Jak vybrat běžecké boty?

V první fázi je potřeba si určit do jakého terénu chci boty používat.
Běžecké boty rozlišujeme silniční, krosové a universální. Další rozdělení může být na minimalistické, pro nohy se supinací nebo s pronací. Silniční jsou určené pro běh po silnici a zpevněných cestách. Krosové pak pro běh v terénu a mimo cesty. Univerzální jsou speciálním typem určeným pro kombinaci běhu a cvičení.

Silniční běžecké boty
Silniční modely jsou určeny pro běh po asfaltu a zpevněných cestách. Boty mají hladkou kontaktní podrážku pro lepší přilnutí k povrchu. Silniční modely vynikají svou lehkostí a pohodlností při současném zachování funkčních vlastností.

Krosové běžecké boty
Krosové boty mají pak hrubší vzorek a dobře se hodí na běh v terénu. Výstupky na podrážce boty zajišťují dobrý kontakt s povrchem a lepší přenos síly mezi povrchem a botou. Podrážka oproti silničním modelům bývá pevnější, ale vždy záleží na konkrétním modelu bot.

Novinka 2015 Boty INOV-8 RACE ULTRA 270 (S) jsou perfektní dámské běžecké boty. Ideální na neomezené nabíhání kilometrů ve všech terénech. Model Race Ultra 270 má snížený drop 4 mm a krásný design.

Novinka 2015
Boty INOV-8 RACE ULTRA 270 (S) jsou perfektní dámské běžecké boty. Ideální na neomezené nabíhání kilometrů ve všech terénech. Model Race Ultra 270 má snížený drop 4 mm a krásný design.

Universální běžecké boty
Jedná se o boty vhodné pro kombinaci cvičení a běhu. Boty lze použít jak pro cvičení v tělocvičně nebo fitku a současně pro běh po zpevněném povrchu.

Minimalistické běžecké boty – barefoot
Jedná o speciální kategorii běžecké obuvi. Minimalistické boty změnily v pozitivním směru životy mnoha běžců. Při běhu v minimalistických botách dochází k přímému zapojení svalů dolních končetin, které nejsou v odtlumených botách tolik používané. Standardní běžecké bota má minimální rozdíl mezi výškou paty a špičky boty, bota tlumí dopady a nutí běžce našlapovat na střed chodidla. Dnešní standardní běžecké boty mívají rozdíl mezi špičkou a patou boty 8m. Minimalistická bota má tenčí flexibilní podrážku a rozdíl mezi špičkou a patou boty je 0mm, 3mm nebo 6mm a nutí tak běžce došlapovat na špičku nohy, která odtlumí nárazy a dochází k menšímu zatížení kolen a zad. Díky menšímu tlumení dochází k velkému zapojení lýtkových svalů, svalů klenby nohy a je potřeba si na ni postupně zvyknout. Doporučujeme je použít jako doplněk k odtlumeným botám.

Tretry
Tretry ocení závodníci, pro hobby a občas na nějaký závod zavítajícího běžce či běžkyni nemá smysl si je kupovat. Tretry jsou ty boty, které mají v podrážce hřebíky, aby se s jejích pomocí mohl člověk dobře odrazit. Dobře je využijete na dráze nebo v terénu.

Váha běžce
V případě vyšší váhy se doporučuje pro začátek kombinovat chůzi s pomalým během a postupně pomalu přídávat délku běhu. Jako obuv se doporučuje dobře odtlumená bota s označením control – znamená to, že tato obuv je technicky uzpůsobena tomu, aby více kontrolovala Váš pohyb a pokud možno, co nejvíce snížila riziko možnosti vzniku úrazu, vznikajícího z přetížení.

Pronace a supinace
Supinace, tj. nohy do O: boty nadměrně sešlapané na vnějších hranách. Máte vysokou klenbu a boty sešpalané na vnitřní straně.
Pronace, tj. nohy do X: boty nadměrně sešlapané na vnitřních hranách. Máte klenbu mírně či výrazně propadlou.

Jak vybrat vhodnou velikost běžecké boty
Jak zvolit velikost běžecké boty? Jednoduše, koupit si běžeckou obuv o 1-1,5cm větší než je délka Vaší nohy. Každý výrobce udává velikost boty trochu jinak, proto je dobré jako míru použít tzv. Mondopoint, což je délka nohy v centimentrech. Nohu je vhodné měřit večer kdy je noha po celodenním používání nateklá a odpovídá délce nohy po běhu. délku je potřeba měřit od paty k nejdelšímu prstu na noze, což ne vždy bývá palec :).

Pánská trailová obuv New Balance MT330OB2 - Lehká trailová bota inspirovaná minimalistickou obuví značky. Nízký sklon napomáhá přirozenému běhu, prodyšný svršek přináší dobrý komfort.

Pánská trailová obuv New Balance MT330OB2 – Lehká trailová bota inspirovaná minimalistickou obuví značky. Nízký sklon napomáhá přirozenému běhu, prodyšný svršek přináší dobrý komfort.

Jak dlouho vydrží běžecké boty
Solidní běžecké boty vám vydrží podle počtu naběhaných kilometrů jednu až dvě sezony. Obvykle se udává, že po uběhnutí 800 kilometrů ztrácí běžecké boty své vlastnosti, odpružení už není tak dobré a delší používání by Vám mohlo přivodit zdravotní potíže.

Běžecké boty pro ženy
Neliší se jen svou barevností a tím, že jsou užší, ale i svou konstrukcí, která zohledňuje nejen specifika ženského běžeckého stylu, ale i to, že ženy mají povětšinou subtilnější konstituci. To znamená, že ochranné prvky jsou jinak nastaveny.

(Zdroj: bike-eshop.cz)

You may also like...