Co vám dají cereální kaše?

Běh nebo cyklistika je v rostoucí oblibě lidí, ale ne každý, kdo se k pravidelnému sportu přihlásí, znát základní pravidla správného jídelníčku. Jak vám mohou při sportu pomoci cereální kaše?

Dodávat tělu potřebnou dávku sacharidů, bílkovin, tuků a vitamínů je ale nezbytné. Takže pokud i vy chcete podat v daný den uspokojivý výkon, neměli byste nikdy zapomenout na správnou stravu. Tentokrát něco blíže k sacharidům, které vám v průběhu dne mohou spolehlivě doplnit cereálie.

Sportovci by měli před výkonem doplňovat sacharidy nejlépe ve formě polysacharidů, které uvolňují glukózu v těle postupně, zatímco bílý rafinovaný cukr hladinu krevního cukru prudce zvedá. A právě z polysacharidů jsou složené cereálie, které slouží i jako výborný zdroj bílkovin a vlákniny.

Nebojte si kaši připravit pokaždé jinak

Mezi jednotlivými cereálními výrobky jsou velké rozdíly, proto bychom se měli zaměřit na takové, které mají vysoký obsah vlákniny (nejméně vlákniny mají třeba conflakes) a jsou bez přidaného cukru. Dnes si můžete koupit i přírodní instantní kaše, které stačí jen zalít horkou vodou nebo mlékem a dochutit ořechy, ovocem, čokoládou nebo přesnídávkou. Je to praktické a rychlé.

Existuje několik českých výrobců, kteří se již od svého vzniku specializují na výrobu přírodních cereálních kaší. Takovou je i společnost Nominal, která má nyní na trhu devět druhů kaší: čirokovou, lahodnou, semínkovou, pohankovou, ovesnou, jáhlovou, rýžovou, špaldovou a vícezrnnou. Ačkoliv jsou bez přidaného cukru, jde si ně rychle udělat závislost.

A co radí odborníci na stravování? Pokud se chystáte například k lehkému běhu a nepůjde tedy o větší sportovní zátěž, měli byste sacharidy doplnit nejpozději 2 hodiny před vaším startem. Nikdy nevybíhejte s plným žaludkem. Nenatrávený obsah dokáže znatelně zaměstnat vaši trávicí soustavu a zbytečně zatížit kosterní svaly.

Zdroj: Kolo.czRSS channel  – článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Kolo.cz. Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...