Jak vybrat kolečkové brusle

Kolečkové brusle patří mezi masově rozšířené sportovní náčiní, které je oblíbené v širokém spektru bruslařů. Na bruslích jezdí děti, odvážná omladina, ostřílení sportovci, nasvalení fitness borci i rodinky ve výletním tempu, kde nechybí tatínkové a maminky ve věku nad 60 let.

Pro všechny tyto typy bruslařů se vyrábějí vhodné inline brusle, které svými vlastnostmi vyhovují všem těmto typům bruslení. Pokud však s bruslením začínáte, nebude pro Vás lehké vybrat takovou brusli, která by co nejlépe vyhovovala vašemu způsobu bruslení. Jak se tedy v široké nabídce bruslí vyznat? Jednoduše ,) Stačí pročíst následující řádky a srovnat si v hlavě, jak budete chtít brusle nejspíš využívat. A právě podle předpokládaného využití bruslí vyberete správný typ bruslí. Pak už podle stavu financí vyberete jejich kvalitu. I zde samozřejmě platí, že dražší brusle budou kvalitnější než levné.

(Inline brusle můžete vybrat v největší speciálce pro bruslaře
www.inline-brusle.cz)

Jak chci kolečkové brusle používat?

Zprvu se zdá, že na bruslích se zkrátka bruslí a je jedno jaký typ bruslí vyberu. Vlastnosti a vybavení brusle však určují, jak bude brusle rychlá, jak lehce se bude ovládat, zda bude vhodná na dlouhé vyjížďky, zda vydrží řádění čerstvějších ročníků ve skate parku a nebo zda se s ní dostanu i na horší cesty našich hor.

Odpovězte si tedy před výběrem bruslí třeba na následující body, abyste si srovnali, co budete od bruslí požadovat za vlastnosti:

  • Bojím se na bruslích a chci tedy pomalé a pohodlné brusle?
  • Budu začínat, ale nebojím se a třeba umím slušně na ledních bruslích?
  • Jsem spíše obratný sportovec a na co sáhnu to mně jde?
  • Chci jezdit rychle a možná zkusit i závodit?
  • Na bruslích už umím a potřebuji nekompromisní nástroj na závody.
  • Chci řádit ve skate parku, skákat, jezdit schody apod.
  • Na bruslích bych rád do přírody, projezdit třeba Jizerky a nemám rád přeplněné inline stezky.
  • Potřebuji brusle na projížďky s rodinou.
  • Baví mě jezdit pro lepší kondičku, ale sem tam si zkusím i nějaký slalom, jízdu pozadu apod.

Promyšleno? Už máte představu co byste od bruslí nejspíš chtěli? Pak nebude těžké vybrat ze základních typů bruslí ten správný.

Kolečkové brusle můžeme rozdělit do několika skupin, které se pak navzájem prolínají a přecházejí jedna v druhou. Pro první výběr však tyto skupiny dobře poslouží. Většina výrobců i prodejců používá podobné rozdělení a budete se tak moct lépe vyznat v jakékoliv nabídce inline bruslí na trhu. Před samotným rozdělením si zkuste zapamatovat alespoň jedno základní pravidlo, které nejvíce ovlivňuje vlastnosti bruslí.

Čím větší kolečka tím rychlejší brusle, které zároveň díky velikosti kol lépe pojedou i na hrubém povrchu.

Podle čeho nevybírat brusle a proč:

  • 1.) Podle typu ložisek – označení ložisek je většinou naprosto zavádějící a často nic neříká o celkové kvalitě. Každá ložiska zároveň za čas zničíte a stejně je budete měnit. Při zakoupení nových už si vyberete dle kvality a vašich požadavků.
  • 2.) Podle tvrdosti koleček – podobně jako u ložisek jsou kolečka spotřební materiál a na nových bruslích nemáte většinou jak poznat, jak kvalitní kolečka na bruslích jsou. Po zničení prvních už vyberete kolečka přesně jaká potřebujete.
  • 3.) Podle barvy koleček – barva nejezdí :) Většina výrobců pak podle barvy rozlišuje tvrdosti kol, což už je důležité při nákupu nových koleček, ale ne při nákupu nových bruslí.
  • 4.) Většinou ani podle rozdělení na pánské a dámské modely. Tento bod je trochu zavádějící. Spousta výrobců rozlišuje pánské a dámské modely jen barevně a nemá cenu se tedy na toto rozdělení spoléhat. Dražší kvalitnější výrobci dělají dámské brusle zpravidla užší, což zase neznamená, že každé ženě užší model sedne!

