VÝROČÍ: 14. 12. 1911 bylo poprvé dosaženo jižního pólu

Jako první člověk, který stanul na jižním pólu se do historie světové geografie nesmazatelně zapsal norský polárník Roald Amundsen (1872 – 1928), který se však stal nejenom prvním člověkem, který stanul na jižním pólu, ale zároveň pak byl v roce 1926 velitelem expedice, která na palubě vzducholodi Norge přeletěla z Evropy do Ameriky přes severní pól – jednalo se tak o první nezpochybnitelné dosažení severního pólu.

Roald Engelbregt Gravning Amundsen (1872 - 1928)
Roald Engelbregt Gravning Amundsen (1872 – 1928)
Roald Amundsen; civilní foto
Roald Amundsen; civilní foto

BANNER_outdoor popisRoald Engelbregt Gravning Amundsen stanul na jižním pólu 14. 12. 1911. Ve stejném období jako Amundsen se pokoušel dosáhnout jižního pólu rovněž Angličan Robert F. Scott, jehož expedice však dorazila na pól o měsíc později (17. 1. 1912), a který se svými muži při zpáteční cestě zahynul. Roald Amundsen zahynul o sedmnáct let později v roce 1928, kdy jako jeden z prvních zorganizoval záchrannou akci na pomoc Nobileho ztroskotané vzducholodi Italia, která plnila vědecké poslání v oblasti pólu severního (zajímavostí je, že na palubě této výzkumné vzducholodi obsluhoval přístroje i český vědec, polárník a spisovatel prof. František Běhounek, který se tehdy stal prvním Čechem na severním pólu).
Od roku 1956 v bezprostřední blízkosti jižní točny funguje celoročně obsazená americká polární stanice Amundsen-Scott, pojmenovaná na počest prvních polárníků, jejichž expedice na jižní pól dorazily.
Prvním Čechem, který stanul na jižním pólu, se stal až v r. 1969 významný geomofolog a horolezec Josef Sekyra, který zde působil v rámci americké vědecké expedice.

logo popis

Roald E. G. Amundsen na stránce www.horolezeckaabeceda.cz
Dosažení severního pólu na stránce www.horolezeckaabeceda.cz
Foto: archiv Norsk Polarinstitutt a oldhorosvaz.cz;
repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2008.

Zdroj: Horolezeckaabeceda.czRSS channel 

– článek byl přijat prostřednictvím webové čtečky RSS kanálu nebo dle dohody – s laskavým svolením redakce Horolezeckaabeceda.cz.

Obsah článku není nikterak modifikován.

You may also like...