Zítra začnu běhat!

Taky už k vám dorazil běžecký boom? Už vám také začíná v hlavě vrtat: „Co ty lidi na tom běhání mají, že jich běhá čím dál tím víc, že jich běhá tolik, že už v mém oblíbeném parku skoro nemine minuta, aby někdo kolem mě neproběhl?“ Už si začínáte připadat mírně nepatřičně? Tak to je nejlepší čas na to, začít taky běhat.

Velká většina lidí, kteří se rozhodnou běhat, změnit svůj životní styl, začít pracovat na své fyzické kondici, na svém zdraví, dělá jednu velkou začátečnickou chybu – přecení své síly, své schopnosti.

joggen-familien-unterhaltung-freie-zeit-naturnah-sportliche-kleidung-fit-sein

Je zcela lhostejné, zda si jako nástroj svého fyzického „týrání“ zvolí běh, kolo, plavání, zvedání železa nebo kolektivní sport. V paměti má zafixován svůj poslední výkon, třeba jak ve škole běžel svých prvních a posledních 1500 metrů v životě. Pamatuje si tu šílenou rychlost, jíž vyrazil do prvního okruhu. To, jak v těch ostatních pomalu umíral, si už raději nevybavuje, nebo lépe vytěsnil ze své paměti.

Takže člověk, který se rozhodne, že taky začne běhat, se prostě druhý den sebere, oblékne, obuje a vyrazí na svůj první běh. Vyrazí, ne vyběhne, ale skutečně vyrazí, jako tehdy, když běžel těch svých posledních 1500 metrů v životě. Dopadne to jako tehdy. Tedy spíše hůře, protože jeho organismus už ztratil za tu řadu let hodně ze své adaptability na výkon. Dopadne to tak, že uběhne několik stovek metrů, pak se zastaví, pomaloučku se vrátí domů. Natáhne se a zůstane pár dní ležet, protože v těle cítí každý sval, pálí ho průdušky a plíce, no prostě – znáte to!-:).

Po týdnu, kdy svalová horečka zmizí, laktáty jsou vstřebány a odplaveny, učiní pokus číslo dvě. Dopadne to stejně. Po dalším týdnu dá pokus číslo tři a ejhle, zase je to stejné. Není divu, že si řekne, že to přeci věděl, že ten běh není pro lidi, že už je na to příliš starý… Stačilo ale docela málo a běh se mohl stát jeho nepostradatelným přítelem. Stačilo k tomu všemu přistoupit rozumně a uvědomit si, že:

  • jeho tělo snese jen malou zátěž, takže je mu třeba naordinovat jen to, na co má
  • zátěž je třeba zvyšovat postupně, co týden, to například dvě minuty běhu a dvě minuty chůze
  • nesmí zapomenout na aktivní regeneraci – únava se z těla odplaví rychleji, když v těle proudí krev a kyslík
  • je třeba dostatečně pít

Začněte proto jen s krátkou vzdáleností a ve velmi volném tempu. Lepší, než stanovovat si vzdálenosti, které urazíte v čase, který jste si na trénink vytýčili, je prostě jen si stanovit čas a to třeba takto:

Tréninkový plán na první běžecký týden

5 minut volné chůze – 2 minuty rychlé chůze – 1 minuta volného běhu – 2 minuty rychlé chůze – 1 minuta volného běhu – 2 minuty rychlé chůze – 1 minuta volného běhu – 2 minuty rychlé chůze – 1 minuta volného běhu – 2 minuty rychlé chůze – 1 minuta volného běhu – 2 minuty rychlé chůze – 1 minuta volného běhu – 5 minut volné chůze

Autor: Miloš Škorpil

Zdroj: Bezeckaskola.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Bezeckaskola.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...