Jak vybrat sekeru?

Pokud si chcete pořídit sekeru, nemusí to být tak jednoduché, jak by se Vám na první pohled mohlo zdát. Seker totiž existuje velké množství druhů. Každý druh sekery se hodí na jiný druh práce. Sekery také bývají vyrobeny z nejrůznějších materiálů.

1. Rozdělení seker podle využití:

  • Kempinková
  • Štípací
  • Tesařská
  • Univerzální
Kempinková sekera – malá sekera s využitím při turistice a kempování, lze snadno připevnit k batohu nebo opasku.  Hmotnost se pohybuje mezi 300 – 700 g, délka topůrka 30 –  40 cm.
Štípací sekera – malé a lehké štípací sekery na třísky a malá polínka mívají hmotnost kolem 1 kg a délku topůrka od 45 cm. Střední štípací sekery na střední špalky a silnější kusy palivového dřeva váží kolem 1,5 – 2,5 kg a topůrko mívá délku 50 – 70 cm. Velké dvouruční štípací sekery na velké špalky váží až 2,6 kg a topůrko měří i 92 cm. Největší štípací sekera – kalač mívá hmotnost až 4,5 kg s délkou topůrka kolem 80 – 90 cm. Úhel ostří pak mají štípací sekery 35°.
Tesařská sekera – speciálně navržená pro tesaře a stavebníky. V hlavě sekery bývá tvarován oblouk pro možnost držení sekery bezprostředně nad ostřím, což umožní maximálně přesnou práci.  Hmotnost cca 1 kg a délka topůrka kolem 50 cm. Úhel ostří bývá 30°.
Univerzální sekera – menší univerzální sekery jsou vhodné pro domácí použití při tesařských a stavebních pracích. Hmotnost se pohybuje kolem 0,6 kg a délka topůrka 35 až 45 cm. Větší univerzální sekery najdou uplatnění při odvětvování, kácení menších stromků a mýcení křovin.  Jejich hmotnost je od 1 do 2 kg a délka topůrka kolem 60 až 70 cm. Úhel ostří bývá 30°.

2. Jakou sekeru na štípání dřeva?

Na přípravu třísek a štípání malých polínek se hodí lehké štípací sekery. Pro štípání polen, případně odsekávání větších větví z pokácených stromů použijeme střední štípací sekery. Na velké špalky z tvrdého dřeva si vezmeme těžké štípací sekery nebo kalače.
Lehké štípací sekery = lehké a obratné sekyrky s tenkým dobře nabroušeným ostřím. Jsou ideální na přípravu třísek na zatápění, případně štípání menších polínek. Protože k tomuto štípání není potřeba mnoho síly, je dobré, pokud sekera má krátké topůrko. Ruka je tak blíž hlavě sekery a práce je přesnější.
Sekery na štípání polen = velikostí střední kategorie seker. Vyznačují se klínovitým tvarem čepele, aby lehce pronikaly do dřeva a snadno je rozštíply. Lze je použít i na odsekávání větších větví z pokácených stromů. Násada je delší než u malých seker, obvyklá délka je 50 – 60 cm.
Sekery na velké špalky = dvouruční těžší sekery. Pokud nám ani tyto na rozpůlení největších a nejhouževnatějších špalků nestačí, pomůže nám jakási „klínová sekera s plochou hlavou“ – často označovaná jako kalač. Jde o těžké sekery, vážící až několik kilogramů na štípání velkých špalků z tvrdého dřeva.

3. Zvolit raději klasickou dřevěnou nebo moderní plastovou sekeru?

Sekera s dřevěným topůrkem – hlava sekery bývá nejčastěji z kované oceli (kvalitní typy z kalené a broušené švédské oceli) a topůrko z jasanového, bukového nebo ořechového dřeva.  Spoj hlavy a topůrka se však může časem uvolnit, případně se u levnějších typů pod hlavou topůrko otlouká.
Sekera topůrkem z plastu – hlava sekery bývá nejčastěji z uhlíkové oceli a topůrko z polyamidu vyztuženého skelnými vlákny.  Bývají perfektně vyvážené, téměř nezničitelné topůrko neklouže, hlava je nasazena v rozšířené objímce a nemůže vypadnout.
Příznivce klasických seker nalezne na trhu sekery na topůrku z jasanového, bukového nebo ořechového dřeva. Velmi kvalitní bílý ořech (hickory) se používá pro skvělé vlastnosti také na výrobu golfových pálek. Hlava sekery může být vyrobena z kalené, ručně kované a broušené oceli známých severských značek, např.: Hultafors nebo Wetterlings, spoj hlavy sekery a topůrka bývá zajištěn dřevěným, u kvalitních typů ještě dalším ocelovým klínkem. Jsou náročnější na údržbu, sekery není vhodné skladovat v teple, neboť hrozí seschnutí rukojeti, před uskladněním je třeba ostří zbavit nečistot a vlhkosti a aplikovat mazivo, aby nedocházelo k rezivění.
Moderní řešení poskytuje perfektně vyvážená sekera s neklouzavým topůrkem z“kosmického“ materiálu a dokonalejším profilem hlavy sekery, který posiluje úder a brání sevření sekery i v nejhouževnatějším špalku. Prakticky nezničitelné ultralehké topůrko z vyztuženého polyamidu s protiskluzovým povrchem rukojeti, který výborně padne do ruky, bývá u některých typů ještě opatřen chráničem z nerezové oceli, který ho chrání proti nárazům a prodlužuje jeho životnost. Hlava sekery je vyrobena z vysoce odolné uhlíkové oceli, plocha ostří s optimální úhlovou geometrií je pokryta speciální teflonovou vrstvou, která snižuje tření a pomáhá k snadnému proniknutí do dřeva.
7ce260840f527066b2058c53b7ee80f1a7d0454a0bc9d8c984f49b7f1766db8ca4b2200293d8f85c255ac89b7519855a
Zdroj:Heureka.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky (RSS Autopilot) RSS kanálu nebo dle dohody. 

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...