Top 10 destinací na kitesurfing

Než začneme s představením těch nejlepších kite sportů v Evropě, asi bude dobré říct si, co to kitesurfing vlastně je?

Možná jste již někde slyšeli výraz jako kiting, kitesurfing či kiteboarding. Pod všemi těmito výrazy se skrývá moderní vodní sport, při kterém se jezdí po vodní hladině nebo na sněhu na speciálním prkně – kiteboardu. Jezdec je tažen tzv. drakem, který vypadá jako řiditelný padák.

Proč je kiteboarding tak populární a co to vlastně obnáší?

Charakteristickým rysem je jeho prudký rozvoj po celém světě. Ještě v 90. letech minulého století znala tento „adrenalinový“ vodní sport jen hrstka nadšenců.

Po roce 2006 se však díky mnohem větší nabídce vybavení na kitování počet jeho příznivců několikrát znásobil a čítá již na stovky tisíc lidí, jejichž počet stále stoupá.

Výhodou je, že se tento sport dá provozovat celoročně. Když je teplo, jezdíte na vodě, naopak v zimě elegantně přesedláte na sníh. Jediné, co vždy potřebujete, je správný vítr, který slouží pro pohon draka.

Přes úvodní investici do prkna na kite, draku a bezpečnostních prvků, si pak můžete užívat jízdu na prkně celou řadu let v podstatě zdarma.

Jako zdravotní i společenské výhody kiteboardingu se uvádí např.:

  • Snížení stresu
  • Naučíte se navigaci a pracovat s předpovědí počasí
  • Zlepšíte si tělesnou kondici
  • Pomůže vám s udržením lepší pozornosti
  • Motivace k cestování
  • Stanete se členy obrovské komunity

10 nejlepších kite sportů na světě

A nyní je čas se podívat na ta nejlepší místa v Evropě, která jsou ideální pro kiteboarding a nabízí vhodné zázemí.

Tarifa, Španělsko

S téměř 300 hodinami větru a slunce každý rok není překvapením, že se Tarifa stala evropským kitesurfingovým hlavním městem. Díky větrům, které na Gibraltaru stabilně vanou, jsou podmínky pro kitování trvale velmi dobré.

Perfektní volbou jsou pláže v Conil, El Plamar a Canos de Meca. Během sezóny (červenec–srpen) je však raději vynechejte a navštivte je mimo sezónu, kde je zde větší klid. Na pláži Playa dos Mares je vyhrazena část pro školu kitesurfingu, takže buďte opatrní.

Vítr v závislosti na ročním období přináší malé až středně velké vlny, což je ideální pro začátečníky i pokročilejší kitery.

El Medano, Tenerife

Kanárské ostrovy leží mimo pobřeží Afriky, ale jsou součástí Španělska, proto jsou také na tomto seznamu. Navíc jsou snadno dosažitelné, mají skvělé klima s dostatkem větru a dovolenou lze pořídit relativně levně.

El Medano je jen pár minut jízdy od hlavního letiště v Tenerife. Příliv je vhodný pro středně zkušené a zkušené kitery. Pro začínající jezdce je vhodnější odliv. Větry jsou nejsilnější a nejspolehlivější v létě. Díky severovýchodním větrům a teplu sem můžete vyrazit po celý rok.

Až do západu slunce je vítr většinou stálý a silný. Teplota vody klesá v únoru a březnu pod 20 stupňů Celsia, takže většinu roku zde můžete jezdit s krátkým rukávem. Průměrné denní teploty jsou po celý rok nad 20 °C, El Medano tak patří k nejteplejším místům v Evropě.

Pláž Flag, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Další místo dobré pro kitesurfing leží na ostrově Fuerteventura, konkrétně na severu, na pláži Flag Beach, kde potkáte opravdu silné větry.

Flag Beach je vhodná pro všechny úrovně jezdců. Nabízí chráněnou vodní plochu s vlnami, které jsou k dispozici po většinu doby. Stejně jako na El Medano, je v hlavní sezóně voda dostatečně teplá na to, abyste mohli nechat svůj neopren doma. Kitovat se zde dá po celý rok, ale nejlepší podmínky jsou v létě.

Od roku 1988 zde funguje Flag Beach Watersports Center, kde jsou nabízeny kurzy kitesurfingu v několika cizích jazycích. Pro výuku využívají tři šestimetrové lodě, kterými se dostanete na místa s ideálními podmínkami pro kiting po větru.

Praia do Guincho, Portugalsko

Světově proslulý kite spot Guincho je pouze půl hodiny cesty od Lisabonu. Díky tomu tam může být občas dost narváno. Podmínky jsou obecně ideální pro pokročilejší kitesurfery, kteří si dokážou poradit s většími vlnami, které přichází z Atlantiku.

Čím výš se dostanete, tím silnější jsou větry, přičemž pod vodou se skrývají velké skály, takže je nutné jet opravdu opatrně. Na pláži jsou obvykle vlny mezi jedním a dvěma metry. Nejlepší je středně nízký až vysoký příliv.

Voda je zde po celý rok chladnější, takže si určitě nezapomeňte neopren a vhodné oblečení. Na pláži jsou k dispozici i lekce kitesurfingu.

Leucate, Francie

Leucate na Cote D’Azur (Francouzská riviéra) je proslulá kitesurfingová destinace, která každoročně v dubnu hostí soutěž Mondial Du Vent. Nejlepší roční doba pro kitování je buď v březnu a dubnu, nebo v červenci až říjnu.

Pláž je známá lehkým bočním větrem, což jsou podmínky vhodné pro začátečníky a výuku. Pokročilejší jezdci pak ocení vítr tramontana, při kterém si mohou vyzkoušet různé triky a freestyle jízdu.

Vítr zde fouká zhruba 300 dní ročně a opět je třeba upozornit na to, že v sezóně zde může být trochu přeplněno.

Jak vidíte, vzhledem k dostupnosti lokalit pro kitování můžete spojit svou běžnou dovolenou s vyzkoušením nového vodní sportu, který by se mohl stát vaší vášní.

Více informací o kiteboardingu najdete na blogu MysticStore nebo zastavte na našem Showroomu Mystic v Brně nebo v Praze.

You may also like...