Jak se vybírají a kupují pohorky?

Trekkingová bota nebo pohorka je obuv, kterou si kupujeme jednou za pár let. Musí něco vydržet, zároveň být v rámci možností pohodlná a hlavně má ochránit svého majitele před rozmary divoké přírody. Výrobci je rozdělují do čtyř kategorií: A a B jsou určené pro výlety, C pro horskou turistiku a D výlučně pro horolezectví.

Jak se vybírají a kupují pohorky?

Správná kategorie bot do odpovídajících podmínek a terénu je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, než se vypravíme do přírody. Příliš těžká horolezecká obuv zkazí dojem z výletu do Krkonoš a zřejmě si v nich způsobíme puchýře nebo odřeniny. Lehké turistické trekovky v zimních Vysokých Tatrách zase mohou být příčinou omrzlin. Vybírejte tedy s rozvahou, nic nepřeceňujte ale ani nepodceňujte.

 

KATEGORIE TREKKINGOVÝCH BOT a POHOREK
KategorieTerén a použitíObuvPříklady
AVycházky do parku a do městaNízké lehké boty, nejčastěji textilní. Ohebná podrážka.Procházka ve stromovce nebo do ZOO.
A/BVýlety po upravených cestáchNízké nebo nižší kotníkové boty, často textilní nebo v kombinaci kůže – textil. Lehce profilovaná podrážka.Výlety na hrady a zámky.
BHorské turistické cestyNižší kotníková obuv, kožená, nebo kombinace kůže, plastu a textilu.Tatranské chodníky, přístupové cesty k alpským chatám.
B/CHorský trekking, backpacking, suťoviska, travnaté svahyPevné vysoké kotníkové boty, chráněné špičky, mohutné paty, gumová obsázkaTuristické přechody od horské chaty k chatě, táboření v opuštěných horách.
CVysokohorská turistika, letní horolezectvíTvrdé vysoké boty z kůže a membrány, nebo plastu. Umožňují připnutí poloautomatických maček.Těžko přístupná sedla a hřebeny, suť, skály a občas sníh.
DZimní horolezectvíTvrdé vysoké kožené boty nebo plastové duplexy. Podrážka se téměř vůbec neohýbá. Umožňují připnutí rámových maček.Nejtvrdší zimní podmínky, ledopády a skalní stěny.

Materiály – výhody a nevýhody

Textil

Textilní obuv je lehká, prodyšná a pohodlná. Textilní boty jsou nepromokavé jen částečně a o zateplení nemůže být ani řeč. Na pocházky zcela vyhovují. Na náročnější výlety jsou určené boty kombinující umělou kůži s textilem, případně s plastovými výztužemi, nebo dokonce vybavené nepromokavou membránou.


Kůže

Univerzální materiál na lehké turistické botky i těžké horolezecké obutí je stále ještě kůže, dnes často doplňovaná o nepromokavou a zároveň dýchající membránu. Kožené boty jsou pohodlné, ochrání nohy za každého počasí v jakémkoliv terénu. Je ovšem nutné se o ně dobře starat, čistit, sušit, mazat a impregnovat.

Plast

Plastový skelet a uvnitř měkká botička je doménou horolezectví a nejnáročnější zimní vysokohorské turistiky. Špatně se v nich chodí na suchu, ale jejich nepromokavost a odolnost se cení ve sněhu a ledu.

Příklady terénů podle kategorií trekkingových bot / pohorek

A na procházce okolo jezera Weissensee

Zimní trekking na zasněženém jezeře Weissensee.

B ve dolině Kvetnica ve Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry, Velická dolina.

B/C ve Val Poccellizo na italské straně Bergell / Bregaglia.

Val Porcellizzo.

C během výstupu Stüdlgrat na Grossglockner

Grossglockner. Nad chatou Lucknerhütte.

D na ledovcích v masivu Mont Blanc

Pyramide du Tacul, východní hřeben.

 

Zdroj: Horydoly.cz – RSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky RSS kanálu – s laskavým svolením redakce Horydoly.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...