Jak se zabalit na vodu a neutonout pod návalem věcí?

Češi jsou nejen národem pivařů, chatařů a trampů, ale také vodáků. Možná právě proto, že tato outdoorová kratochvíle předešlé tři často spojuje v jedno. Letos se na české řeky vypravuje opět desetitisíce kanoistů, kajakářů a raftařů a mezi nimi i pěkná řádka nováčků, které čeká prázdninový křest vodou. Pro říční novice přinášíme praktický seznam, co budou na své plavbě po řece, říčce či potoku potřebovat.

Jak se zabalit na vodu a neutonout pod návalem věcí?

Salza pod elektrárnou Lassing.

Autor snímku Kuba Turek

Jak se zabalit na vodu a neutonout pod návalem věcí?

Večerní posezení u stanu by bylo bez čelovky hodně smutné.

Autor snímku Led lenser

Nechme stranou, co zajistí vodácké půjčovny, tedy lodě, pádla, záchranné vesty a také barely neboli sudy. Po nás je zásadní, čím barel naplnit.

Zlatá barelová pravidla

1. Co si do barelu natlačíš, to také povezeš. Aneb čím těžší barel, tím větší ponor. Čím větší ponor, tím větší riziko úplného ponoření. Nemluvě o tom, že sud blížící se svou hustotou hodnotám olova rozhodně neplave a v hlubších vodách se špatně hledá.

2. Nikdy nespoléhej, že parťák bude mít v barelu místo na tvé věci. Zpravidla ho nemá, nebo ho zabral už někdo jiný.

3. Důkladně zvaž, co opravdu potřebuješ. Zda je nutné s sebou brát nezbytnosti tipu fén. Voda je od toho, že se namočíš.

Weissensee.

Na úvod je dobré říci, že pokud vyrážíte na vodu, není žádná ostuda přijít na vlak s plátěnými taškami od Vietnamců nebo z nábytkářských supermarketů, případně s igelitkami. Tašku na transport věcí od domova k řece je pouze nutno udržet v suchu a následně ji vměstnat do barelu. To dost dobře nejde s krosnou či kufříkem na kolečkách.

SEZNAM: nejdůležitější vodácké vybavení

1) Peníze – bez peněz do hospody nelez a na vodu také ne. Rozhodně se připravte na to, že půjčovné vodáckého vybavení něco stojí a nejinak je tomu za stanováním v kempech. „Cena za noc činí 70 Kč za osobu a 50 Kč za stan. Připlatit si můžete za sprchu, za elektrickou přípojku, nebo za parkování,“ uvádí provozovatel jednoho z nejznámějších kempů na Vltavě ve Vyšším Brodě.

Salza. Končíme, balíme, jedeme domů!

2) Doklady – I uprostřed peřejí nepřestáváte být občanem příslušné země a také coby vodák se musíte v případě vyzvání legitimovat říční policii, která dbá na pořádek na řekách. Samozřejmostí je pak kartička pojištěnce pro všechny případy. Vše ideálně v nepromokavém pouzdru.

Vltava na kajaku v Praze-Troji. Elektronika musí být schovaná v nepromokavém obalu.

3) Telefon – vychází dneska vůbec ještě někdo bez něj z domu? I nejzapřísáhlejší tramp a milovník přírody mívá v ruksaku mobil. Určitě to bude chtít v tomto případě nepromokavé pouzdro a pečlivé balení.

Samsung Galaxy Xcover2 (S7710).

4) Spacák – pokud něco musí za každou cenu zůstat v suchu, tak je to spacák. Ten umisťujte do barelu, a nejlépe ještě preventivně do igelitového pytle, jako první. Trávit noc v mokru není nic příjemného a zdravého ani během tropických nocí. Navíc nad ránem bývá u vody i v nejteplejších měsících chladno. Spacák vybírejte s ohledem na druh výpravy. Jiný vyberete pro expedici na divokou řeku v Rakousku, jiný na letní víkend na Lužnici. Dnes se dají sehnat velice skladné a malé spacáky s naprosto dostatečnou výhřevností.

