Soutěžní lezení míří do tunelu?

 

V Českém horolezeckém svazu se dějí poněkud nepřehledné transakce. Jde o peníze, vliv a možná v budoucnu i o odtržení finančně zajímavé části lezeckého sportu. Podobné čachry se ve svazu odehrály již několikrát. Největší průšvih způsobil předseda Jiří Skandera, když ručil majetkem ČHS z a své krachující podnikání a svaz přišel o svoji základnu v Ostrově. Teď se k něčemu podobnému schyluje za předsedy Jana Bloudka.

Český horolezecký svaz ohlásil, že letošní Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost se bude konat 22.-23 října v nákupním centru Metropole Zličín na okraji Prahy.

Doména nepatří horolezcům

Zřídil proto internetovou doménu Soutěžní lezení. Pomiňme, že Výkonnému výboru Českého horolezeckého svazu nevoní jeho vlastní webová adresa Horosvaz, a soustřeďme se, komu Souteznilezeni.cz patří.

Překvapivě ji nevlastní Český horolezecký svaz a není ani jejím správcem, ale doména patří společnosti s ručením omezeným Kartcentrum. Kartcentrum patří akciové společnosti Bonus Praha Investment. Bonus Praha Investment patří další akciové společnosti Ceryamo založené před dvěma lety. Tu vlastní Miloslav Vyhnal z Velkých Popovic.

Doména tedy neparkuje v Donské ulici ve Vršovicích, ale ve Velkých Popovicích. Miloslav Vyhnal s ní může udělat kdykoliv cokoliv a ČHS na to nebude mít žádný vliv.

Soutěžní lezení míří do tunelu?

Petr Resch, místopředseda Českého horolezeckého svazu.

Autor snímku Kuba Turek

Marketingová data spadla do klína Krčmářovi

Zajímavá je i druhá firma, která se hodlá na soutěžním lezení přiživit. Marketingem se zabývá společnost s ručením omezeným Climb4. Byla založena před letošními prázdninami Karlem Krčmářem. Stejný člověk ve stejnou dobu založil ještě druhé eseročko M2M Communication Holding.

Zdálo by se, že je poněkud rizikové vložit kompletní lezecký marketing a hlavně informace ze všech marketingových kanálů Českého horolezeckého svazu do vínku zcela nové firmičky, která nemá za sebou výsledky v oboru.

Jenže on je to od Karla Krčmáře další dobře promyšlený tah. Je totiž předsedou a zároveň jediným veřejně známým členem spolku Lezení pro život, který se zabývá sosáním dotací ve školství a sportu. Spolupráci s ním doporučovalo v minulosti i samotné vedení ČHS. Spolková činnost je ovšem čistě obchodní – organizuje komerční lezecké akce, pracuje pro školní lezení a v různých lezecko-propagačních projektech.

Kromě spolku Lezení pro život patří Karlu Krčmářovi ještě část společnosti s ručením omezeným Inspektoři, která se zabývá hodnocením budov před prodejem nebo nákupem. Jedním z majitelů je také Karel Hegr, jinak známý boulderista a spolu s Petrem Reschem, místopředsedou ČHS zodpovědným za marketing a sport, organizátor největšího tutemského boulderingového závodu Padání. Dodejme, že Hegr a Resch jsou dobří přátelé a spolulezci.

Seriozní sport nebo ukázka drezurovaných opic v supermarketu?

Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost se uskuteční na mobilní lezecké stěně o šířce 6 metrů, výšce 12 metrů a převislosti 4 metry. Závodní cesta postaví stavěč s mezinárodní licencí Jan Zbranek.

Shrňme si tedy: Vrcholná sportovní lezecká událost se bude konat v nákupáku, na malé stěnce a celkově v nedůstojném prostředí. Speciální doména pro tuto příležitost nepatří horolezeckého svazu, marketing spadl do klína firmě existující pár měsíců a s majitelem, který je nejasnými vazbami spojen s Výkonným výborem.

Při tom v Česku existuje několik velkých lezeckých stěn plně srovnatelných se světem. Lze dokonce vybrat, zda by se závody konaly na vnitřních nebo venkovních stěnách.

Lze se důvodně obávat, že Český horolezecký svaz pod vedením předsedy Jana Bloudka a soutěžní sport v čele s Petrem Reschem, míří k podobným průšvihům, jaké horolezcům zavařil v nedávné minulosti.

Vzpomeňme například, jak se rozhádal z provozovatelem svazové databáze Skalní oblasti a zničil velké úsilí mnoha přispěvatelů. Jak odmítl větší informovanost členů v kauze zvané náhubková směrnice. Jak se trapně schovává při jednání s ferátisty. Jak finančně podporuje vždy prohrávajícího syna šéfterenéra Bintera. Jak dva roky neuspořádal mistrovství republiky v drytoolingu.

Autor: Kuba Turek

Zdroj: Horydoly.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Horydoly.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...