Jak pečovat o materiál ? (oblečení)

DRUHY MATERIÁLŮ:

Každý výrobek má specifické materiálové složení a u každého materiálu je nutný jiný přístup při údržbě.

BAVLNA – CO

Bavlna je jedním z nejoblíbenějších přírodních vláken a vyznačuje se vysokou mírou odolnosti. Bavlněné látky se velice dobře barví a je možné je také bělit. Na druhé straně jsou tkaniny z bavlny velmi málo elastické, rychle se pomačkají a málo udržují teplo. Nicméně žádný jiný materiál není tak odolný a nesnese tolikanásobné praní v  pračce jako bavlna. Bavlna snese praní až do teploty 95°C. Barevnou bavlnu perte kvůli možnému nebezpečí vyblednutí jen do 60 °C, a to v pracím prostředku pro barevné prádlo. Základem je však řídit se etiketou ohledně péče na jednotlivých textiliích. Bavlnu je zpravidla možné sušit v sušičce. Měli byste však dodržovat předepsanou péči pro zpracování konkrétního druhu textilie, jinak hrozí nebezpečí sražení.  Bavlna má při žehlení ráda teplo (stupeň 3) a páru. Dle druhu textilie se doporučuje žehlit bavlnu naruby.

 

POLYESTER – PL

Kvůli nebezpečí tvoření záhybů by se měl polyester prát max. při teplotě 60°C. Umělá vlákna se můžou elektrostaticky nabíjet. Pak se oblečení lepí na kůži a vzniká nepříjemný pocit při jejich nošení. Tohle problému se vyvarujete, pokud použijete aviváž. V sušičce jsou syntetické látky díky speciálnímu programu Syntetika ošetřované obzvlášť šetrně. Částečně však stačí zamotat oblečení do ručníku a vytisknout. Zbytek vlhkosti zmizne při rozložení stejně rychle jako při pověšení na ramínko.

POLYESTER SÍŤOVINA

Je hodně citlivá na vysoké teploty, proto je nutné praní v studené vodě a žehlení při nízkých teplotách z rubové strany, aby se zabránilo vzniku nežádoucího lesku. Hodně odolná, málo se mačká a drží barvy. Je hořlavá a udržuje v sobě statickou elektřinu.

POLYAMID – PA A POLYAKRYL – PC

Kvůli nebezpečí tvoření záhybů by se tyto materiály měly prát max. při teplotě 60°C. Umělá vlákna se můžou elektrostaticky nabíjet. Pak se oblečení lepí na kůži a vzniká nepříjemný pocit při jejich nošení. Tohle problému se vyvarujete, pokud použijete aviváž. V sušičce jsou syntetické látky díky speciálnímu programu Syntetika ošetřované obzvlášť šetrně. Částečně však stačí zamotat oblečení do ručníku a vytisknout. Zbytek vlhkosti zmizne při rozložení stejně rychle jako při pověšení na ramínko.

POLYURETAN – PU

Je z elastomerických vláken, které jsou důležitou součástí každého pružného materiálu. Hodně odolný, málo se mačká a drží barvu.

ELASTAN – EL

Elastan je součástí i sportovních textilií. Většinou je v textilii obsažen z 20%, např. plavkovina je pletena z 80% z polyamidu a z 20% z elastanu. Elastan zvyšuje pružnost materiálu. Elastan je syntetické vlákno známé pro svoji výjimečnou pružnost. Je pevnější a odolnější než gumová vlákna. V severní Americe je toto vlákno známe pod názvem Spandex, kdežto ve zbytku světa se ujal název Elastan. Nejznámější obchodní značkou tohoto vlákna je Lycra. Elastan se vyrábí v mnoha zemích a pod jinými názvy jako např. Dorlastan, Elaspan, Linel apod. Je nutné praní v studené vodě a žehlení při nízkých teplotách z rubové strany, aby se zabránilo vzniku nežádoucího lesku. Hodně odolný, málo se mačká a drží barvy.

NYLON

Hodně citlivý na vysoké teploty, proto je nutné praní v studené vodě a žehlení při nízkých teplotách z rubové strany, aby se zabránilo vzniku nežádoucího lesku. Hodně odolný, málo se mačká a drží barvy. Je hořlavý a udržuje v sobě statickou elektřinu.

 

VLNA – WO

Vlna velmi dobře udržuje teplo a často se používá na svetry nebo jemné zimní oblečení, např. šály. Vlna se pere při nízké teplotě. Textilie z vlny uschnou nejlépe, když je nejdříve srolujete do froté ručníku, opatrně vymačkáte a položíte je na jiný suchý ručník k doschnutí. Oblečení z vlny se žehlí při nižších teplotách nebo se napaří přes vlhkou látku. Zdrsnělé svetry budou opět jemné, dáte-li je na chvíli do igelitového sáčku a položíte do mrazničky.

LEN – LI

Len se vyznačuje pevností a stálostí. K tomu je navíc málo náchylný k ušpinění a zápachu. Díky nepatrné rozpínavosti je velmi mačkavý. Perte vždy v rukách a ne při vysoké teplotě. Bílé a bělené látky ze lnu je možné prát při max. teplotě do 60°C. Barevné svršky by se měly prát v jemných pracích prostředcích bez zesvětlovačů při teplotě do 40°C. Len nejlépe uschne pověšený na šňůře.  Len je doporučeno žehlit naruby, jinak se látka začne lesknout. Lesklá místa dodatečně odstraníme vyžehlením přes vlhkou látku.