Ráno před túrou v Severních Vápencových Alpách.

5) Karimatka – není nutnost, ale poznáte sami, že ležet na holé zemi několik nocí za sebou není nic extra příjemného. Nafukovací karimatky dokonale srovnají terén, změkčí vaše provizorní lože a navíc perfektně izolují chladnou zem. Špatně nejsou ani klasické pěnové karimatky. Jejich nespornou výhodou je, že jsou velmi lehké, rychle schnou, a tudíž je můžete mít i položené v lodi na lavičce. Nevýhodou jsou pak rozměry, které mohou komplikovat transport.

Quechua, vteřinový stan.

6) Oblečení – zde je více než de jinde nutné zachovat chladnou hlavu a střízlivě uvažovat, kolik toho budete opravdu potřebovat. Vše pak bude záležet na délce výpravy a předpovědi počasí. Zanechte doma večerní róby a střevíce na podpatku. V případě průměrné víkendové plavby nezapomeňte naopak na plavky, na jedno oblečení s krátkým rukávem a krátkými nohavicemi, jedno s dlouhými pro večerní sedánky u táboráku. Jedno tričko na spaní, dva páry ponožek pro případ studených nohou, na každý den jedno spodní prádlo. Neprohloupíte s mikinou a nepromokavou bundou, ideálně s pončem, které si přes sebe přehodíte v případě deště.

Plavky Litex.

7) Boty – ani zde by se nemělo nic přehánět, ale dva páry bot jsou minimem. Jednoduše řečeno: jedny boty do vody a do lodě, druhé na souš. V obou případech je lepší uzavřená obuv, jak jsou třeba tenisky. V případě nějaké nečekané události uprostřed propusti, kdy máte plné ruce i nohy práce sami se sebou a s lodí, jsou pantofle to první, co vodákovi uplouvá.

Dolní Cidlina na jaře.

8) Pokrývka hlavy – na vodě se není kam schovat. Kolikrát plujete i desítky kilometrů mezi loukami a o stín nezavadíte. V takové chvíli je slušivý vodácký klobouček nebo kšiltovka k nezaplacení. Za deště stejně tak.

Čepice Schöffel Switch.

9) Sluneční brýle – vám mohou pobyt na řece, kde se paprsky neustále odrážejí od vodní hladiny, zpříjemnit, ale hlavně, a což je důležitější, Vás mohou uchránit před nepříjemnými zdravotními komplikacemi. „Škodlivou složkou slunečního záření není viditelné světlo, ale UV záření. Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Chcete-li mít jistotu, že vaše oči jsou dobře chráněny před UV zářením, kupte si kvalitní sluneční brýle v optice, jistě budou dražší, než obyčejné, ale spolehlivě chrání. Navíc jsou většinou i lépe zabezpečeny proti rozbití, což třeba při sportech může být dost důležité. I při oblačnosti se sluneční paprsky, včetně UV tříští a odrážejí do očí, takže pokud je oblačnost jen mírná, jistě mají sluneční brýle svou ochrannou funkci,“ varuje primářka oční kliniky DuoVize Lucie Valešová.

Mastník.

10) Čelovka – naopak v situacích, kdy je světla málo, určitě oceníte svítilnu, baterku, ideálně čelovku. Jít za tmy ze stánku s občerstvením a hledat ve stanovém městečku ten správný přístřešek může velmi snadno skončit menším či větším faux pas. „Na víkendové akce určitě doporučuji čelovku s dobíjecím zdrojem energie, kterou před odjezdem strčíte do zásuvky a máte jistotu, že vydrží, aniž byste s sebou vozili záložní tužkové baterie. K dostání jsou velmi kvalitní outdoorové čelovky, které jsou voděodolné a mají regulovatelný tok světla,“ vysvětluje Jakub Steiner, zástupce společnosti Led Lenser, která čelovky vyrábí. Mimochodem, zkusili jste jet někdy na kánoi za tmy? Je to sice dobrodružství pro již trochu zkušenější vodáky, ale rozhodně se může jednat o nezapomenutelný zážitek.

