Osobnost – Jirka Ježek

JIŘÍ JEŽEK

Paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice.

Jiří Ježek je v současnosti jedním z nejúspěšnějších hendikepovaných sportovců světa. Šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa je současně nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Díky svým sponzorům se věnuje cyklistice profesionálně. Pravidelně závodí se zdravými cyklisty a v roce 2013 mu byl umožněn start v časovce na slavné Tour de France. Věnuje se i různým dobročinným projektům a motivačním přednáškám. O svém životním příběhu napsal autobiografickou knihu Frajer.otvirak-foto-1

SVĚTOVÝ POHÁR NĚMECKO

Další závody světového poháru UCI ParaCycling se konaly v německém Elzachu. Již v minulosti se v tomto malebném městečku v oblasti Swarzwald pořádalo několik ročníků evropského poháru.

Poslední měsíc a půl se Jirka poctivě připravoval právě směrem k těmto závodům a k návaznému mistrovství světa. Soustředil se samozřejmě na nový speciální trénink, ale velký důraz kladl i na aktivní regeneraci a odpočinek. Všechny změny v přípravě popíšeme brzy v samostatném článku, ale nyní k aktuálnímu tématu.

Světový pohár měl být testem, jak na tom Jirka před mistrovstvím světa doopravdy je. On sám se těšil, protože věděl, že na sobě opravdu makal. Těšil se zvlášť na těžkou časovku, kterou na místní trati vyhrál pokaždé, kdy se jí účastnil…10379_1_0a97d8

Časovka se mi jela dobře, ale cítil jsem, že mi ještě stále chybí síla v nohách. V půlce kopce mě doslova přeletěl Rus Pudov, který časovku nakonec vyhrál, ale já už věděl, že můj čas asi nebude to, co v minulosti. Z výsledného sedmého místa jsem byl zklamaný… Zvlášť, když jsem se touto časovkou chtěl vrátit naplno mezi nejlepší. Ale musím být trpělivý, vše má svůj čas. S odstupem musím uznat, že vzhledem k loňskému zranění, je sedmé místo vlastně velmi slušný výsledek…

Jirka si svůj výkon posléze analyzoval a vzal ho jako poučení, co je ještě potřeba zlepšit. Pořád se ve svém “novém” těle trochu hledá a každý náročný závod nejlépe odhalí, na čem je potřeba zapracovat. Motivaci Jirka tedy rozhodně neztrácí a jeho odhodlání snad ještě víc roste.

V nedělním silničním závodě na těžkém okruhu v centru města Jirka předvedl své srdce bojovníka, a i když mu chyběla síla, rval se jako dřív. Výsledkem bylo opět sedmé místo, které ho ale tentokrát potěšilo!

Do startu mistrovství světa asi nemůžeme čekat zázraky, ale Jirka se po Elzachui správně zaměřil spíš dopředu. Letos je odhodlaný udělat v závodech maximum, ale už pochopil, že po loňském úrazu jeho tělo potřebuje víc času.
Díky poznatkům z náročného tréninkového období i díky pocitům z posledních závodů máme nové zkušenosti a na ty se zaměříme v další přípravě.

Nyní ale máme před sebou ještě mistrovství světa ve švýcarském Nottwil. Ve čtvrtek 30.7. se jede časovka na 31 km a v sobotu silniční závod. Tratě jsou zde hodně náročné, profilově i technicky. Jirka ale nemá co ztratit. Půjde do toho s čistou hlavou a určitě na trati nechá všechno. Jako vždycky… :-) Tak držte palce!!!

 

(Zdroj: www.jirijezek.cz/)

 

You may also like...