Zubří stezky: nové trasy v okolí Bystřice nad Perštejnem

V jarních měsících vznikl v Bystřici nad Pernštejnem soubor doporučených tras a výletů pro cyklisty. Jedná se o deset okruhů v okolí Bystřice nad Pernštejnem, s přesahem do sousedních mikroregionů Novoměstska, Pernštejna či Olešnicka. Zde je pozvánka na jednu z nich…

Nové trasy a výlety mají název Zubří stezky – dle regionálního rodového znamení pánů z Pernštejna – zubra. Trasy zahrnují většinu atraktivních i méně známých turistických cílů, a přibližují celou oblast severovýchodní Vysočiny turistické a cyklistické veřejnosti. Jednotlivé okruhy mají charakter monotematických tras, a jsou koncipované ke zvládnutí během jednodenního výletu.

Pro účely publicity Zubřích stezek byl vydán soubor 10 letáků jednotlivých stezek, každý s mapou a popisem konkrétní trasy. Dále souhrnná mapa, a soubory ke stažení na turistickém webu regionu http://info.bystricenp.cz/pruvodce/750.

Za historií okolo Vírské přehrady

Vyjížďka po historických, architektonických a technických památkách a zajímavostech regionu. Poznejte místní skvosty od románského kostelíku ve Vítochově, po funkcionalistickou vilu Gustava Jaroška v Dalečíně. Navštívíte pozůstatky středověkých hradů a Vírskou přehradu sevřenou skalami a tmavými lesy, to vše v kouzelném okolí údolí řeky Svratky.

Trasa je dlouhá 34 kilometrů a je vhodná pro horské a nebo trekkingové kolo, neboť vede po asfaltu a zpevněných cestách. Zvládne ji každý cykloturista.

TRASA
Bystřice, nám. – Dvořiště (3) – Lesoňovice – Pivonice – Zubštejn (7,5) – Kobylnice – Pyšolec – Vír (14) – Vírská přehrada (15) – Dalečín (23) – Písečné (27) – Vítochov (29) – Ždánice (31) – Bystřice

Z bystřického náměstí se můžeme držet modré turistické značky, projet ulicí Na Příkopech, na jejím konci zabočit doleva a jet na křižovatku se silnicí č. 19. Tu přejedeme a pokračujeme po silnici č. 388 po rozcestí na Dvořiště, kde odbočujeme doprava. Držíme se stále vpravo kolem kravína, sjedeme lesem do údolí Bystřičky a zase vystoupáme k bývalému kravínu u Lesoňovic. Zde se dáme doleva po silnici do Pivonic. Ještě před autobusovou zastávkou odbočíme doprava mezi domy a po 200 m se dáme doprava po polní cestě a brzy opět doprava k lesu pod Zubštejnem. Odtud stoupáme lesní cestou vpravo až na palouk u romantické zříceniny.

Po prohlídce hradu a historických obléhacích strojů se vrátíme opět na kraj lesa pod Zubštejn a pokračujeme obloukem doprava a po vrstevnici pod hradem k asfaltce. Po té se dáme doleva do Kobylnic, projedeme celou ves a po navazující lesní cestě (současně červená značka) pokračujeme až ke zřícenině Pyšolec. K ní nás dovede z této cesty odbočující červená značka. Buď se po ní pustíme už nad hradem a kolo povedeme, nebo zvolíme spodní odbočku, ale pozor na možné přejetí! Po prohlídce torza hradu se po stejné cestě vydáme do Víru. Zde projedeme celou ves až k soutoku Bystřice a Svratky, kde silnice odbočuje doprava k Vírské přehradě. Ve Víru se můžeme občerstvit a poté šlapeme až na hráz a po nádherné vyhlídce do údolí pokračujeme po pravém břehu přehradního jezera Svrateckou vodohospodářskou naučnou stezkou až do Dalečína.

Z Dalečína jedeme po silnici č. 357 do Písečného, kde odbočíme doleva k Vítochovu. Zastavíme se u památného kostelíka sv. Michaela ze 13. století nad vsí a pokračujeme dále do Ždánic a zpátky do Bystřice nad Pernštejnem.

TIPY NA OBČERSTVENÍ A UBYTOVÁNÍ

Pivonice – občerstvení

Vír
– Turistická ubytovna Vír, tel.:737 379 981, www.virvudolisvratky.cz
– Ubytování U Hamříků, tel.: 603 541 673, hamrikovi.wz.cz
– Hospoda Na Pískovně, tel.: 605 400 803
– Vagón Bowling, www.vagonbowling.cz
– Autocamp Na Kopci, tel.: 734 633 896, autocampnakopci@gmail.com

Dalečín
– Vila Gustava Jaroška, ubytování Gama Group, tel.: 731 422 358
– Restaurace Ditta bar, tel.: 603 457 584

Bystřice nad Pernštejnem
– Restaurace Club, Luční 764, www.restauraceclub.cz
– Restaurace Vinárna Rozhledna, Masarykovo náměstí, www.vinarna-bystrice.cz
– Restaurace Harenda, Nádražní 1399
– Pizzerie Di Pietro, Tyršova 441, www.restaurantpietro.cz
– Sportovní hala, tel.: 566 551 098, www.arealsportu.cz
– Ubytovna Sporthotel, tel.: 566 551 930

PRODEJ A SERVIS KOL

  • Cyklo Kalina, Pod Kaštany 39, Bystřice nad Pernštejnem, tel.: 603 830 197
  • Karel Krondráf, Masarykovo náměstí 4, Bystřice nad Pernštejnem, tel.: 566 553 088
  • Půjčovna kol: Vlakové nádraží Nové Město na Moravě
  • Vlakové nádraží Bystřice nad Pernštejnem a Rožná – obě pouze pro vrácení kol

ZAJÍMAVOSTI

Pivonice – barokní kaple sv. Anny s rokokovými freskami, Zubštejn – majestátná zřícenina hradu ze 14. století; Pyšolec – pozůstatek hradu ze 14. století nad vyrovnávací přehradou vodní nádrže Vír; Vír – Ledová stěna Vír – horolezecká lokalita, vyhlídka Klubačice a Horymírka, Vírský mlýnek, Vírská přehrada – dostavena roku 1957, betonová tížná hráz je s 76,5 m 3. nejvyšší v ČR; Dalečín – funkcionalistická vila Gustava Jaroška; romantická zřícenina gotického hradu Dalečín, zámek Dalečín v tyrolském stylu, Písečská zmole – motokrosový areál;

Vítochov – kostel sv. Michaela z 2. pol. 13. století.; Bystřice nad Pernštejnem – koupaliště a sportovní hala, www.arealsportu.cz; Farma a jízdárna EDEN, www.eden-farma.cz; Areál sportu AKCENTRUM – lanové centrum, tel.: 774 719 402

Zdroj: Kolo.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Kolo.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...