VISKÓZA – VI

Během praní se sráží proto je nutné je prát v studené vodě a žehlit při nízké teplotě bez napařování. Pro zachování tvaru se nedoporučuje ždímání. Drží barvy, měkký materiál. Nevýhodou je hořlavost materiálu, udržuje v sobě statickou elektřinu.

PEŘÍ

Peří je velmi objemné, zadržuje teplo a velmi dobře izoluje. Proto se používá jako výplň oblečení. Aby byly péřové textilie stále objemné, je potřeba je pravidelně čistit. Pro praní peří je speciální program a vysoká hladina vody účinně zbaví prádlo všech roztočů. Sušit je taky možno při speciálním nastavení sušičky.

KŮŽE

Pravá kůže získaná ze zvířat vyžaduje zvláštní péči. Každý druh kůže vyžaduje různou péči. Zde se doporučuje vyzkoušet nejdříve čisticí prostředek na skrytém místě. Pro každé kožené oblečení v zásadě platí nepoužívat žádná rozpouštědla ani odlakovače. Sušíme na foremném ramínku při pokojové teplotě (ne na přímém slunci). Kožené oblečení nikdy nevěšíme mokré do skříně (nebezpečí vzniku plísní). Kůži žehlíme nejlépe na teplotní stupeň 1, a to naruby a přes hedvábný papír nebo přes suchý šátek. Je potřeba vyvarovat se páry.

MEMBRÁNOVÉ LÁTKY

Membránové látky bývají nazývány také jako funkční látky nebo klima látky. Velmi známá membránová textilie se skládá z funkčních vláken, která vyžadují zvláštní péči. Špatné praní, sušení nebo žehlení může tato vlákna zničit a tím poškodit funkci oblečení. Membránové látky se používají především u sportovního oblečení a oblečení pro volný čas, kdy není bráněno volnému dýchání kůže a nehrozí tak přehřátí. Tím zprostředkovávají tyto textilie za každého počasí příjemné pocity při nošení. Membránové látky se mohouprát při teplotě maximálně 40°C ve speciálním pracím tekutém prostředku a ve speciálním Miele programu Outdoor**. Je nutno se zříci změkčovacího prostředku, který může ovlivnit funkční schopnosti membrány. Obzvláště důležité je, aby textilie byly dostatečně vymáchány a zbaveny veškerých zbytků pracího prostředku. Po vyprání je možné krátce odstředit. i nejvíce citlivé látky mohly být sušeny v sušičce prádla. Jednotlivé kusy oblečení jsou sušeny přiměřenou teplotou. Navíc disponují automatické pračky a sušičky speciálním programem Impregnace. Nikdy toto oblečení nepropíchněte špendlíkem ani jiným ostrým předmětem, protože tím se na daném místě poruší vodotěsnost.

 

FROTÉ

Produkty z froté jsou neobyčejně dobře savé. Froté materiály snáší teplotu jen do 60°C. Poprvé by se měly froté materiály prát zvlášť při teplotě 60°C, při níž je lehké pouštění barvy zcela běžné. Při malém množství mohou froté textilie lehce „pouštět vlákna“, proto doporučujeme tyto nové textilie prát co možná v největším množství prádla najednou. Při sušení na šňůře bude všechno z froté velice rychle tvrdé. Této tvrdosti se vyvarujete, pokud budete froté sušit v sušičce prádla. V každém případě byste měli při praní šetřit se změkčovacím prostředkem, neboť ten se na vláknech ukládá a může tak uškodit savosti prádla.

SMĚSNÉ TKANINY

Klasické směsné tkaniny jsou vyrobeny ze směsi bavlny a syntetického vlákna. I mikrovlákna jsou vždy kombinací různých základních látek. Pro ošetřování platí, že je třeba věnovat více pozornosti volbě pracího prostředku. Prací program je určen nejcitlivější tkaninou ve směsi.

POPELÍN

Uplatnění najde popelín především u kabátů a bund, ale také u kalhot, šatů, košil a halenek. Je to zvláště hustá a lesklá zušlechtěná verze bavlněné tkaniny a je stejně jednoduchá a odolná na ošetřování jako normální bavlna. I při odstraňování skvrn mají mnoho společného. Před odstraňováním skvrn nesmí být látka zaprášená, jinak na ní mohou zůstat znatelné okraje.

HEDVÁBÍ

Hedvábí je přírodní vlákno, vyznačuje se leskem, vysokou lehkostí a nízkou váhou. Prací proces je optimálně přizpůsoben nárokům hedvábných vláken. Hedvábí je velice citlivé. Konečný program Úprava hedvábí v sušičkách uvolní hedvábná vlákna v teplém proudu vzduchu a zabrání tvorbě pomačkání.Protože jsou vlákna velmi citlivá na vysoké teploty, mělo by se hedvábí, ještě lehce vlhké, žehlit naruby na max. 1. stupeň.

PLAVKOVINA

Plavkovina je zátažný úplet upletený z cca 80% polyamidu a z cca 20% elastanu (lycry). Její procentuální složení nám ukazuje jak je plavkovina pružná a pevná. Obecně lze říci, že s vyšším obsahem polyamidového vlákna je plavkovina pevnější a s vyšším obsahem elastanu je pružnější. Lze tedy říci, že každý materiál má svoje specifické složení, tudíž i přístup by měl být k jednotlivým materiálům rozdílný.

You may also like...