(Inline brusle můžete vybrat v největší speciálce pro bruslaře
www.inline-brusle.cz)

Podle čeho vybírat a proč:

  • 1) Podle typu brusle – typ brusle určuje na co bude brusle vhodná – více se dočtete dále.
  • 2) Podle velikosti koleček – velikost osazených koleček je většinou i maximální velikostí koleček, která se do bruslí vejde. Pokud tedy budete chtít brusle rychlé a zakoupíte brusle, kde jsou malá kolečka, tak už do nich větší nenacpete a budete muset koupit brusle nové, abyste svoje brusle zrychlili. Pokud zakoupíte brusle, kde jsou kolečka velká a brusle na vás budou zpočátku moc rychlé, můžete do nich koupit kolečka menší a po rozbruslení, až si budete na bruslích jistější, dáte zpět kola větší rychlejší.
  • 3) Podle ceny. Cena zkrátka určuje kvalitu zboží. Cenu bruslí zpočátku porovnávejte podle její maximální hodnoty (ceny doporučené výrobcem) před slevou. Různé výprodeje cenou totiž dost zamíchají. Původní cena doporučená výrobcem nejlépe odráží jak je vybraný model vybaven a pečlivě (draze) zpracován.

Výrobci bruslí

Níže uvádím odkazy na některé výrobce kolečkových bruslí. Jedná se běžně nabízené výrobce v ČR:

Rozdělení kolečkových bruslí:

  • Brusle pro začátečníky.
  • Fitness kolečkové brusle.
  • Závodní brusle.
  • Brusle pro agresiv bruslení.
  • Freeskate brusle.
  • Nordic brusle.
  • Dětské brusle.
  • Hokejové brusle.

In-line brusle pro začátečníky

inline-brusle-zacatecnikyTyto modely inline bruslí jsou pomalejší a pohodlné. Kolečka v takových bruslích jsou tedy menší a to v rozmezí tak 72 až 80mm. Bota brusle je celkově měkčí a bude vyhovovat právě začátečníkům. Díky malým kolečkům má brusle i nízký rám (rám drží kolečka pohromadě pod botou) a brusle je tak i stabilnější. Cena u bruslí pro začátečníky nemusí být nízká. I začátečník pozná rozdíl mezi kvalitně zpracovanou botou a nekvalitní levnou bruslí.
Brusle pro začátečníky jsou vhodné i na fitness bruslení a budou stačit i na výlety s rodinou apod. Bruslaři na fitness bruslích, které mají větší kolečka, vám však budou nejspíš hodně ujíždět.

Fitness kolečkové brusle

koleckove-brusle-fitnessBrusle označované Fitness jsou asi nejčastěji používaným typem bruslí. Jsou v podstatě stejné jako brusle pro začátečníky, jen mají často tužší sportovnější botu a hlavně větší a tím rychlejší kolečka. Kolečka mají velikosti od 80 do 90mm. Případně pak na sportovních fitness modelech naleznete kolečka o velikostech 100 a někdy i 110mm. Opět platí, že čím větší kolečka tím rychlejší brusle. Pro běžné bruslení jsou vhodná kolečka 84 nebo 90mm. Dámy často volí stabilnější kolečka o velikosti 84mm a pánové, kteří potřebují být rychlejší než dámy, volí kolečka 90mm a větší :)
Fitness brusle jsou vhodné na bruslařské výlety, bruslení pro zvýšení kondice, sportovní bruslení i naprosto občasné bruslení s přáteli.
Cenové rozpětí těchto bruslí je opravdu veliké. Použitelné modely zakoupíte již od 2000,- Kč. Špičkové brusle pak klidně kolem 10 000,- Kč. Brusle, které se dají doporučit na časté použití by mohly stát řekněme v rozmezí 3000,- až 5000,- Kč.

(Inline brusle můžete vybrat v největší speciálce pro bruslaře
www.inline-brusle.cz)

Závodní brusle na rychlobruslení

speedskating-rychlobrusleni-brusleBrusle pro závodníky poznáte na první pohled podle dlouhého rámu a nízké boty, která zasahuje jen těsně nad kotník. Bota brusle je tvrdá, často vyrobená z karbonových laminátů, které se dají teplem dotvarovat podle tvaru nohy. Od závodní boty nelze očekávat pohodlí. Zpočátku je naprosto běžné, že z bruslí vylezete s otlaky na patách nebo často kolem kotníků. Noha si ale časem zvykne a pokud ne, je možné hodně modelů dotvarovat podle specifik vaší nohy.
Kolečka na bruslích jsou ve velikostech 100 nebo 110 mm. Rám brusle je dlouhý a drží brusle při jízdě lépe v jednom směru.
Díky nízké botě je možné vypilovat techniku bruslení tak, jak to na fitness bruslích nikdy nedokážete. Nízká bota vás pustí do mnohem nižšího postoje. Tuhá bota i rám pak přenesou vynaloženou sílu do pohybu vpřed. Tyto brusle jsou oproti fitness modelům i na stejně velkých kolech podstatně rychlejší.
Brusle na rychlobruslení se pak často kupují po částech. Napřed si vyberete botu a pak samostatně rám, kolečka i ložiska přesně podle vašich požadavků. Rám je navíc pod botou nastavitelný v podélném i příčném směru a brusle si tak vyladíte přesně na váš bruslařský styl.

