Skalní hrad Sloup

Skalní hrad Sloup, který najdete v překrásném údolí Dobranovského potoka, se řadí mezi nejzajímavější místa v Čechách. Byl vybudován v 35 metrů vysoké pískovcové skále hned vedle romantického hradního rybníku, ve kterém se překrásně odráží jeho silueta.

Hrad byl založen koncem 13. století a dnes spíš připomíná poustevnu. Přestože jeho vnitřní prostory nejsou vybaveny, přímo z nich dýchá nezapomenutelná atmosféra. Nejpozoruhodnější je ve skále vytesaná místnost kostela.

Na vrchu skály se nachází vyhlídkové terasy 100 metrů dlouhé a 60 metrů široké, které jsou porostlé borovicemi a duby. Najdete zde i sochu poustevníka, který se dívá dalekohledem směrem ke Samuelově jeskyni, kterou můžete navštívit po turistické stezce vyznačené od hradu. V roce 1718 ji vybudoval poustevník Samuel Groner a žil v ní do té doby, než se přestěhoval na Sloup. Nad jeskyní se naskýtá zajímavý pohled na hrad.

Ještě hezčí výhled na Sloup je z vyhlídky Na Stráži nacházející se na Sloupském vyhlídkovém okruhu nedaleko lesního divadla. Tuto vyhlídku si rozhodně nenechte ujít, protože cesta od hradu k ní trvá něco málo přes čtvrt hodiny.

mapka

Doprava: z Prahy přes Mělník a Kokořínsko do České Lípy a pak přímo na Sloup v Čechách

Parkování: neplacené parkoviště pro návštěvníky přímo pod hradem

Otevírací doba: na stránkách hradu

Vstupné: 50 Kč / 25 Kč snížené

Tištěná mapa: k zakoupení na www.e-mapy.cz

Michal Němejc - michal@krasyprirody.cz

Michal Němejc – michal@krasyprirody.cz

Michal Němejc - michal@krasyprirody.cz

Michal Němejc – michal@krasyprirody.cz

Michal Němejc - michal@krasyprirody.cz

Michal Němejc – michal@krasyprirody.cz

You may also like...