Transgrancanaria – otvírák sezony v ultra trailu

U nás či na Moravě se sezóna již otevřela, ať již na Brtnících či na Lysé hoře. O akcích CS 1000 zvládá krásně referovat Olaf a jeho parta. Tak jsme si řekli, že do dálkových pochodů se nebudeme motat. Zkusíme se více věnovat zajímavým akcím po stezkách Evropských hor. To zda je, bude, nějaký závod zajímavý, můžete určit i vy… A budeme rádi, pokud nás na nějaký upozorníte.

Profil závodu
Profil závodu

Mnozí již víte, že ve světě existuje tzv. Ultra-Trail® World Tour (® znamená, že musí paní Poletti, zakladatelce Ultra Trail du Mont Blanc, platit za registrovaný název Ultra-Trail). Tato série v sobě zahrnuje závody, které jsou alespoň 100km dlouhé, účastní se více než 500 závodníků, mají za sebou více než 2 edice, účastníci jsou z více než 20 zemí a vedou zajímavou krajinou. Pro rok 2016 bylo vybráno 12 závodů, ze kterých můžeme jmenovat známé jako Transgrancanaria, UTMB, Lavaredo Ultra Trail, Westernstates 100, Maraton des Sables, či La Diagonale des Fous. Máme tušení, že v mnoha z těchto 12 závodů budeme mít komu fandit, ať již z ČR nebo bratrů ze Slovenska.

 

Gran Canaria (Petr Král)
Gran Canaria (Petr Král)

Po závodě v Hong Kongu a na Novém Zélandu přichází závod bližší. Závodníci poběží přes jeden z Kanárských ostrovů a jak název článku napovídá, půjde o ostrov Gran Canaria a o závod Transgrancanaria (TGC). S oficiálními parametry 125km/8000m+ budí oprávněný respekt. Další překážkou je, nejen pro středoevropana, změna teplot. Závodníci přeběhnou celý ostrov od vlhkého severu po suchý jih. Teploty jim slibují příjemných 20 stupňů přes den a žádné pálící sluníčko. Specialitou závodu je nekonečný konec rovinou a dlouhý seběh od 83.km dál, skoro až do cíle.

Gran Canaria (Petr Kral)
Gran Canaria (Petr Kral)

Stejně jako v posledních letech budeme i letos mít na startu želízka v ohni. V roce 2014 tu udělal krásný výsledek Honza Zemaník. Loni jej ještě vylepšil Petr Míl (startovní číslo 347). Ten se po zranění v průběhu loňské sezony vrací a jistě bude chtít předvést, že stále nepatří do starého železa.

Petr Míl a Roque Nublo (Petr Míl)
Petr Míl a Roque Nublo (Petr Míl)

Petr Král (332), i když podle zpráv ze sociálních sítí bojuje s virózou, si jistě bude chtít odčinit loňské DNF. Pokud potvrdí formu z loňského roku, kdy Petrovi Mílovi utekl v Annecy, mohl by to být další parádní výsledek našich barev.

 

Petr Král (Petr Míl)
Petr Král (Petr Míl)

Kluky bude jistit matador Jakub Řídel (515), Miroslav Osladil (227), či Alžběta Dirnerová (239). Nesmíme zapomenou na zkušeného borce Jana Hanouska (645) neboli populárního blogera 12honzade, který má za pasem takové skalpy, jako je Ronda dels Cims a na TGC jistě nejede na dovolenou.

Gran Canaria (Petr Král)
Gran Canaria (Petr Král)

Vedle našinců se ve startovní listině najde i několik elitních borců, kteří se již nemohou dočkat sezony: Gediminas Grinius (Litva, loňský vítěz), Didrik Hermansen (Norsko, loni 2.), Antoine Guillon (Francie, loni 3.), Franco Collé (Italie), Yeray Duran Lopez (Španělsko), Julien Chorier (Francie), Sébastien Chaigneau (Francie, vítěz 2012, 2013), Miguel Heras Hernández (Španělsko), Dapit Fulvio (Italie). Ženské pole ozdobí Núria Picas (Španělsko, vítězka 2014, 2015 – loni pěkně prohnala Petra Míla), Caroline Chaverot (Francie, loni 2., vítězka Lavaredo Ultra Trail 2015), Uxue Fraile Azpeitia (Španělsko) a nám bližší Magdalena Laczak (Polsko).

Závod startuje zítra o půlnoci a sledovat jej můžete zde.

V rámci víkendu proběhne i několik kratších závodů. Například Advanced na 83km, který je součástí Španělského ultra trailového poháru.

Cílová rovinka v Maspalomas (Petr Míl)
Cílová rovinka v Maspalomas (Petr Míl)
Zdroj: Trailove.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Trailove.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

 

You may also like...