Brusle na agresiv bruslení

agresiv-inline-bruslePod pojmem agresiv brusle se neschovávají modely pro agresivní šílené bruslaře, ale brusle vhodné do skate parku. Specifické jsou v mnoha ohledech. Kolečkové brusle na agresiv bruslení mají většinou plastovou botu (neboť je hodně odolná), malá kolečka (protože jsou stabilní, 50 až 60 mm) a plastový rám (taky odolný). Vše na těchto bruslích je tedy přizpůsobené pro maximální stabilitu a odolnost. Na bruslích tak lze skákat, jezdit schody, brousit je o hrany a zábradlí a zkrátka podrobovat je všemožným a leckdy snad i nemožným akrobatickým kouskům.

Tento typ bruslí je pak vhodný opravdu hlavně na agresiv bruslení. Použitelnost na fitness bruslení a případné výlety je velice omezená. Díky malým kolečkům jsou brusle hooodně pomalé a odolná plastová bota je poměrně dost těžká.

Freeskate inline brusle

koleckove-brusle-freeskate-freestyleKolečkové brusle označené jako freeskate (někdy urban nebo freestyle) jsou hlavně skvěle ovladatelné a lehce tak provedete změny směru jízdy, náklony a rychlé otočky. Rám brusle je krátký a bota hodně tuhá. Tím je docíleno právě skvělého přenosu sil z boty na rám a brusle tak můžete rychle a precizně ovládat. Kolečka na těchto bruslích jsou nejčastěji ve velikostech 76mm až 80mm. Osazují se pak rychlejší tvrdší kolečka.

Brusle jsou vhodné na freestyle slalom (slalom mezi kelímky), jízdu po městě, bruslení pozadu apod. Díky pevnější často více plastové botě vydrží i horší zacházení.
Tyto brusle se pak dají doporučit jako UNIVERZÁLNÍ model jak na fitness bruslení tak na freestyle. Brusle sice nebude tak rychlá jako fitnesska s kolečky 90mm, ale bude na fitness stále použitelná. Pokud tedy chcete na bruslích trošku blbnout a nestačí vám jezdit jen rovně kupředu, mohly by být freeskate modely vhodné právě pro vás.

(Inline brusle můžete vybrat v největší speciálce pro bruslaře
www.inline-brusle.cz)

Nordic brusle

nordic-brusle-prirodyKolečkové brusle do přírody naleznete nejčastěji právě pod označením Nordic Skate. Brusle mají velká a většinou nafukovací kolečka, která umožní jízdu na horších i nezpevněných cestách. Nafukovací kolečka jsou však pomalejší na pěkném asfaltu, na který je vhodné prohodit kola za PU variantu (stejná hmota jako na klasických fitness bruslích). Nordic brusle se pak dají spíše než ke klasickému inline bruslení přirovnat k bežeckému lyžování v létě. Vhodné je určitě použít i hole na běžky. Brusle mají totiž dlouhý rám a jsou tedy i hůře ovladatelné a zároveň hůře přenesou odraz na dopředný pohyb.

Pro projetí nezpevněných cest našich hor nebo pro nácvik fyzičky běžkaře jsou pak ideálním nástrojem. Na nordic bruslích zároveň díky holím mnohem lépe zatížíte celé tělo než na klasických inline bruslích.

Dětské inline brusle

detske-inline-brusleInline brusle pro děti jsou v podstatě ze skupiny bruslí pro začátečníky nebo fitness bruslí. Hlavním rozdílem je nastavitelná velikost v rozmezí tak 3-4 velikostí. Přínos je asi každému jasný.

Nastavení je jednoduché. Po zmáčknutí nebo uvolnění pojistky z boku bruslí, posunete špičku boty a brusle opět zajistíte. Vnitřní botka na tento systém musí být někde rozdělená (aby šla nastavovat) a v bruslích je tak o něco menší pohodlí než v botce, která je udělaná jen pro jednu konkrétní velikost.
Kolečka dětských bruslí jsou samozřejmě menší, aby zůstal zachován vhodný poměr velikostí rámu, boty a koleček. Brusle jsou tedy pomalejší. Vybavení bruslí bývá taky o něco horší než u bruslí pro dospělé. Vzhledem k mnohem menšímu zatížení to však nemá velký vliv na životnost.

 

Inline brusle na hokej

koleckove-brusle-hokejKolečkové brusle na inline hokej mají stejnou nebo hodně podobnou botu jako jejich protějšky na led. Bota je tedy tuhá a odolná a zároveň umožní rychlé změny směru a větší zatížení.

Kolečka se do bruslí dávají v rozmezí 72 a 80mm, kde se často používá různých velikostí na jednom rámu a rozestavení koleček do tzv. kolíbky (banán). Uprostřed jsou tedy kolečka největší a na okraje se dají menší. Brusle se tak pak při zatáčení obrací hlavně přes střední větší kolečka čímž je změna směru o hodně rychlejší.
Brusle na hokej jsou vhodné hlavně na hokej :) Nějakou vyjížďku na nich určitě přežijete, ale nejsou tak pohodlné a lehké jako fitness brusle nebo i freeskate modely.

(Inline brusle můžete vybrat v největší speciálce pro bruslaře
www.inline-brusle.cz)

 

 

 

You may also like...