Večer ve stanu.

11) Jídlo – záleží na tom, jak velký romantik jste. Vařit si buřtguláš v kotlíku na ohníčku a pak péct v popelu brambory má dozajista své kouzlo. Na druhou stranu to zpravidla znamená, že s sebou musíte brambory, buřt i ten kotlík vzít. V rozumné míře to není problém. Ale obecně je lepší kupovat čerstvé potraviny a jídlo cestou. Nemáte pak problém vejít se do barelu a dnešní vodácká základna po celé České republice Vám dává jistotu, že téměř vždy narazíte během pár kilometrů na stánek, restauraci nebo hospůdku. Do lodi si schovejte jen nejnutnější rezervu, jako pár tatranek a láhev s vodou na pití.

Salza. Bivak na silničním odpočívadle.

12) Multitool – přísloví „každý muž má v kapse nůž“ už dnes neplatí úplně. Mnohem lepší je multitool, neboli moderní nástupce populárních švýcarských vojenských nožů. Ostrá kudla je doplněna o množství vysoce kvalitního nářadí do kapsy, které oceníte na vodě více než kde jinde. Kleště na vytahování zaseklých kolíků od stanu, pilka na nouzové přeříznutí větví na táborák, otvíráky na láhve i na konzervy, nástroje na nouzové opravy jakéhokoli materiálu. „Nově chystáme speciální multitool pro outdoorové výpravy. Ten bude mít v sobě zabudovanou i píšťalku pro stav nouze, či křesadlo na rozdělání ohně,“ uvádí Filip Klofáč, zástupce společnosti Leatherman.

Vodácký nůž Gerber River Mate.

13) Provaz – základní vybavení každého trampa i vodáka. Ať už na sušení ponožek, nebo na přetahování lodi přes nesjízdný jez.

Burlak na Skalici.

14) Repelent – Řeka = komáři. Tohle pravidlo platí snad všude na světě a v českých kempech, kde má bodavý hmyz přes léto doslova hody, to platí dvojnásob. Nic Vám neznepříjemní plavbu i spánek tak, jako bzučiví bodající nezmaři. Klidně zapomeňte šampón, nechte doma mýdlo, ale nikdy nezapomeňte repelent!

Vodácké táboření na Vlašimské Blanici.

15) Hygienické potřeby, krém na opalování, toaletní papír – s repelentem souvisí i ostatní vybavení hygienické taštičky. Kartáček na zuby, pasta, kousek mýdla… To, že byste měli mít s sebou léky, které pravidelně užíváte, o tom snad není potřeba mluvit. Opalovací krém oceníte i v dnech, kdy je pod mrakem. Sluneční záření se u vody násobí odrazem o hladinu. A kousek toaletního papíru se neztratí nikdy. Ano, je šance, že potkáte cestou hodně lopuchů s beruškou, ale co si budeme nalhávat: papír je papír…

Peak Performance, kolekce léto 2015.

16) Igelitový pytel – hodí se vždycky. Pokaždé se najde něco, co není na vodě tak úplně suché a co si zaslouží oddělit od ostatních zatím ještě suchých věcí. Ostatně, ne každý barel je úplně stoprocentně vodotěsný.

Peak Performance, kolekce léto 2015.

Úplně univerzální seznam na vodáckou výbavu pravděpodobně neexistuje. Vždy se najde něco, co budete postrádat, v tom lepším případě provezete zbytečně. Na každý pád musíte jet na vodu vyzbrojeni odhodláním a dobrou náladou. Pak vám nebude vadit, že něco zapomenete. I ten repelent. Na to už musí přijít každý sám. AHOJ!

Zdroj: Horydoly.cz – RSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky RSS kanálu – s laskavým svolením redakce Horydoly.cz. Obsah článku není nikterak modifikován.

 

You may also like...