Vodní sloupec a prodyšnost u bundy

Outdoorové bundy stále častěji vybíráme podle funkčních parametrů – vodního sloupce a prodyšnosti. Jaký je tedy praktický význam těchto hodnot pro outdoorové oblečení? Pokusíme se Vám to v článku více přiblížit.

Než začneme, vysvětlíme si samotný význam funkčním parametrů – vodní sloupec a prodyšnost. Zmíníme i další velmi důležitý parametr, na který se často zapomíná – podlepené švy.

Co to je vodní sloupec a prodyšnost?
Pojďme si vše ukázat na příkladu – softshellové bundě. U softshellky nám hodnota vodního sloupce říká, jak moc je bunda voděodolná, tj. nepromokavá. Jinými slovy, kolik vody vydrží, než začne prosakovat. Vyšší hodnoty proto logicky znamenají vyšší ochranu při deštivém počasí. Pozor na rozdíl mezi slovy voděodolnost a vodoodpudivost. Je-li bunda vodoodpudivá, znamená to, že po ní voda stéká. Nemusí být ale nepromokavá.

Outdoorové bundy s vysokým vodním sloupcem jsou fajn, ALE…
Abyste byli 100% voděodolní, je nutné, aby vaše bunda měla také správnou prodyšnost. Hodnota prodyšnosti outdoorového oblečení prozrazuje, jak dobře oblečení dokáže odvádět tělesnou vlhkost na povrch. Prodyšnost obvykle zajišťuje membrána, která funguje tehdy, když se člověk dostatečně zahřeje fyzickou aktivitou.

Barberina - KILPI

Barberina – KILPI – Dvouvrstvá technická bunda s tvarovaným střihem pro neomezený pohyb. Kritické švy jsou podlepeny, bunda má ochranu brady, nastavitelnou manžetu se suchým zipem, kontrastní zipy, dvě velké hlavní kapsy na zip, nastavitelný spodní lem, kapuci.

Vysoká nebo nízká prodyšnost?
Záleží, co v bundě provádíte. Když sportujete a potíte se, ale zároveň chcete zůstat v teple a suchu, potřebujete pot odvést od těla. K tomu vám poslouží právě prodyšnost. Čím víc se potíte, tím vyšší prodyšnost uvítáte. A naopak. Když se při pohybu příliš nepotíte a bundu chcete hlavně na běžné nošení, lehkou turistiku nebo venčení, vysoká prodyšnost způsobí, že vám bude zima.

O správném způsobu oblékání, tzv. „cibulovém systému – vrstvení“, se můžete dozvědět v našem článku Jak vrstvit oblečení.

Vodní sloupec bez lepených švů není kompletní
O lepených švech se ve spojení s funkčními parametry příliš často nemluví. Pokud však softshellová bunda nemá podlepené švy, jsou vysoké parametry vodního sloupce prakticky k ničemu – voda proteče v místech sešití. Rozhodně je lepší vybírat mezi softshellovými bundami s nižšími parametry a podlepenými švy, než mezi softshellkami s vyššími parametry bez podlepených švů.

Můžete se také setkat s outdoorovými bundami s částečně lepenými švy. V takovém případě má bunda podlepené švy pouze v nejvíce exponovaných místech, například na ramenou.

Je lepší bunda s parametry 5000-5000 nebo 10000-5000 mm?
Na rozdíl mezi hodnotou vodního sloupce a prodyšnosti je potřeba si dát pozor. Pokud máte výrazně vyšší vodní sloupec a nízkou prodyšnost, při aktivním pohybu se velmi snadno zpotíte, protože bunda nedokáže dostatečně rychle odvést pot od těla. V takovém případě bunda funguje spíš jako pláštěnka, ve které sice nezmoknete, ale zpotíte se a bude vám zima.

Příklad: Pokud vyrazíte na hory nebo túru a váháte mezi bundou s hodnotami vodního sloupce 5000 mm a prodyšností 5000 g/m2/24hod a bundou s vodním sloupcem 10000 mm a prodyšností 5000 g/m2/24hod, pak bunda s parametry 5000-5000 je pro vás lepší volbou.

Muhamad - KILPI

Muhamad – KILPI – Pánská dvouvrstvá technická bunda KILPI MUHAMAD je určena pro každý sport a uspokojí tak velmi náročného uživatele. Má tvarovaný střih pro neomezený pohyb, lehkou konstrukci. Je vyrobena z odolného materiálu, švy jsou plně podlepeny. U bundy lze snadno nastavit kapuci a spodní lem. Bunda disponuje dvoucestným zipem, odvětráváním v podpaží se zipem, dvěma hlavními lepenými kapsami, kapsami na rameni se zipem a nastavitelnou manžetou se suchým zipem.

Kolikrát do roka lezete na Everest?
Správně zvolené hodnoty parametrů se totiž odvíjí od plánované fyzické aktivity a lokality, ve které se budete nacházet. Bundy s parametrem 15 000 mm a 10 000 g/m2/24hod se hodí spíš na lyžování do Alp a vyšších pohoří, tj. pro oblasti s větším výskytem srážek a vyšší vlhkostí. Kdy se při zvýšení fyzické aktivitě budete více potit. Právě kvůli většímu pocení jsou tyto bundy obvykle bez zateplení.

Vyšší hodnoty funkčních parametrů NEJSOU vždy lepší.

Pro středoevropské mírné klimatické pásmo, tj. české podnebí a naše hory, bohatě stačí hodnoty vodního sloupce 10000 mm a prodyšnosti 5000 g/m2/24hod. Jinými slovy, vyšší parametry u nás nemůžete náležitě docenit. Neohrožují náš žádné extrémní podmínky, vysoké srážky, ani vlhkost.
Když se věnujete lehké turistice a cestujete nejčastěji po Evropě softshellky s vodním sloupcem 10000 mm a prodyšností 5000 g/m2/24 hod jsou pro vás ideální.

Do města vodní sloupec 10000 mm opravdu nepotřebujete.
Zcela jinou kategorii tvoří městské bundy. Nepředpokládá se, že v nich budete sportovat (dobíhání autobusu se nepočítá). Jsou proto vyráběny bez funkčních parametrů, popřípadě s nízkými parametry. Těmi často bývá vodoodpudivý nástřik v kombinaci se zateplením. Smyslem je poskytnout vám dostatečné teplo a ochranu před deštěm. Městské oblečení proto není vhodné pro náročnější aktivity. Většinou nosí parametry do 5000 mm vodního sloupce a do 5000 g/m2/24 hod u prodyšnosti.

Vodní sloupec se u profesionálních firem zabývajících se výrobou outdoorového oblečení (např. výrobce zn. KILPI), vždy důsledně testuje.

Test finální nepromokavosti látky se provádí pomocí speciálního měřícího přístroje. Zjednodušeně válce, který je přiložen k povrchu testované tkaniny. Postupně se do něj přilévá voda a to až do doby, kdy látkou proniknou první kapky. V tom okamžiku je změřen vodní sloupec. A to je přesně ten údaj, který se uvádí na visačce každé bundy a kalhot.

Rada na závěr:
Zvolte si vodní sloupec podle aktivit, kterým se přes rok věnujete nejčastěji.
Ne vždy je výhodné použití bundy s parametry 15000-10000 a víc a naopak nepodceňovat vysokohorskou turistiku v bundě s nízkými hodnotami u daných parametrů. Nakupujte u osvědčených značek – např. na shopkilpi.cz

You may also like...