. Podle způsobu použití se pak používají různé typy vnitřních materiálů a membrán. Cílem softshellu je poskytnout, pokud možno, v jednom kuse oblečení komfort do každých klimatických podmínek, což může ušetřit gramy na hmotnosti a prostor na objemu zavazadla. Klasický povrch je zde nahrazen měkkým vodoodpudivým polyuretanovým povrchem, do kterého se dešťové kapky tak snadno nevsáknou a sníh na něm neulpívá. SoftShell je díky povrchové úpravě také částečně větruodolný a to i v případě, kdy není jeho součástí membrána. Vnitřní materiál může být u teplých variant microfleece, dále froté a u nejtenčího SoftShellu pletenina (jersey). Dále mohou být varianty, kdy mezi těmito vrstvami je či není membrána. Možné jsou i další nadstandardní úpravy. S čím se můžeme setkat: Softshellové bundy se na českém trhu vyskytují v mnoha různých variacích. Softshell je na trhu používán ve dvou provedeních – membránový softshell a tkaný softshell. Membránový softshell (obsahuje 3 vrstvy) v sobě obsahuje mezi vnější a vnitřní vrstvou ještě membránu a poskytuje lepší odolnost vůči větru a nadměrné vlhkosti. Naproti tomu tkaný softshell je vyroben pouze z textilních vláken speciálním tkaním a vyznačuje se naopak lehkostí a nebývalou elastičností, při dostatečné pevnosti a přiměřené otěruvzdornosti. Už z povahy věci je universálního efektu dosaženo spíše v horších klimatických podmínkách (jaro, podzim, zima) než v teplých letních dnech nebo naopak v třeskutém mrazu, kdy softshell ztrácí body vůči klasické větrovce, lehké flísce respektive péřovce. Takže do každých klimatických podmínek softshell opravdu asi není, ale jako varianta se prosazuje velmi úspěšně. Těmto nepříznivým okolnostem se sofshell brání z výšenou prodyšností a v zimě holt musíme tak či tak použít další teplou vrstvu (péřovka atd.). Doporučení: Softshell je v první řadě obchodní artikl, takže je zapotřebí takto k němu přistupovat. Mimo svých nesporných výborných vlastností, existují také velmi rozdílné cenové relace. Proto nedejte na první dojem a klidně vyzkoušejte více druhů od několika výrobců. Není to levná záležitost, tak se vyplatí dát na radu zkušených anebo známých. Především je dobré si dopředu ujasnit, co kupujeme a kde to budeme používat.

lavinia růžová kilpi

(Zdroj: Treking.cz)

You may also like...