
Vázání plní hned dvě funkce. Drží snowboard u nohou a také má za úkol přenášet sílu z nohou na snowboard. Výběr správného vázání je stejně důležitý jako výběr prkna, oblečení a snowboardového vybavení. V článku se dozvíte, jaké vázání je pro vás to pravé.
Jaké jsou typy vázání?
K nejoblíbenějšímu typu patří měkké vázání (soft či strap binding). Toto vázání vám poskytne dostatečnou kontrolu nad prknem i při agresivní jízdě, zároveň vám dá dostatek volnosti na Freestyle. Měkké vázání je určeno pro pohodlné boty, v nichž můžete v pohodě chodit, a před svahem se nemusíte přezouvat. Vázání je složeno ze základny (baseplate) a patky (highback), která má funkci opory při jízdě po backsidové hraně. Z vrchní strany drží boty dva až tři pásky (strapy). Uprostřed základny vázání je kruhový otvor, do něhož pasuje disk. Do něj se vázání připevní ke snowboardu, a také se zde nastavuje úhel vázání. Dražší modely mají podložku, která prodlouží baseplate směrem ke špičce boty (najdete ji pod označením gas pedal). Měkké vázání vyhledává drtivá většina jezdců a v současné době je trend k tomu, aby bylo vázání co možná nejlehčí.
Technická poznámka: Snowboard značky Burton má speciální systém vázání a pasuje na něj vázání Burton nebo Ride. Jiné neberte.
Dalším typem je vázání s patním nazouváním, které najdete u firmy Flow. Je to v podstatě měkké vázání s jakýmsi svrchníkem. Ten se nastaví podle velikosti boty a do vázání naskočíte přes sklopnou patku. Rychleji se nasazuje, což je oproti klasickému měkkému vázání výhoda. Dále najdete patní vázání u značek K2 (Cinch systém) a SP bindings (Fastec systém).
V devadesátých letech mělo největší boom Step-in vázání, ale nakonec si u jezdců moc obliby nezískalo. Velkou výhodou je, že do něj rychle nastoupíte. Ale na druhou stranu má značné nevýhody, jako například horší kontrola prkna, složitá oprava a také musíte mít speciální boty.
Pro alpine a carving snowboardy se používá pevné vázání (hard nebo plate binding). Musíte mít obuty pevné boty a nas snowboardem máte plnou kontrolu při jízdě na hraně.
Jak vybrat pružnost vázání
Pružnost vázání volte podle stylu vaší jízdy. Jezdíte pomalu nebo agresivně? Pružnost (flex) určuje, jak vázání ustoupí, když na něj vyvinete tlak. Jaké jsou škály tvrdosti?
- Stiff flex (nejtvrdší)
- Mid nebo medium flex (polotvrdé)
- Soft flex (měkké)
Jestli jste na prkně nováčkem, volte měkké vázání. Zkušení jezdci, kteří milují agresivní jízdu, sáhnou po nejtvrdším vázání. Freestyloví jezdci mají nejraději mid-flex vázání. Jestli si nevíte vůbec rady, zeptejte se prodavače přímo na prodejně. Určitě vám ochotně poradí s výběrem správného vázání. Pamatujte na to, že každý výrobce používá jiné technologie a dvě soft vázání od různých firem se mohou odlišovat. Tvrdé vázání je náročné na kvalitu použitého materiálu a bývá dost drahé. Jestli se budete orientovat podle ceny, tak obecná poučka praví, že čím je vázání levnější, tím bude měkčí.
Vázání a boty
Pokud to jen trošku půjde, pořiďte si vázání od stejné firmy jako boty. Když to uděláte, můžete si být téměř jistí, že vázání udrží botu dobře. Jestli máte doma boty a plánujete si vybrat vázání od jiné značky, přineste s sebou boty na prodejnu a pořádně si vyzkoušejte, jak bota do vázání sedne. Řada firem vyrábí vázání ve více velikostech, které se označuje klasicky jako oblečení S (small), M (medium), L (large), XL (x-large). Vázání od různých výrobců se odlišuje také výškou patky. Díky vyšší patce můžete lépe přenést váhu na hranu, nízká patka se hodí pro Freestyle. Patka by nikdy neměla být vyšší než bota.
Jak napasovat botu do vázání
Bota musí ve vázání samozřejmě dobře sedět. Abyste ji dobře ukotvili tam, kam potřebujete, musíte nastavit náklon patky (forward lean), který je podstatný pro pohodlí i přenos váhy. Čím větší náklon patky nastavíte, tím více budete jezdit v podřepu, a tím větší budete mít stabilitu. Patku můžete posunout dopředu a dozadu tak, abyste se sladili s botou. Patku drží ze stran šrouby, díky nimž ji můžete posouvat. Pásky (straps) jsou nastavitelné. Dlouhé pásky vám budou překážet, krátké vám znesnadní nastupování do vázání. Volte raději vázání, které má pásky s polstrováním na vnitřní straně. Je to pohodlnější. Pásky dotahují ráčny. Ty musí mít jednoduché zapínání. Myslete na to, že vázání zapínáte v rukavicích. Obecně zde platí, že čím jednodušeji se zapíná, tím lépe pro vás. Přední pásek (cap straps) musí na botě sedět.
Materiál a kolik do vázání investovat
Drtivá většina dílů vázání je vyrobena z umělé hmoty. Některé firmy používají kov (základ vázání, disk, úchyt patky, ráčny). Kovové díly jsou pevnější a odolnější. Výši investice si dobře rozmyslete. Dnes se vyrábí co nejvíce odlehčená vázání, která jsou zhotovena z kvalitních materiálů, a také jsou pěkně drahá. Nejlevější vázání neznámých značek nemusí oplývat kvalitou a nemusíte s ním být spokojeni. Zkuste na začátek odhadnout úroveň vašeho ježdění a zamyslete se, zda dané vázání skutečně využijete a potřebujete.
Už víte, jaké vázání je pro vás to pravé?